Polityczny lans z kalekami w tle

5 maja jest Dniem walki z dyskryminacją osób niepełnosprawnych. Wymyślono go we Francji blisko 25 lat temu. Z czasem dodano do niego przymiotnik „europejski”.

Do tej pory nikt, czy prawie nikt z osób poza środowiskiem, nie interesował się celebrowaniem 5 maja, podobnie jak innych podobnych świąt np. Światowego dnia pamięci o zmarłych na AIDS, Światowego dnia pomocy chorym na trąd czy Światowego dnia gruźlicy.

Kliknij, aby powiększyć.

Wszystko zmieniło się dwa tygodnie temu, kiedy „dzieci gorszego boga” i ich rodzice pojawili się w Sejmie i zażądali 500 zł dodatku opiekuńczego. Opozycja parlamentarna, wspierana przez partie i organizacje lewicowe i  postkomunistyczne, wykorzystała cierpienie innych dla swoich potrzeb.

W telewizji pojawiły się gadające głowy współczujące sprawnym inaczej i popierające starania ich rodzin. Nie mówiono o równouprawnieniu, przełamywaniu barier, edukacji, czy nawet o tak banalnych rzeczach, jak niewystarczająca ilość udogodnień. Całą uwagę skupiono na pieniądzach.

Przeciwnicy rządu Prawa i Sprawiedliwości postanowili wzmocnić przekaz organizując w sobotę (5 maja) wiece poparcia dla ułomnych.

Kliknij, aby powiększyć.

60 osób zgromadziło się w południe w centrum Starego Miasta w 74-tysięcznym Piotrkowie Trybunalskim. Przeważały dojrzałe i starsze kobiety, które wcześniej broniły Trybunału Konstytucyjnego, sądów, demokracji, lekarzy, mediów, prawa do aborcji i tak dalej.

Wśród nich brylowali działacze niskiego szczebla postkomunistycznego SLD i Platformy Obywatelskiej, a także posłowie: Radziszewska i dawno nie widziany Grabarczyk. Całość rejestrowali przedstawiciele lokalnych mediów polskich i niemieckich. Pośród tego barwnego towarzystwa znalazło się również czworo dzieci na inwalidzkich wózkach.

Po godzinnej pikiecie, wypełnionej pustymi słowami i zaklęciami oraz robieniem zdjęć z kalekami, zebrani rozeszli się do domów, aby udostępnić fotografie na facebooku i w gminnych portalach. Jeden z nich nieopacznie, acz trafnie zatytułował swoje sprawozdanie: „Protest niepełnosprawnych w Piotrkowie”.

→ (mb)

5.05.2018

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• zobacz także: > „Jedno zdjęcie za 1000 słów. Odpoczynek po wiecu”

 

 

203
4

4 myśli na temat “Polityczny lans z kalekami w tle

 • 08/05/2018 o 06:36
  Permalink

  Tak tak Pani Małgorzata .P oraz Ela.R Posłana wesprą na pewno te dzieci. Tylko pani Poseł z zawodu lekarz co do tej pory zrobiła ????????????

  5

  1
  Odpowiedz
 • 06/05/2018 o 22:00
  Permalink

  Na fotkach jest pani z PełO: Co ona zrobiła przez dłuuugie lata posłowania dla tych ludzi, zwłaszcza podczas 8-letniej koalicji PO-PSL?

  8

  5
  Odpowiedz
 • 05/05/2018 o 20:12
  Permalink

  Ludkowie, pamiętajcie, że liczą się czyny. A może wymyślmy coś dla chorych, niepełnosprawnych tego miasta. Często są to ludzie wykluczeni społecznie, wyalienowani i strasznie samotni, a rodzina to nie wszystko. Potrzebują dobrego serca, akceptacji i wsparcia, to może być najwspanialszy pomnik ludzkiej godności… pobożność najwyższych władz to nie wszystko.

  12

  2
  Odpowiedz
 • 05/05/2018 o 19:25
  Permalink

  Wszyscy mieszkańcy, zdrowi na umyśle, powinni wesprzeć niepełnosprawnych! Szkoda, ze ludzie nie wiedzieli, a gdyby przyszli zostaliby zaszufladkowani. Gdyby były grillowy fast food (tj. kiełbaski, karkówka i frytki) oraz napoje, obywateli byłby tłum. A Pan redaktor jest nieczuły? W każdej rodzinie może urodzić się niepełnosprawny, a wtedy talonik to za mało. Gdzie nasza ludzka solidarność? Małość, buta i marność trawi nasze miasto i media… :/!

  19

  2
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.