Z mapy Polski zniknie gmina

Najbardziej zadłużona w Polsce gmina Ostrowice z początkiem roku zostanie zlikwidowana – zdecydowało MSWiA. Dług przejmie Skarb Państwa.
Kliknij, aby powiększyć.

Takie założenie specustawy przedstawił w piątek wiceminister Paweł Szefernaker podczas spotkania z mieszkańcami gminy.

„Biorąc pod uwagę brak jakiejkolwiek możliwości spłaty zadłużenia przez gminę Ostrowice, propozycje przewidują, że wraz z dniem 1 stycznia 2019 r. rozporządzeniem Rady Ministrów jednostka ta zostanie zniesiona, a jej dotychczasowy obszar zostanie włączony do ustalonych sąsiednich gmin lub gminy” – informuje MSWiA. Nastąpi to po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami.

Zgodnie z planowaną ustawą mienie Ostrowic przejdzie na Skarb Państwa, a gmina lub gminy, do których jednostka zostanie włączona, nie zostaną obarczone jej długami.

Proponowane rozwiązanie zakłada też, że organy gminy Ostrowice ulegną rozwiązaniu, wygasną mandaty wójta oraz radnych. Wybory do organów gminy lub gmin, których terytorium zostanie powiększone w wyniku zniesienia gminy Ostrowice, zostaną przeprowadzone wraz z odbywającymi się jesienią 2018 r. wyborami samorządowymi.

Z danych Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie wynika, że stan zadłużenia gminy Ostrowice na koniec 2016 r. wynosił 360,8 proc. planowanych dochodów, a na koniec 2017 r. – 437,3 proc. Izba nie widziała żadnych perspektyw finansowych na realizowanie przez gminę inwestycji, a co za tym idzie na rozwój gospodarczy i społeczny. Ze względu na olbrzymie zadłużenie, w styczniu 2016 r. decyzją premiera w Ostrowicach ustanowiono Zarząd Komisaryczny.

→ aba / Kurier PAP

14.05.2018

• źródło: MSWiA / kurier.pap.pl

• foto / źródło: mapy google / screen GT

 

 

20
1

2 myśli na temat “Z mapy Polski zniknie gmina

 • 14/05/2018 o 21:13
  Permalink

  Ciekawe czy z Piotrkowem nie będzie podobnie?

  6

  1
  Odpowiedz
 • 14/05/2018 o 18:19
  Permalink

  Wójt Wacław Micewski postępował bardzo podobnie jak w Piotrkowie. Wysokie wynagrodzenia, plus rosnąca wciąż biurokracja, bardzo droga promocja, dziwne wydatki i rosnące podatki. Myślę, że historia lubi się powtarzać i za kilka lat prez. Chojniak doprowadzi do podobnej sytuacji w Piotrkowie.

  7

  1
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.