Ponad miliard złotych na podwyżki dla nauczycieli

W związku z podwyższeniem pensji nauczycieli od 1 kwietnia 2018 r. w budżecie państwa pojawiły się dodatkowe środki w wysokości ok. 1,2 mld zł – poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Resort edukacji zapowiedział, że począwszy od 1 kwietnia rozpoczyna wprowadzanie planu podwyżek dla nauczycieli, które mają wynieść prawie 16 proc. w ciągu trzech lat. Kolejne podwyżki zaplanowano od stycznia 2019 r. oraz od stycznia 2020 r. Jak podało ministerstwo, wzrost płac nauczycieli ma odpowiadać przewidywanemu w tym okresie wzrostowi przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

„Ostatnia podwyżka płac nauczycieli miała miejsce w 2012 r. W 2017 r. po raz pierwszy od pięciu lat zagwarantowaliśmy waloryzację wynagrodzeń nauczycieli i zapewniliśmy ich finansowanie w kwocie 418 mln zł” – zaznaczył resort w komunikacie. „Priorytetem Ministerstwa Edukacji Narodowej jest podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela, premiowanie wysokiej jakości pracy nauczycieli, a także zapewnienie odpowiednich warunków do wykonywania zadań” – oznajmił resort.

Ministerstwo poinformowało, że w tym roku do puli przeznaczonej na wynagrodzenia przesunięto też środki w kwocie ok. 126 mln zł zabezpieczane dotychczas w budżecie na dodatek mieszkaniowy dla uprawnionych nauczycieli.

„Spowoduje to, że od 1 kwietnia 2018 r. średnie wynagrodzenia nauczycieli wzrosną łącznie o 5,35 proc. (…) Oznacza to, że średnie wynagrodzenie nauczycieli zwiększy się od 147 zł dla nauczyciela stażysty, do 271 zł dla nauczyciela dyplomowanego” – poinformował MEN.

Resort zaznaczył jednocześnie, że dodatek mieszkaniowy był „uprawnieniem o charakterze socjalnym”, nie zaś składnikiem wynagrodzenia nauczycieli. „W obecnych realiach społeczno-gospodarczych wspomniany dodatek przestał być aktualny. Jego wysokość była określana przez organy prowadzące szkoły i nierzadko ustalano go w minimalnych kwotach (np. 1 zł), co nie pozwalało na spełnianie jego funkcji socjalnej” – wskazało MEN.

W ocenie resortu, przesunięcie środków zabezpieczanych dotychczas na dodatek mieszkaniowy do środków na wynagrodzenia nauczycieli „zapewni ich podział pomiędzy wszystkich nauczycieli w wysokości gwarantowanej przepisami prawa”.

MEN podkreślił przy tym, że „nie ma i nie miał planów likwidacji dodatku wiejskiego”. „Wszystkie spekulacje medialne są nieprawdziwe” – oznajmił resort.

→ kic / Kurier PAP

9.03.2018

• foto: pixabay.com

• źródło: kurier.pap.pl

 

 

 

0
3

6 myśli na temat “Ponad miliard złotych na podwyżki dla nauczycieli

 • 16/03/2018 o 22:59
  Permalink

  Ta Pani nauczycielka na zdjęciu bardzo mi się podoba.

  1

  1
  Odpowiedz
 • 11/03/2018 o 09:54
  Permalink

  … że ten ponad miliard to w przeliczeniu na 1 nauczyciela (zaszeregowanego najwyżej w tabeli płac) około 100 zł. podwyżki. No ale jak wszyscy przeczytają ile to nauczyciele chapną (ponad miliard) to znowu ruszy nagonka, że pracują 3 godziny dziennie przez 9 miesięcy w roku. Tylko dlaczego w takim razie Ci zazdrośnicy nie zostali nauczycielami skoro to takie eldorado?

  7

  2
  Odpowiedz
 • 09/03/2018 o 18:12
  Permalink

  A i

  Ile godzin tygodniowo pracuje nauczyciel, a ile pani/Pan na kasie? Ile wolnych dni ma nauczyciel, a ile pani/pan na kasie? Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że wiele osób które pracują na kasie ma wyższe wykształcenie i brak możliwości, by pracować w wyuczonym zawodzie.

  7

  17
  Odpowiedz
  • 10/03/2018 o 12:03
   Permalink

   Chyba nie jest ważne ile się pracuje tylko jak się pracuje?

   14

   1
   Odpowiedz
  • 12/03/2018 o 22:51
   Permalink

   No chyba rola nauczyciela i pani kasjerki w życiu statystycznego Polaka jest nieporównywalna

   3

   1
   Odpowiedz
 • 09/03/2018 o 15:16
  Permalink

  I bardzo dobrze, bo to wstyd, żeby nauczyciel zarabiał mniej od sprzedawcy na kasie (z całym szacunkiem dla wszystkich osób tak pracujących). Jednocześnie powinno się jak najszybciej zlikwidować Kartę Nauczyciela jako gwaranta zatrudnienia!

  19

  2
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.