Piotrków: ofiary UB – IPN odpowiada

24 lutego 2018 r. odbyło się spotkanie z dr Dariuszem Rogutem dyrektorem łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, które stało się okazją do poruszenia kwestii ewentualnych prac archeologicznych na terenie podwórka byłej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Piotrkowie Trybunalskim.

Od kilku lat społecznik Piotr Radziszewski czyni starania w odnalezieniu szczątków ofiar zamordowanych przez funkcjonariuszy PUBP. Trop prowadzi do studni, która w latach 40. XX w. znajdowała się na placu należącym obecnie do szkoły podstawowej. Studnia została zasypana ziemią, później ułożono kostkę betonową.

Poszczególne etapy działalności Radziszewskiego zostały opisane przez „Gazetę Trybunalską” w serii tekstów znajdujących się: > tutaj. 17  stycznia br. okazał się dniem przełomowym.  Dzięki pomocy ludzi z dwóch fundacji: „Niezłomni” i „Honor, Ojczyzna” udało się zlokalizować potencjalne miejsce pogrzebania ciał. Użyto w tym celu georadaru, a jego właściciel zrobił to społecznie. Można o tym przeczytać: > tutaj.

Kolejnym etapem winno być przeprowadzenie prac wykopaliskowych i dlatego pomoc IPN jest niezbędna. Rogut z dumą informował, że takie czynności rozpoczęto w Łodzi, więc zapytałem: – Na jakim etapie jest sprawa poszukiwań szczątków żołnierzy katowanych i zamordowanych przy ul. Sienkiewicza 10?

 

W odpowiedzi dyrektor Rogut zasłaniał się lukami w pamięci i brakiem dostatecznej wiedzy, stwierdził natomiast, że to on zlecił badania, które wykluczyły istnienie studni i szczątków ludzkich. Zaproponował, abym do niego napisał jednocześnie zobowiązując się do udzielenia szczegółowej odpowiedzi. Napisałem.

Zwrotna korespondencja nadeszła po kilkunastu dniach, lecz na dokumencie nie znalazł się podpis Roguta tylko naczelnika Pilarskiego. Nadawca listu zadał sobie trud wyjaśnienia, co jego przełożony miał na myśli, ale zapomniał odpowiedzieć na pytanie zasadnicze, które padło na początku opublikowanego filmu.

→ (mb)

22.04.2017

foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• czytaj także: > „Rogut i Wąs wspominali „Warszyca” i innych niezłomnych z KWP”

• czytaj także: > „Cenckiewicz ujawnia: kpt. Jaruzelski zwalczał podziemie niepodległościowe”

 

 

 

 

15
1

4 myśli na temat “Piotrków: ofiary UB – IPN odpowiada

 • 25/04/2018 o 18:12
  Permalink

  Skandal! Skandal! Skandal! Sprawa piotrkowskiej studni śmierci dowodzi, że tow. Rogut powinien natychmiast zmienić pracę. Ciekawe, kto mianował go na to odpowiedzialne stanowisko w IPN?

  7

  1
  Odpowiedz
 • 23/04/2018 o 15:26
  Permalink

  a IPN to instytucja kościelna, ze w saklach katechetycznych mają wykłady…. czy może państwowa, chyba mamy rozdział Kościoła od państwa, czy coś się zmieniło???

  8

  2
  Odpowiedz
 • 23/04/2018 o 14:05
  Permalink

  Wolność dla akt przetrzymywanych w IPN! Przenieść je jak najszybciej do archiwów! Zlikwidować IPN!

  11

  2
  Odpowiedz
 • 22/04/2018 o 22:51
  Permalink

  Nie ma dowodów że ziemia jest kulista , a tak poważnie to jak to jest że IPN zleca ekspertyzę firmie zewnętrznej posiadając własny potencjał , dodam że od półtora roku nie zakończono kwerendy ( zainicjowanej na mój wniosek ) w sprawie ewentualnego dołu śmierci na dziedzińcu , pozdrawiam Piotr Radziszewski.

  11

  1
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.