Zaproszenie. Gomułka. Dyktatura ciemniaków

Jeden z najbardziej paradoksalnych życiorysów polskiego komunizmu. Absolwent sowieckiej „Leninówki”, członek partii bolszewickiej, wierny wyznawca stalinizmu, który w obecności Berii miał odwagę odmówić samemu Stalinowi.

Bierut zamknął go w więzieniu, a jego nazwisko padało na najważniejszych stalinowskich procesach w krajach bloku sowieckiego. W 1956 roku odprawił do Moskwy najpierw Chruszczowa, a później Rokossowskiego. Na placu Defilad słuchało go 400 tysięcy ludzi, więcej niż jakiegokolwiek polskiego polityka, nie wyłączając Józefa Piłsudskiego. Miał poparcie kardynała Wyszyńskiego, a księża nazywali go Władysławem V.

Kliknij, aby powiększyć.

Gigantyczne poparcie narodu roztrwonił błyskawicznie, ale o to nie dbał. Coraz bardziej się staczał. Schlebiał antysemickim nastrojom w aparacie władzy i społeczeństwie, podżegał do „bratniej pomocy” w Czechosłowacji i był jednym z tych, którzy pogrzebali szanse na zreformowanie socjalizmu już na zawsze. A później kazał strzelać do robotników Wybrzeża…

Biografia Władysława Gomułki, jedynego I sekretarza KC PZPR, który chciał być samodzielnym politykiem. Jedynego, który mógł być samodzielnym politykiem. Historia polityka, który tak jak jego poprzednik i wszyscy jego następcy – przegrał wszystko.

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu „Plus czy Minus” – konfrontacje historyczne zatytułowane: Twarze tow. Wiesława – dyskusja o książce Piotra Gajdzińskiego „Gomułka. Dyktatura ciemniaków”.

Data: 21 lutego 2018 r. (środa), godz. 18:00.

Miejsce: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13.

Gość: Piotr Gajdziński – dziennikarz i publicysta, z wykształcenia historyk. Autor takich prac jak: „Balcerowicz na gorąco”, „Anatomia zbrodni nieukaranej”, „Sztuka przywództwa. Piłsudski”, „Gierek. Człowiek z węgla” oraz „Czerwony ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego”.

Prowadzenie: dr Mikołaj Mirowski – historyk, publicysta, współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Patronat merytoryczny: Dom Literatury w Łodzi.

Patronat medialny: „Gazeta Trybunalska” i in.

→ (mm) / (mb)

20.02.2018

• grafika: organizatorzy

• więcej o konfrontacjach historycznych: > tutaj

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.