„Srebrny Niedźwiedź” dla Małgorzaty Szumowskiej

Bardzo dobra informacja dotarła do nas z Berlina.

Jury 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego przyznało Małgorzacie Szumowskiej – polskiej reżyserce, scenarzystce i producentce – drugą pod względem ważności Nagrodę Grand Prix „Srebrnego Niedźwiedzia” za obraz pt. „Twarz”.

Festiwal rozpoczął się 15 lutego, a zakończył się dzisiaj. Gala przyznania nagród odbyła się wczoraj. W konkursie głównym o uznanie jury walczyło 19 filmów. Nagrodą główną „Złotego Niedźwiedzia” uhonorowano Adinę Pintile z Rumunii za film „Touch me not”.

Berliner Morgenpost Readers’ Jury Award wyróżniono Rosyjsko-polsko-serbska koprodukcję pt. „Dowłatow” w reżyserii Aleksieja Germana jr.

Małgorzata Szumowska chwilę po ogłoszeniu werdyktu. Kliknij, aby powiększyć.

Szumowska (ur. 1973 r.), absolwentka Wydziału Reżyserii łódzkiej Szkoły Filmowej (1998 r.), której sława już dawno wykroczyła poza granice Polski, swojego pierwszego „Srebrnego Niedźwiedzia” otrzymała w 2015 r. za produkcję zatytułowaną „Ciało”; rok później ten sam film doceniła publiczność Europejskiej Nagrody Filmowej.

„Twarz” jest opartą na autentycznych wydarzeniach opowieścią o człowieku, któremu po wypadku przeszczepiono twarz. Jego powrót do rodzinnej miejscowości wywołuje znaczne poruszenie; ludzie, którzy go znali nie potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji…

W roli głównej wystąpił Mateusz Kościukiewicz (ur. 1986 r.), prywatnie mąż reżyserki, a także: Agnieszka Podsiadlik, Małgorzata Gorol, Anna Tomaszewska, Dariusz Chojnacki, Robert Talarczyk, Roman Gancarczyk i in. Za zdjęcia odpowiadał Michał Englert (ur. 1975 r.) – pierwszy mąż Szumowskiej.

 

Ogromną zaletą „Twarzy” jest brak na ekranie zgranych do nieprzyzwoitości aktorów występujących w typowo komercyjnych produkcjach. Cieszy także fakt, że polskie kino to nie tylko filmy Patryka Vegi czy prymitywne komedie romantyczne, w których w pełnej krasie prezentują się osoby znane z reklam pasztetów, kremów czy telefonów komórkowych.

Jutro, 26 lutego, Małgorzata Szumowska kończy 45 lat. Z niecierpliwością czekamy na jej nowe produkcje: mądre, przenikliwe, poruszające.

→ (mb)

25.02.2018

• foto: Bartosz Mrozowski / twitter / @berlinale

 

 

56
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.