Zaproszenie. Nowa książka Mikołaja Grynberga

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, jako wydarzenie towarzyszące łódzkie obchody 50. rocznicy Marca ’68 organizowanych przez Fundację Trzeci Wymiar Kultury wraz z Biurem Rabina Dawida Grzegorza Szychowskiego w Łodzi – serdecznie zapraszamy na specjalne spotkanie z cyklu Plus czy Minus – konfrontacje historyczne pt. „Oblicza Marca ’68 – dyskusja o książce Mikołaja Grynberga Księga wyjścia„.

Wydarzenia, o których opowiadają moi bohaterowie, rozegrały się, gdy miałem dwa, trzy lata. Nie ominęły również mojego rodzinnego domu. Dzisiaj umiem nazwać emocje, które już na zawsze zostaną powiązane z liczbą sześćdziesiąt osiem. To poczucie odrzucenia, żal i samotność. Postanowiłem zrozumieć, dlaczego tak wielu Żydów wyjechało z Polski po wydarzeniach Marca sześćdziesiątego ósmego i dlaczego tylu zostało. Na przełomie 2016 i 2017 roku odbyłem prawie osiemdziesiąt spotkań z tymi, którzy po wojnie sześciodniowej w Izraelu oraz po Marcu podejmowali decyzje o pozostaniu w Polsce lub jej opuszczeniu. Zadawałem im pytania w swoim imieniu oraz, mam wielką nadzieję, że i w Twoim – Drogi Czytelniku. Dzisiaj wiem więcej, ale dalej nie rozumiem wielu rzeczy. Jedno z pytań, z którym pewnie pozostanę na zawsze, brzmi: dlaczego opuszczający Polskę Żydzi widzieli tak mało rąk wyciągniętych do nich w geście pożegnania? To są wydarzenia, które miały miejsce pięćdziesiąt lat temu, dwadzieścia trzy lata po II wojnie światowej.

Kliknij, aby powiększyć.

Gość: Mikołaj Grynberg – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów „Dużo kobiet” (2009), „Auschwitz – co ja tu robię?” (2010) oraz „Ocaleni z XX wieku” (2012). Wydał zbiór rozmów „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne.” (2014) oraz tom opowiadań „Rejwach” (2016). Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku. W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historii.

Prowadzenie: dr Mikołaj Mirowski – historyk, publicysta, współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych, w Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzi cykl „Warszawa dwóch Powstań”.

Czas i miejsce: 21 marca 2018 r. (środa), godz. 18:00, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13

Patronat merytoryczny: Dom Literatury w Łodzi.

Patronat medialny: „Gazeta Trybunalska” i in.

→ (mm) / (mb)

20.03.2018

• grafika: organizatorzy

• więcej o konfrontacjach historycznych: > tutaj

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.