Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 2018

Prezydent Andrzej Duda z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczynają dziś dwudniową wizytę na Węgrzech. Po południu wezmą udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Andrzej Duda będzie też rozmawiał z prezydentem Jánosem Áderem m.in. o szczycie NATO i poprzedzającym go spotkaniu w Warszawie krajów wschodniej flanki Sojuszu, a także zaplanowanym na wrzesień spotkaniu prezydentów państw Trójmorza.

Kliknij, aby powiększyć. Foto: mapy google

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, ustanowiony przez parlamenty obu krajów, jest obchodzony od 2007 roku naprzemiennie: raz w Polsce, raz na Węgrzech. W 2017 r. uroczystości odbyły się w Piotrkowie Trybunalskim (> link).

W tym roku spotkanie odbędzie się w położonym około 100 km na południowy-zachód od Budapesztu Veszprém.  Do tradycji weszło już to, że obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbywają się nie w stolicach, ale w mniejszych miastach, które są w szczególny sposób związane z historią obu narodów. W przyszłym roku gospodarzem Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej będą Kielce.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 14.30 na placu Ovaros na Starym Mieście, gdzie węgierska Para Prezydencka oficjalnie powita Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę. Następnie w Pałacu Dubniczay odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów. Zaplanowane jest również spotkanie obu polityków z dziennikarzami.

24.03.2017 r. spotkanie prezydentów Węgier i Polski na Zamku Królewskim w Piotrkowie Trybunalskim. Kliknij, aby powiększyć.

Wieczorem pary prezydenckie będą gościły na uroczystej gali w Ośrodku Kultury Hangvilla, podczas której zostanie przekazana flaga Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

W sobotę z kolei Prezydenci Polski i Węgier z Małżonkami wezmą udział we mszy św. w katedrze świętego Michała.

→ (kg) / prezydent.pl / (kk)

23.03.2018

• foto: Grzegorz Jakubowski / KPRP

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

 

0
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.