FAKE NEWS. To nie atak emigrantów w kościele, lecz wiec poparcia

20 marca 2018 r. na facebookowym profilu „News World” ukazało się video zatytułowane „Saint-Denis (France) Muslim immigrants attack a Catholic church during the mass. The police try to stop them”. Film, mający jak dotąd ponad 1,1 mln wyświetleń, został udostępniony także na polskich, prawicowych grupach dyskusyjnych.

„Gazeta Trybunalska” dotarła do serwisu „Lead stories”, który zajmuje się analizą i weryfikacją rozmaitych newsów. Okazuje się, że tytuł mówiący o rzekomym ataku muzułmańskich emigrantów na katolików podczas mszy w kościele we francuskim Saint-Denis jest czystą manipulacją.

18 marca 2018 r. francuski dziennik „LeParisien” na swojej stronie internetowej zamieścił informację pt. „Saint-Denis : 80 personnes manifestent dans la basilique pour les sans-papiers”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza: „Saint-Denis: 80-osobowa demonstracja w bazylice w obronie nielegalnych emigrantów”.

Około godziny 15. przedstawiciele lewicowej organizacji CSP93 zgromadzili się w kościele, aby zaprotestować przeciwko rządowej ustawie określanej mianem „Azylu imigracyjnego”, wymierzonej przeciwko przybyszom z Afryki Północnej i innych części świata.

Uczestnicy wiecu rozwinęli banner. Nie byli agresywni. Po godzinie do świątyni weszli funkcjonariusze policji i nakazali zakończenie protestu. Szef CSP93, który nie chciał opuścić kościoła został aresztowany. Manifestanci, po wyjściu na zewnątrz byli zdezorientowani, co widać na filmie, jednak szybko się przegrupowali i na znak solidarności udali się pod siedzibę lokalnej policji. W grupie znajdował się m. in. parlamentarzysta Eric Coquerel z partii La France insoumise.

 

Przed kościołem pozostawiono patrole policji, które strzegły obiektu przed powrotem protestujących. Wieczorna msza została odwołana.

Komentarz

Manipulowanie informacją jest tak samo stare, jak ona sama. Aby nie dać się wprowadzić w błąd warto zawsze docierać do źródła wiadomości, szczególnie teraz, gdy znaczna część portali internetowych ich nie tworzy, lecz kopiuje, częstokroć z błędami, z innych miejsc.

W przypadku wydarzeń z Saint-Denis sprawa jest oczywista: administrator profilu „News World” dołaczył nieprawdziwy opis video, aby wywołać negatywne komentarze.

→ (kk)

21.03.2018

• foto: twitter / @Femmesenlutte93

 

 

26
0

Jedna myśl na temat “FAKE NEWS. To nie atak emigrantów w kościele, lecz wiec poparcia

 • 22/03/2018 o 08:38
  Permalink

  Czyli jednak atak zakłócenie nabożeństwa i uniemozliwienie prowadzenia mszy w meczecie by to nie przeszło au katolików tak bo nie zabijają za pismo Święte

  2

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.