Piotrków. Profanacja godła Rzeczypospolitej

Tak jak w wielu innych miastach w Polsce, także w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się uroczystości związane z 227. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Kliknij, aby powiększyć.

Jak co roku jednym z punktów programu było przemówienie prezydenta miasta mgr inż. Krzysztofa Chojniaka z zawodu nauczyciela, które wygłosił w cieniu kościoła oo. Bernardynów przy ulicy Juliusza Słowackiego.

Aby tegorocznym obchodom nadać szczególną oprawę elewację budowli ozdobiono flagami narodowymi, miejskimi, a także dwoma herbami: Piotrkowa i … no właśnie.

Rysunek, na tle którego pojawił się Chojniak, jest autorstwa usera o nicku „Matthew_888”, dwa lata temu w portalu „joemonster.org” w artykule „Jak powinno wyglądać godło Polski?” zaprezentował on swoją wizję nowego herbu RP.

Projekt ten nie jest i nigdy nie był symbolem Polski, więc wykorzystywanie go publicznie narusza prawo autorskie, ale przede wszystkim jest sprzeczne z konstytucją i zatwierdzoną przez Sejm Ustawą o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, która w załączniku nr 1 określa oficjalny wzór godła.

Czy w tym przypadku będzie miał zastosowanie artykuł 137 Kodeksu karnego:

Godło RP. Kliknij, aby powiększyć.

§ 1. Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwa obcego, wystawione publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa lub na zarządzenie polskiego organu władzy.

odpowie Prokuratura Rejonowa w Piotrkowie, do której „Gazeta Trybunalska” skieruje stosowne zawiadomienie.

→ Mariusz Baryła

3.05.2018

• foto: piotrkow.pl / youtube.com/ screen: GazetaTRYBUNALSKA.pl

• o kompromitacji Chojniaka w 2017 r. czytaj w art.: > „Rezerwuar chojniakowskiej hipokryzji i ignorancji”

Wszelkie materiały dostępne na stronach „Gazety Trybunalskiej” są chronione prawem autorskim; przywłaszczanie tematów, kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez zezwolenia zabronione. Informacja jest skierowana szczególnie do pracowników portalu „piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl”

 

 

 

579
8

4 myśli na temat “Piotrków. Profanacja godła Rzeczypospolitej

 • 08/05/2018 o 07:43
  Permalink

  W niejednym miejscu widzialem już pokraczne godła malowane przez mniej zdolne osoby. Nikt z tego nie robił sensacji, bo malowane były nie z myślą o profanacji a z serca. GT nienawidzi Chojniaka i o to tu chodzi. Jakby przed takim godłem wystąpił ktoś z PiS to nawet byście słowa nie powiedziel.

  3

  6
  Odpowiedz
 • 04/05/2018 o 08:55
  Permalink

  Efekt zatrudniania przypadkowych osób bez kompetencji, przy tym przekonanych o swych wyjątkowych umiejętnościach.
  Potrzebny obrazek? Google coś podrzuci i się wydrukuje!
  Bez wiedzy, bez sprawdzenia. Jestem tego warta/y!

  15

  4
  Odpowiedz
 • 03/05/2018 o 16:20
  Permalink

  Co to ma być? Udekorowana kura po wizycie u fryzjera?
  „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

  19

  7
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.