Śmierć Miloša Formana

Światowa kinematografia poniosła bolesną stratę. 13 kwietnia, w wieku 86 lat, po krótkiej chorobie, w swoim domu w Warren w stanie Connecticut, zmarł wybitny reżyser filmowy Miloš Forman.

O śmierci twórcy poinformowała jego żona, Martina, a menedżer, Dennis Aspland, potwierdził tę przykrą wiadomość. „Odszedł w spokoju, otoczony przez rodzinę i najbliższych przyjaciół” – brzmiały słowa pani Forman. 

Oficjalne konta na twitterze i facebooku Miloša Formana opublikowały daty jego urodzin i śmierci oraz czarny kwadrat symbolizujący żałobę.

Niezależnie od tematu i gatunku, którym się zajmuje, Miloš odnajduje uniwersalność ludzkiego doświadczenia w każdej opowieści, pozwalając nam – jego zachwyconej publiczności – rozpoznać siebie w walce o swobodną ekspresję i samostanowienie, które Miloš tak trafnie ukazuje srebrny ekranpowiedział w 2012 r. Taylor Hackford prezes Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych.

Do najwybitniejszych dzieł filmowych Formana, które odmieniły spojrzenie na sztukę filmową, historię i otaczający nas świat należą: „Lot nad kukułczym gniazdem” (1975), „Hair” (1979), „Amadeusz” (1984), „Skandalista Larry Flynt” (1996).

→ (mb)

14.04.2018

• foto: © Vlastimil Žán

• więcej o tych, którzy odeszli: > tutaj

 

 

 

2
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.