Z archiwum B: „Wahadełko” i spotkanie z Filipem Bajonem (2015)

„Z archiwum B”, to cykl zawierający materiały pochodzące z czasów przed powstaniem „Gazety Trybunalskiej”. Dziś prezentujemy notatkę ze spotkania z reżyserem i scenarzystą F. Bajonem. Więcej „Z archiwum B”: > tutaj.

→ (red.), 4.02.2018

#archiwumB

 

„Wahadełko” i spotkanie z Filipem Bajonem, Łódź, 29.04.2015 r.

Filipa Bajona, reżysera, scenarzystę i pisarza lubię i szanuję za co najmniej trzy filmy, które stworzył: „Aria dla atlety”, „Limuzyna Daimler-Benz”, „Magnat”. Z tym większą przyjemnością wybrałem się w minioną środę do kina Szkoły Filmowej, aby obejrzeć zrealizowany w 1981 r. dramat psychologiczny pt. „Wahadełko” z Januszem Gajosem w roli głównej.

Po projekcji odbyło się spotkanie z twórcą, które prowadził niezawodny jak zawsze Mikołaj Mirowski, historyk, pasjonat polskiego kina. Filip Bajon jest wielbicielem historii i literatury, humanistą, z którym rozmowa dostarcza wielkiej przyjemności, zmusza jednak do wyjątkowej koncentracji, aby nie popełnić gafy, która natychmiast zostanie wyłapana.

Jest przy tym niezwykle inteligentny i wrażliwy. Tworzy kino poważne, historyczne, jedynym wyjątkiem jest popularna niegdyś komedia pt. „Lepiej być piękną i bogatą” z tytułową rolą Adrianny Biedrzyńskiej.

Do poczytania:

• wywiad z F. Bajonem sprzed kilku lat kliknij: > tu

• Bajon o Jerzym Andrzejewskim: > tutaj

Mariusz Baryła

4.05.2015

• foto: Mariusz Baryła / graffiti24.pl, 2015
• copyright © 2014 Mariusz Baryła. Wszystkie prawa zastrzeżone

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.