Prof. Maria Jarzyńska perła polskiej nauki i edukacji

Kilkanaście dni temu nakładem Wydawnictwa Naukowego „Frel” ukazała się książka Marii Jarzyńskiej pt. „Transport membranowy substancji w układach nieelektrolitycznych. Matematyczny opis równaniami Kedem-Katchalsky’ego”.

Lista dokonań naukowych i zawodowych dr Jarzyńskiej jest imponująca, wyczerpująco informuje o tym biogram zamieszczony na stronie oficyny wydawniczej:

Foto: Wyd. „Frel”. Kliknij, aby powiększyć.

Tytuł magistra fizyki uzyskała na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym WSP w Częstochowie w 1980 r. Stopień naukowy doktora nauk fizycznych z zakresu fizyki otrzymała na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w 2010 r.

Wieloletni nauczyciel fizyki w Zespole Szkół Budowlanych w Piotrkowie Trybunalskim. Nauczyciel akademicki – starszy wykładowca Zamiejscowego Wydziału Nauk Technicznych w Piotrkowie Trybunalskim Wyższej Inżynierskiej Szkoły Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu, Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Pełniła funkcję dziekana Zamiejscowego Wydziału Nauk Technicznych w Piotrkowie Trybunalskim Wyższej Inżynierskiej Szkoły Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu.

Autorka publikacji w międzynarodowych specjalistycznych czasopismach naukowych z listy filadelfijskiej, takich jak „The Journal of Membrane Science”, „Desalination”, „Central European Journal of Physic” czy „Acta Societatis Botanicorum Poloniae”. Prace te stanowią istotny wkład w rozwój nauk fizycznych z dziedziny transportu membranowego. Chodzi m.in. o wyprowadzenie nowego wzoru na współczynnik filtracji membrany. Jest współautorką patentu udzielonego przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej – „Biuletyn Urzędu Patentowego” 2016, nr 4 (1099), Warszawa, 15 lutego 2016 r.

Za dorobek zawodowy w pracy dydaktycznej i wychowawczej oraz szczególne zasługi dla oświaty, a także dorobek naukowy została wyróżniona: Nagrodą Inspektora Oświaty (1986), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2007), Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej (2008), członkostwem w Polskim Stowarzyszeniu Nauczycieli Twórczych (2008), Nagrodą Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego (2010), Srebrnym Krzyżem Zasługi (2012) oraz Honorowym tytułem Profesora Oświaty (2015). Pochodzi z patriotycznej rodziny. Dziadek Marcin Sitarz walczył na froncie I wojny światowej o niepodległość Polski.

W swojej publikacji dr Jarzyńska zmodyfikowała równania Kedem-Katchalsky’ego – pary izraelskich naukowców – dotyczące przepływu substancji przez membrany. Jej obliczenia mogą mieć zastosowanie w wielu dyscyplinach nauki np. w inżynierii materiałowej, medycynie i in.

Inspiracją do napisania książki było istotne znaczenie równań (K-K) w opisie transportu substancji przez membrany zarówno z teoretycznego, jak i praktycznego punktu widzenia, o czym świadczy bardzo duża liczba prac teoretycznych i doświadczalnych poświęconych tym równaniom ukazujących się w literaturze światowej, a także brak publikacji prac autorki w języku polskim.

Artykuły i opracowania pani doktor były oceniane i recenzowane przez wybitnych naukowców z dziedziny transportu membranowego pracujących na uniwersytetach w USA, w Wielkiej Brytanii, Francji in.

→ (mb)

28.04.2018

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• czytaj także: > „Profesor Maria Jarzyńska”

 

 

 

121
1

29 thoughts on “Prof. Maria Jarzyńska perła polskiej nauki i edukacji

  • 14/06/2018 at 14:22
    Permalink

    Jestem uczniem pani profesor , bardzo dużo pracy wkłada w to aby przekazać nam swoją wiedzę , serdecznie pozdrawiam

    13

    0
    Reply
  • 14/06/2018 at 11:33
    Permalink

    Fizyka bardzo interesujący przedmiot, szkoda że nie będzie go w przyszłym roku.Pani Maria bardzo dobrze uczy polecam ZSP i PO-W nr3.

    11

    0
    Reply
  • 14/06/2018 at 10:27
    Permalink

    Bardzo dobry nauczyciel, życzę jeszcze większych sukcesów zawodowych

    12

    0
    Reply
  • 14/06/2018 at 10:17
    Permalink

    Gratulacje naprawdę wielkie osiągnięcie pani Dr M. Jarzyńskiej. Życzę Pani profesor dalszych sukcesów

    10

    0
    Reply
  • 14/06/2018 at 10:16
    Permalink

    Wielkie osiągnięcie Pani profesor gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, uczeń zsp3 w Piotrkowie Trybunalskim.

    10

    0
    Reply
  • 14/06/2018 at 09:30
    Permalink

    Jestem dumny ze uczy mnie taka nauczycielka jak pani Maria

    12

    0
    Reply
  • 13/06/2018 at 11:08
    Permalink

    Wielki sukces. Brawo dla Pani Profesor Marii. Jestem nadal jej uczniem i bardzo się cieszę że nadal mnie uczy.

    15

    0
    Reply
  • 06/06/2018 at 22:07
    Permalink

    WIELKI SUKCES!!! BRAWO PANI DOKTOR!!!
    JESTEM ABSOLWENTEM BUDOWLANKI I BYLYM UCZNIEM PANI DR MARII JARZYNSKIEJ.
    DZIEKI PANI MARII SKONCZYLEM POLITECHNIKE W LODZI😊
    GRATULUJE PANI I ZYCZE WSZYSTKIEGO DOBREGO!!!!

    20

    0
    Reply
  • 18/05/2018 at 12:18
    Permalink

    Jestem uczniem Pani Profesor Marii Jarzyńskiej. Pani Profesor jest wyjątkowym nauczycielem
    i uważam, że na sukces , który osiągnęła zasłużyła w pełni. Pani Maria jest osobą , która w każdy możliwy sposób stara się pomóc młodzieży w rozumieniu trudnego przedmiotu jakim jest fizyka . Stara się zawsze na lekcji oraz wykorzystuje każdy możliwy czas na tłumaczenie zarówno zadań jak i treści teoretycznych. W swoją pracę wkłada serce i jej celem jest aby wszyscy uczniowie osiągnęli jak najlepsze wyniki. Uważam, że Pani profesor w pełni zasłużyła na taki zaszczyt uhonorowania jej ciężkiej pracy. Uważam tak, ponieważ Pani Profesor nigdy nie odpuszcza jeśli
    już coś zamierzy stara się to osiągnąć za wszelką cenę. Gratuluje Pani Profesor i życzę więcej takich sukcesów !!!

    26

    0
    Reply
  • 03/05/2018 at 21:43
    Permalink

    Pani Jarzynska to duma nie tylko dla szkoly, ale rowniez dla Piotrkowa.
    Jej osiagniecia w swiecie nauki sa wielkim sukcesem i motywacja dla mlodego pokolenia, tych ktorych obecnie uczy.
    Jest ona przykladem wiedzy i determinacji.
    Brawo Pani Profesor!

    44

    6
    Reply
  • 03/05/2018 at 21:00
    Permalink

    Jestem pełna uznania dla Pani prof.dr Marii Jarzyńskiej ,jej talentu ,pasji i wysiłku intelektualnego ,sukcesów jakie odniosła w zakresie fizyki.Wierzę, że te spektakularne osiągnięcia będą motywacją do podejmowania kolejnych wyzwań oraz nieustannego rozwijania swoich możliwości.
    Swoimi pracami naukowymi Pani prof.dr M.Jarzyńska rozsławiła Szkołę ,w której uczy jak również miasto Piotrków Tryb,za co jesteśmy Pani wdzięczni.Przyjmij gratulacje za to,że Jesteś inicjatorką tematów,które wykorzystywane są przez naukowców z całego świata w różnych dziedzinach a w szczególności w medycynie/ Za Pracę dydaktyczno-pedagogiczną
    Pani Maria Jarzyńska otrzymałaś wiele nagród,co świadczy o zaangażowaniu w kształtowaniu młodych umysłów i rozbudzaniu pasji na polu fizyki ,które dalej pozwalają na osiąganie licznych sukcesów.Raz jeszcze gratuluję i życzę powodzenia w wychowywaniu kolejnych pokoleń młodzieży.

    44

    4
    Reply
  • 03/05/2018 at 20:58
    Permalink

    Wymarzony nauczyciel fizyki. Pozdrawiam.

    42

    4
    Reply
  • 03/05/2018 at 20:57
    Permalink

    Pani Profesor Maria Jarzynska jest znanym i cenionym fizykiem nie tylko w Polsce ale rowniez za granica. Jest to zenujace, ze
    ludzie z takim potencjalem i taka wiedza ucza w szkole sredniej. Jest to przykladem ze ludzie z niesamowita wiedza i potencjalem sa niedoceniani. Piotrkowska Budowlanka powinna byc dumna z posiadania takiego naukowca

    42

    6
    Reply
  • 03/05/2018 at 16:02
    Permalink

    To jest trochę NISKIE żeby człowiek wykształcony i to z doktoratem „wchodził w spowiedź” na temat swoich „dokonań” zawodowych i to jeszcze na forum. Niesmaczne to!

    7

    41
    Reply
    • 03/05/2018 at 18:56
      Permalink

      Obserwatorze niski to jest Twój komentarz,ponieważ przemawia przez Ciebie zawiść i zazdrość,bo nigdy nie dojdziesz do tego,co osiągnęła nasza Pani.Powiedz, jak ma się bronić przed takimi ludżmi jak Ty.

      42

      1
      Reply
    • 03/05/2018 at 20:01
      Permalink

      Obserwatorze, Twój wpis i Twoje zachowanie jest niesmaczne, bo Ty pewnie nie masz się czym pochwalić.
      Chcemy aby było więcej takich nauczycieli jak pani Jarzyńska.
      Pani Maria jest świetną nauczycielką, która wkłada ogromne poświęcenie w przekazywanie swoich umiejętności.
      Dzięki takim ludziom istnieje szkolnictwo. Ja sam jestem przykładem wyedukowanym przez Panią Marię, dzięki jej sugestiom, dodaniu pewności siebie ukończyłem studia inżynierskie.
      Jeżeli ktoś szkaluje tak osoby to sam widocznie nie radzi sobie w życiu zawodowym i powinien pomyśleć nad zmianą wykonywanego zawodu, ponieważ przynosi więcej szkód niż pożytku.

      41

      5
      Reply
    • 03/05/2018 at 20:55
      Permalink

      Bardzo dobrze, to właśnie ludzie wykształceni powinni się wypowiadać i odpowiadać na niewiedzę innych. Po co pozostawiać kwestie niewyjaśnione, jeśli odpowiedź na nie jest bardzo prosta? Pozdrawiam, życzę miłego dnia oraz przychylniejszego patrzenia na innych.

      39

      2
      Reply
  • 03/05/2018 at 02:19
    Permalink

    Czy pani dr Jarzyńska ma jakieś wyjątkowe szkolne osiągnięcia naukowe/pedagogiczne – choćby w przygotowywaniu swych uczniów do cyklicznych konkursów/olimpiad fizycznych? Nigdzie w necie o tym nie piszą. A piotrkowska „budowlanka” to przecież tylko słynie z doskonałych murarzy. Może ktoś napisze jakie konkretnie osiągnięcia na niwie pracy szkolnej ma ta pani. Albowiem jej prywatnych osiągnięć na gruncie fizyki nie da się racjonalnie kwestionować – o czym zaświadcza doktorat i publikacje naukowe. Proszę o konkrety.

    9

    10
    Reply
    • 03/05/2018 at 08:19
      Permalink

      Szanowny Kolego/Koleżanko fizyku
      Oto niektóre z konkretów:
      1. Polsko-Ukraiński Konkurs Fizyczny, 2007
      Wyniki: Zwycięzcą – Laureatem Konkursu został Uczeń TKŚ, Kawecki Damian,
      kl. I TG – technik geodeta, a Szkoła w nagrodę za uzyskany wynik, otrzymała zestaw do generatora Kelvina. 2008 rok: Sprawozdanie | Cała Polska buduje generator Kelvina – informacja w internecie
      2. Na stronie internetowej ZSP3, w zakładce „FIZYKA aktualności” znajduje się:
      a) Wykaz – rejestr zwycięzców konkursów fizycznych 2017- 1997;
      b Sprawozdanie_Lwiatko_2017;
      c) Dyplomy zwycięzców konkursów fizycznych z 20 lat, zostały zamieszczone na planszy (2,1 m x 1,6 m), która znajduje się na parterze na ścianie korytarza przy prac. fizycznej – sala nr 16.
      3. Każdego roku, podczas trwania Dnia Otwartych Drzwi Szkoły oraz Piotrkowskiego Festiwalu Nauk Technicznych aby zachęcić do poznawania tajemnic przyrody, uczniowie Technikum Kształtowania Środowiska (TKŚ) demonstrują dla młodzieży szkół gimnazjalnych oraz osób zainteresowanych cykl eksperymentów pt. „Doświadczenia potwierdzające podstawowe prawa fizyki”
      a) Program zawierał: EKSPOZYCJĘ INTERAKTYWANĄ składającą się z 24 eksperymentów. Widz-Uczeń, korzystając z instrukcji oraz pomocy uczniów TKŚ i mojej, mógł sam wykonać doświadczenie lub pomiar. Przez samodzielne działanie, mógł poznać zjawisko oraz funkcjonowanie danego przyrządu. Do wszystkich eksperymentów została opracowana szczegółowa instrukcja (prezentacja demonstrowanych eksperymentów fizycznych w PowerPoint jest zamieszczona na str. internetowej szkoły).
      b) Uczniowie wygłaszali prelekcje i przygotowali planszę (2,1m x 1,6m) pt „Prawa fizyki i ich biologiczne implikacje”. Aby zachęcić do poznawania tajemnic przyrody podają różne przykłady działania praw fizyki, również w organizmach żywych (plansza jest zamieszczona na ścianie korytarza przy pracowni fizycznej, sala nr 16).
      4. Rozwiązywanie problemów z fizyki dla studentów zagranicznych proszących o pomoc np:
      Dear professor,
      I am a student of the university of Pisa. If possible I would like to ask you a question: why the two terms in the Kedem-Katchalsky’s equation have opposite sign?
      5. Prace jako recenzenta artykułów z fizyki dla czasopism międzynarodowych. One promują także Ciebie fizyku i Twoje Miasto – jestem nauczycielem szkoły średniej a nie uczelni wyższej.
      6. Posiadam wiele innych prac szkolnych jako nauczyciela fizyki bez doktoratu.

      Kolego/Koleżanko fizyku, pytaj proszę, odpowiem z przyjemnością na kolejne pytania i udostępnię materiały.
      Z pozdrowieniami i życzeniami najlepszych sukcesów,
      Maria Jarzyńska

      43

      4
      Reply
  • 02/05/2018 at 21:17
    Permalink

    Jestem absolwentem Piotrkowskiego technikum, gdzie miałem zaszczyt mieć zajęcia z prof. Jarzyńską. Zawsze wkładała dużo serca w lekcje i starała się przekazać nam maksimum wiedzy. Dziękuję za ten czas i gratuluję osiągnięć Pani Profesor!

    42

    0
    Reply
  • 02/05/2018 at 21:11
    Permalink

    Tacy profesorowie to chluba ojczyzny! Brawo za światowe osiągnięcia! Polacy są dumni. Oby jak najwięcej takich wykwalifikowanych nauczycieli w szkołach.

    42

    6
    Reply
  • 02/05/2018 at 11:58
    Permalink

    Budowlanka obchodziła niedawno 60 lecie istnienia. Jak można pisać , że najgorsza. !!!! Wykształciła wiele pokoleń. A pedagodzy tam , którzy kiedyś tam pracowali byli wspaniali. Myślę że teraz też. Ale kiedyś tetniło tam życie młodzieży i pracowników tam zatrudnionych. Wspaniała Szkoła. Pan Pędziwiatr super człowiek

    5

    6
    Reply
  • 29/04/2018 at 17:32
    Permalink

    Taki nauczyciel przedmiotu ścisłego w dodatku bardzo trudnego i wymagającego wielkiej wiedzy jakim jest fizyka to skarb. Z pewnością szkoła w której pracuje Pani Jarzyńska jest z tego powoda dumna. Przecież jest to najlepsza promocja podupadającej szkoły. Takie osiągnięcia naukowe przy tym skromność zasługują na szacunek.

    45

    14
    Reply
  • 29/04/2018 at 15:06
    Permalink

    To jest jakieś zadziwiające!!!??? Ta pani Jarzyńska ma takie dokonania na gruncie nauki a na codzień od wielu już lat pracuje w jednej z najgorszych szkół ponadgimnazjalnych w Piotrkowie. „Budowlanka” – jakiś czas temu niechlubnie głośno był o tej szkole w mediach lokalnych i nie tylko. W tej szkole to ta pani zapewne nie ma stosownego słuchacza – bo to zawodówa jak każda. inna. Coś mi tu nie pasuje!!!???

    11

    12
    Reply
    • 29/04/2018 at 19:30
      Permalink

      Kazik, chyba nie masz racji.
      W „Budowlance” jest przecież również technikum, były tam i są kierunki takie jak:
      technik budownictwa,
      technik geodeta,
      technik ochrony środowiska,
      technik drogownictwa.

      37

      1
      Reply
    • 03/05/2018 at 19:03
      Permalink

      Nauczycielu fizyki bez doktoratu,czy wiesz o tym ,że Jezus przyszedł do chorych a nie do zdrowych ?

      33

      2
      Reply
  • 29/04/2018 at 10:16
    Permalink

    Brawo! dlaczego w Piotrkowie nie ma takich nauczycieli wiecej? z drugiej strony wyedukowana mlodziez po skonczeniu studiow nie wraca tu bo nie ma do czego wracac. Zeby co? w szpitalu na Rakowskiej pracowac albo w urzedzie?

    45

    8
    Reply