Dziesięć nowych Pomników Historii

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył w piątek (20.08.2018 r.) w Pałacu Prezydenckim rozporządzenia uznające nowe obiekty zabytkowe za Pomniki Historii.
Uroczystość w Pałacu Prezydenckim. Kliknij, aby powiększyć.

Na liście Pomników Historii znalazły się m.in.: Święta Lipka – sanktuarium pielgrzymkowe, Krasiczyn – zespół zamkowo-parkowy, Lidzbark Warmiński – zamek biskupów warmińskich, Rogalin – zespół pałacowy z ogrodem i parkiem, a także Kwidzyn – zespół katedralno-zamkowy.

Prezydent przypomniał, że chciał, żeby na 100-lecie odzyskania niepodległości na liście Pomników Historii znalazło się 100 obiektów. Tymczasem wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński przekazał mu, że będzie ich „trochę ponad 100”. Obecnie jest ich 91.

– Bardzo dziękuję, że lista Pomników Historii będzie uwzględniała tak ważne i tak bliskie wielu Polakom, tak znane miejsca, które wszyscy podziwiamy  – podkreślił Prezydent.

Dziękował za opiekę nad „piękną, zabytkową substancją, nad tymi wielki świadectwami naszej historii, nad tymi wielkimi świadectwami naszych dziejów, czy w ogóle dziejów tych części dzisiejszej Polski, bo przecież nie wszystkie z tych obiektów były zbudowane polskimi rękami” – mówił Andrzej Duda. Wyjaśnił, że choć zrządzeniem losu znajdują się one dziś w granicach Polski, to stanowią bogactwo kultury europejskiej.

– Ogromnie się cieszę, że z tym większą radością i z tym większym zainteresowaniem nasi rodacy i turyści z zagranicy będą przybywali, żeby te Państwa perełki w naszej historii, kultury, podziwiać – mówił Prezydent, zwracając się do osób reprezentujących obiekty, które zostały wpisane na listę Pomników Historii.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, woj. świętokrzyskie. Foto: Jakub Hałun

Lista pomników:

1. Gdańsk – Twierdza Wisłoujście

2. Koszuty – zespół dworsko-parkowy

3. Krasiczyn – zespół zamkowo-parkowy

4. Kwidzyn – zespół katedralno-zamkowy

5. Lidzbark Warmiński  – zamek biskupów warmińskich

6. Płock – Wzgórze Tumskie

7. Rogalin – zespół pałacowy z ogrodem i parkiem

8. Strzelno – zespół dawnego klasztoru Norbertanek

9. Święta Lipka – sanktuarium pielgrzymkowe

10. Ujazd – ruiny zamku Krzyżtopór

→ KP, BZ / KPRP

23.04.2018

• foto: Jakub Szymczuk / KPRP

• źródło: „prezydent.pl”

 

 

8
1

Jedna myśl na temat “Dziesięć nowych Pomników Historii

 • 23/04/2018 o 12:37
  Permalink

  A teraz poprosimy o obszerny komentarz do zrezygnowania z ustawy degradacyjnej komunistycznych psów.

  1

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.