Katyński dąb w Woli Krzysztoporskiej

W piątek, 13 kwietnia 2016 roku, w Woli Krzysztoporskiej odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę zbrodni katyńskiej, w której uczestniczyły dzieci, młodzież i nauczyciele z tutejszej Szkoły Podstawowej im. gen. Ludwika Czyżewskiego oraz przedstawiciele władz lokalnych, piotrkowskiego kuratorium i inni goście.

Pierwszym punktem programu była msza święta odprawiona w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przez księdza proboszcza Andrzeja Gruca. Następnie zebrani przeszli pod budynek szkoły, gdzie posadzony został tzw. „dąb katyński” poświęcony por. Władysławowi Ziembie.

Władysław Ziemba był synem tej ziemi. Urodził się w 1891 roku w Gorzkowicach. Przed wojną był przedsiębiorcą budowlanym. Sowieci zamordowali go w Katyniu w 1940 roku. Miał wtedy 49 lat.

W świetlicy szkolnej nauczyciel Paweł Reising przedstawił pogadankę na temat zbrodni katyńskiej i trwającym od wielu lat zakłamywaniu tego mordu na niewinnych Polakach. Zaprezentował też różne publikacje, a wśród nich książkę „Prawda o Katyniu” wydaną przez stalinowskie władze w 1952 roku. Temat rozszerzył dyr. szkoły Zbigniew Ziemba, który podzielił się swymi refleksjami na temat Katynia.

Na koniec goście, już bez uczniów, zwiedzili szkolną izbę pamięci, gdzie znajduje się wiele ciekawych eksponatów związanych z wydarzeniami, które rozgrywały się na terenie gminy Wola Krzysztoporska oraz z jej mieszkańcami. Dyrektor Ziemba stwierdził, że ma w planach przeniesienie izby do większego pomieszczenia, aby móc jeszcze lepiej przybliżać historię.

→ (pr)

13.04.2018

• foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

3
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.