„Mazurek Dąbrowskiego” made in Japan

Yoanna Shigenobu – polska pisarka i poetka mieszkającą w Tokio – zamieściła na stronie facebookowej grupy „Tanoshii POLSKA” fragment występu orkiestry i chóru, który w wielkanocną niedzielę pokazano w jednym z kanałów japońskiej tv.

Ten krótki filmik uzyskał ponad 15 tys. udostępnień i otrzymał wiele pozytywnych komentarzy, a wszystko za sprawą wykonania polskiego hymnu. Pani Yoanna tak podsumowała telewizyjną prezentację:

Całość poświęcona była muzyce Chopina, a jak wiadomo Chopin kilkakrotnie improwizował na kanwie Mazurka… Grał go często na spotkaniach z emigracją polską. Ciekawostką poruszoną w programie była treść listu kompozytora do Delfiny Potockiej. Wspominał w nim, że zagrał Mazurka Dąbrowskiego dla Cypriana Kamila Norwida, gdy ten go odwiedził. Po skończonej grze, obaj się popłakali.

 

 

Wywiad z panią Shigenobu, osobą niezwykłą, można przeczytać w witrynie „National Geographic”: > tutaj, natomiast: > tutaj znajduje się artykuł poświęcony książce „Pan Fugu”, której Yoanna jest autorką. Polecam.

→ (mb)

22.04.2018

• foto / screen: GT

 

 

 

 

32
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.