Ziobro: Dla sędziów-złodziei nie może być miejsca w polskim wymiarze sprawiedliwości

Jednym z najważniejszych wydarzeń politycznych dzisiejszego dnia była konferencja prasowa ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry (ur. 1970) i podsekretarza stanu Marcina Warchoła (ur. 1980) poświęcona zmianom w ustawie o ustroju sądów powszechnych.

Piątkowe orzeczenie Sądu Najwyższego jest kolejną decyzją chroniącą sędziego, któremu zarzucono kradzież. W lutym zmieniono wyrok Sądu Dyscyplinarnego o usunięciu sędziego z zawodu i uniewinniono reprezentanta wymiaru sprawiedliwości, który zabrał 50 zł ze sklepowej lady na stacji benzynowej.

Ziobro powiedział:

Nie toleruję i nie akceptuję takich rozstrzygnięć. Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce. Trzeba skończyć z myśleniem ludzi, którzy traktują siebie jak nadzwyczajną kastę, stawiając się ponad prawem.

Dodał, że usprawiedliwianie kradnących sędziów jest kompromitujące dla polskiego sądownictwa, w szczególności dla sędziów, którzy każdego dnia sumiennie wykonują swój zawód. Dla sędziów złodziei – mówił minister – nie może być miejsca w polskim wymiarze sprawiedliwości. 

Niestety, wczorajsze orzeczenie Sądu Najwyższego zasmuciło mnie bardzo – kontynuował – nie mogłem uwierzyć w to, że Sąd Najwyższy w stosunku do sędziego, który dopuścił się zwykłej kradzieży, bezczelnej kradzieży, w jednym z hipermarketów w połowie 2016 r., zastosuje niezwykle łagodną interpretacje prawa, cofnie wyrok I instancji, który usuwał tego sędziego z zawodu. Rodzi się pytanie, jak mamy sobie wyobrazić sytuację podsądnych tego sędziego, którzy w przyszłości stawaliby przed sądem, że sędzia-złodziej wydaje w ich sprawie wyroki? 

Minister dobitnie przedstawił swoje stanowisko:

My nie chcemy takich sytuacji, my nie chcemy takich sędziów, my nie chcemy takich rozstrzygnięć Sądu Najwyższego, my nie chcemy takiego Sądu Najwyższego, który tak rozstrzyga! Właśnie dlatego są te zmiany. Jeśli Sąd Najwyższy, w sprawie sędziego-złodzieja, jest w stanie wydać tego rodzaju wyrok, utrzymując w zawodzie i pozwalając, w imieniu Rzeczypospolitej, aby wydawał wyroki, to nie wiadomo czy śmiać się czy płakać?

Nie toleruję i nie akceptuję tego rozstrzygnięcia, takich rozstrzygnięć, musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce. Musimy skończyć z myśleniem ludzi, którzy traktują siebie, jako nadzwyczajną kastę. Dlatego w najbliższym czasie przedstawię projekt zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych, który spowoduje niejako automatycznie, z mocy ustawy tego rodzaju sędzia będzie eliminowany z zawodu – stwierdził.

Szef resortu zapowiedział przygotowanie projektu zmian w ustawie o sądach powszechnych, na podstawie których, z mocy prawa, nastąpi utrata urzędu i stanowiska sędziego, któremu zostanie udowodniona kradzież. Popełnienie takiego czynu przez sędziego ma automatycznie skutkować usunięciem go z zawodu z chwilą skazania. Sądy nie będą w takich przypadkach miały możliwości złagodzenia kary dla sędziego sprawcy – w razie uznania jego winy – jak to ma obecnie miejsce. Kradzież w powszechnej opinii jest bowiem czynem tak wysoce nagannym moralnie, że dalsze pozostawanie w zawodzie sędziego złodzieja urąga dobru wymiaru sprawiedliwości i poczuciu sprawiedliwości społecznej.

Projekt, nad którym już pracuje zespół ministerialnych ekspertów, ma być ukończony w niedługim czasie i zostanie poddany szerokim konsultacjom i opiniowaniu.

 

→ (jk) / (kk)

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

17.03.2018

• foto: MS

• więcej o planach Ministerstwa Sprawiedliwości: > tutaj

 

 

 

35
2

3 myśli na temat “Ziobro: Dla sędziów-złodziei nie może być miejsca w polskim wymiarze sprawiedliwości

 • 13/06/2018 o 21:10
  Permalink

  Andreas

  Pan minister Ziobro ma stu procentowom racje ze trzeba sędziów złodziei wyplenic zpolskiego wymiaru sprawiedliwoscia Bruksela niech siem nie wtronca do wewnentrzych spraw polskich

  0

  0
  Odpowiedz
 • 18/03/2018 o 14:45
  Permalink

  Brawo dla ministra Ziobry i Jakiego! Zdecydowanie najlepsi ministrowie tego rządu! Najwyższy czas zacząć tępić złodziejstwo ponad prawem.

  5

  0
  Odpowiedz
 • 18/03/2018 o 07:06
  Permalink

  MINISTER OBRONY NARODOWEJ oraz PROKURATOR GENERALNY niech publicznie wyjaśnią postępowania prowadzone w sprawie nielegalnych podsłuchów Żandarmerii Wojskowej wobec kadry 16 batalionu dowodzenia w Elblągu i odpowiedzą na pytania: Dlaczego prokurator Mackiewicz umorzył postępowanie wobec ppor. NS z 16 bdow ,mimo że nikt na tego oficera nie doniósł i nikt nie wnosił o jego ściganie Dlaczego nie zabezpieczono urządzeń podsłuchowych wskazanych przez pokrzywdzonego. Dlaczego umorzono sprawy bez zapoznania się z materiałami operacyjnymi ŻW w Elblągu i ich nie zabezpieczono Dlaczego prokurator TOMASZ MACKIEWICZ z Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Elbląg zataił dane chor. Grzegorza. K. z ŻW i dlaczego nie poniósł za ten czyn konsekwencji. Dlaczego szef prokuratury garnizonowej w Elblągu JAROSŁAW ŻELAZEK po otrzymaniu ponownego wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nielegalnych podsłuchów w 2008r nie wykonał czynności sprawdzających . Dlaczego prokurator Karol Kopczyk mimo iż potwierdził w aktach sprawy fakt zatajenia informacji przez Mackiewicza nie postawił mu zarzutów Dlaczego tylko pokrzywdzony był przesłuchiwany, żandarmi byli tylko rozpytani bez pouczenia o karalności składania fałszywych zeznań Czy istnieje związek między pierwszym doniesieniem z lipca 2007w sprawie nielegalnie stosowanym podsłuchem , a wypowiedzeniem złożonym przez chor. Grzegorza K w lipcu 2007r A MACIEREWICZ lub Komendant Żandarmerii niech ujawni i poda do publicznej wiadomości zakres i wyniki kontroli przeprowadzonej dn.31.01.2008r w oddziale elbląskim ŻW dotyczącej nielegalnego stosowania podsłuchów. Dlaczego pokrzywdzony nie otrzymał informacji mimo upływu 8 lat na temat zakresu i wyników kontroli. Dlaczego Komendant Żandarmerii woli pisac bezskuteczne doniesienia do prokuratury rejonowej w sprawie znieważania funkcjonariuszy żandarmerii zamiast publicznie odpowiedzieć na pytania. 25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja mieszkańców Elbląga o odwołanie prokuratora rejonowego jarosława żelazka. Dlaczego Ziobro boi się opublikować jej na stronie ministerstwa zgodnie z ustawą o petycjach z dn.11.07.2014 (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1195 art. 8 §1 )?

  2

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.