Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 2018

78. niezwykle bolesna dla narodu polskiego rocznica. Dziś, 13 kwietnia,  po raz jedenasty obchodzimy uchwalony 14 listopada 2007 r. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Katyń – już sama nazwa wsi leżącej nad Dnieprem, nieopodal Smoleńska, brzmi złowieszczo. W Lesie Katyńskim oprawcy z NKWD dokonali egzekucji 4400 polskich obywateli oddając strzał w potylicę. Następnie ciała zostały wrzucone do uprzednio wykopanych dołów.

W 1940 r. sowieci zamordowali blisko 22 tysiące Polaków, ludzi wykształconych, światłych, pełniących wysokie stanowiska w służbie cywilnej i mundurowej. Bolszewicy zawsze nienawidzili „polskich panów”, inteligencji.

Zbrodnia przez dziesięciolecia była owiana tajemnicą, na słowo „Katyń” był zapis cenzury, komunistyczne rządy celebrowały braterską przyjaźń ze Związkiem Radzieckim, więc niektóre wydarzenia historyczne nie pasowały do tego obrazu.

Wiedzę na temat zbrodni można było zdobyć jedynie z broszur i gazetek wydawanych w podziemiu i za pośrednictwem dwóch stacji radiowych: „Wolna Europa” i „Głos Ameryki”. Powstanie „Solidarności” w 1980 r. sprawiło, że wolnościowe media częściej zaczęły publikować fakty z przeszłości.

Przez 50 lat Rosjanie zaprzeczali, jakoby to oni wymordowani Polaków. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. nastąpił przełom. Mimo to, archiwa rosyjskie nadal są zamknięte dla polskich historyków i wiele tajemnic z 1940 r. nadal czeka na odkrycie.

→ (mb)

13.04.2018

• collage: barma / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• czytaj także: > „Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”

 

 

11
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.