Uroczyste odsłonięcie pomnika smoleńskiego (9 wyjątkowych zdjęć)

Dziś po południu, na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, podczas oficjalnych obchodów VIII rocznicy katastrofy smoleńskiej odsłonięto pamiątkowy obelisk.

Wierzę, że ten pomnik będzie nas jednoczył, niezależnie od poglądów politycznych – powiedział prezydent Andrzej Duda – Czemu? Bo jest symbolem naszej wspólnoty – dodał.

Przyszedł ten dzień, na który czekaliśmy, dzień odsłonięcia pomnika ofiar. Tu, tuż obok, stanie prawdopodobnie w listopadzie pomnik Lecha Kaczyńskiego. Zapytajmy, jaki jest sens tych wydarzeń? Jaki jest sens tego pomnika, który jest o kilkadziesiąt metrów stąd? Pomnika pamięci, pomnika godności, pomnika wierności – mówił w swoim przemówieniu prezes PiS Jarosław Kaczyński.

96 nazwisk – Spójrzmy na napis na tym pomniku. Tam jest 96 nazwisk. Bez żadnych tytułów, bez funkcji, po prostu 96 osób. 96 osób, Polek i Polaków – choć nie wszyscy byli polskiej narodowości, to wszyscy byli polskimi obywatelami – osób, które wspólnie wybrały się do Katynia właśnie po to, by podtrzymać pamięć. I już to jest wystarczającym powodem, żeby ten pomnik tutaj stanął – kontynuował Kaczyński.

Jest to także pomnik, choć w pośredni sposób, pomnik wierności. Pośrednio także upamiętnienie tych wszystkich, którzy przez te lata walczyli o to, by powstał, byli wierni. Wy byliście wierni i dlatego ten pomnik jest – dodał prezes PiS.

Autorem Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, jest Jerzy Kalina. Na monumencie znalazły się nazwiska wszystkich ofiar katastrofy.

→ (kk)

10.04.2018

• foto: Jakub Szymczuk / KPRP

• więcej na temat dramatu smoleńskiego: > tutaj

 

 

11
2

3 thoughts on “Uroczyste odsłonięcie pomnika smoleńskiego (9 wyjątkowych zdjęć)

 • 11/04/2018 at 01:25
  Permalink

  Ciągle i ciągle słyszę w jakichś stacjach szemranych telewizyjnych – że Macierewicz uciekł, kiedy się dowiedział o katastrofie smoleńskiej.

  Nie kocham pana Macierewicza. Ale: na litość Pana – on zrobił zwrot do Polski, żeby ratować dokumenty i wszystko, co stanowiło o naszym Kraju.

  Zginęło kilkadziesiąt ważnych dla Polski osób. W sekundzie kraj się stal łatwym łupem.

  Zrobiłabym to samo, myśląc: „Rany Boskie, spieprzam ratować, co się da”.
  Kto tego nie rozumie, niech nadal ogląda „Ukrytą prawdę”.

  4

  2
  Reply
  • 11/04/2018 at 10:50
   Permalink

   i co uratował?

   4

   0
   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.