Bąkowa Góra 2018. Trzeba ich przypomnieć przed Bogiem i historią

Do cmentarza w Bąkowej Górze prowadzi wąska, dziurawa droga, która z roku na rok jest niszczona przez spływającą wodę. Tuż za kościołem parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej teren się wypłaszcza, a wzdłuż duktu stoją niskie, rozłożyste wierzby.

Krajobraz jest malowniczy: zielone i żółte pola kontrastują z błękitnym niebem i rozrzuconymi na nim białymi chmurami. Powietrze tu przejrzyste, więc ze wzgórza widać oddalony o kilka kilometrów las. To właśnie tam, 10 maja 1946 roku, funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa z Radomska przywieźli trzema ciężarówkami ciała dwunastu żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego i wrzucili zmasakrowane zwłoki do poniemieckiego bunkra.

Ich nazwiska:

Jan Rogulka ur. 5 marca 1913 roku w Woli Rożkowej, żył lat 33;
Leopold Słomczyński ur. 4 maja 1927 roku w Radomsku, żył lat 19;
Józef Kapczyński ur. 16 marca 1922 r. w Moszczenicy, żył lat 24
Józef Koniarski ur. 23 grudnia 1906 r. w Piotrkowie, żyl lat 36
Ryszard Nurkowski ur. 26 kwietnia 1926 r. w Piotrkowie, żył lat 20
Benedykt Ratajski ur. 5 lutego 1926 r. w Piotrkowie, żył lat 20
Czesław Turlejski ur. 1 kwietnia 1927 r. w Kamieńsku, żył lat 19
Karol Wieloch ur. 21 września 1926 r. w Barzkowicach, żył lat 19
Stanisław Wersal ur. 8 czerwca 1926 r. w Gomunicach, żył lat 19
Ryszard Chmielewski ur. 22 lutego 1924 r. w Radomsku, żył lat 22
Tadeusz Schabowski ur. 2 stycznia 1924 r w Radomsku, żył lat 22
Piotr Proszowski ur. 15 marca 1923 r. w Strzałkowie, żył lat 23

Trzeba wspomnieć wszystkich zamordowanych rękami także polskich instytucji i służb bezpieczeństwa, pozostających na usługach systemu przyniesionego ze Wschodu. Trzeba ich przynajmniej przypomnieć przed Bogiem i przed historią, ażeby „nie zamazywać prawdy o naszej przeszłości” w tym decydującym momencie dziejów – słowa Jana Pawła II przypomniał ppłk Mieczysław Orzełek w swoim przemówieniu wygłoszonym 12 maja 2018 r. na cmentarzu w Bąkowej Górze.

Obchody 72. rocznicy bestialskiego mordu podkomendnych „Warszyca” rozpoczęły się o godzinie 11:20 od polowej mszy świętej, następnie zebrani wysłuchali okolicznościowych przemówień, po nich przyszedł czas na apel pamięci, salwę honorową i złożenie wieńców i wiązanek na mogile poległych. Nad całością czuwał prowadzący Radosław Zatoń.

Na miejscu stawili się: bliscy zabitych żołnierzy m. in. Grzegorz Turlejski, ppłk Mieczysław Orzełek, płk Zbigniew Zieliński ps. „Sęk” (ur. 1927) – żołnierz AK i KWP, były minister ds. kombatantów, przedstawiciele: organizacji kombatanckich i strzeleckich, NSZZ „Solidarność”, samorządów, duchowieństwa, IPN-u, spółek Skarbu Państwa, policji, straży ogniowej, ONR-u, harcerzy, młodzieży szkolnej, klubów „Gazety Polskiej” i mieszkańcy gminy Ręczno.

Uroczystą oprawę zapewniły: kompania honorowa z 7. Dywizjonu Lotniczego z Tomaszowa Mazowieckiego oraz Orkiestra OSP w Ręcznie. Rola organizatorów przypadła: Ogólnokrajowemu Związkowi byłych Żołnierzy KWP Zarząd Główny w Radomsku, Urządowi Gminy w Ręcznie i posłance na Sejm RP Annie Milczanowskiej.

Honorowy patronat nad obchodami objął poseł Antoni Macierewicz.

Niech Bóg da nam pokój żebyśmy się jednoczyli, szli pod prąd, żebyśmy działali nie dla apanaży, jak często czynią to przebierańcy.

To znamienite zdanie padło z ust celebrującego mszę duchownego. Czy trafiło do kilku osobników z paskudnymi życiorysami, którzy udając kombatantów i ludzi prawych bezustannie bezczeszczą pamięć o bohaterach?

→ (mb)

14.05.2018

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• czytaj także:

71. rocznica śmierci dwunastu żołnierzy niezłomnych bestialsko zamordowanych przez UB w Radomsku

–  Niech o nich wiedzą i pamięć się w was utrwali – hołd Macierewicza w Bąkowej Górze

Bąkowa Góra 2017. Szlachetna i piękna pamięć o żołnierzach KWP (dużo zdjęć)


Wszelkie materiały dostępne na stronach „Gazety Trybunalskiej” są chronione prawem autorskim; przywłaszczanie tematów, kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez zezwolenia zabronione. Informacja jest skierowana szczególnie do pracowników portali: „piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl” i „prawicowyinternet.pl”

 

 

20
5

3 myśli na temat “Bąkowa Góra 2018. Trzeba ich przypomnieć przed Bogiem i historią

 • 15/05/2018 o 22:26
  Permalink

  Odpowiedzmy sobie na pytanie kim jest Macierewicz?

  7

  2
  Odpowiedz
 • 15/05/2018 o 12:12
  Permalink

  Czy podczas tych uroczystości byli przedstawiciele piotrkowskiego urzędu ?

  8

  1
  Odpowiedz
  • 15/05/2018 o 14:51
   Permalink

   W necie są dostępne zdjęcia na których widać Kacperka i Masiarka. Być może ktoś jeszcze.

   7

   1
   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.