Śmierć Wojciecha Pokory

Dziś, w niedzielę 4 lutego 2018 r., zmarł aktor Wojciech Pokora. Ta przykra informacja, jako pierwsza, ukazała się na facebookowej stronie „Och-Teatru”.

Wojciecha Pokorę, jednego z najlepszych aktorów komediowych, kochały miliony Polaków, a role stworzone przez niego w niezliczonej ilości filmów, seriali i spektakli teatralnych zapisały się złotymi zgłoskami na kartach historii sztuki aktorskiej.

Wojciech Pokora, warszawiak z pochodzenia, urodził się 2 października 1934 roku. Po ukończeniu technikum pracował w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu, jednak to teatr był jego prawdziwym powołaniem. W 1958 r. został absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

Przez lata związany z teatrami: „Nowym”, „Dramatycznym” i „Kwadratem”, jednak swoje rozpoznawalność i największe sukcesy zapewnił sobie udziałem w telewizyjnych serialach, filmach i kabaretach Olgi Lipińskiej. Lista Jego dokonań jest imponująca: „porucznik Zubek” z „Przygód psa Cywila”, genialna gosposia „Marysia” z „Poszukiwany, poszukiwana”, prześwietny „inż. Gajny” z „Czterdziestolatka”, „hrabia Żorż Ponimirski” z „Kariery Nikodema Dyzmy”, komiczny „docent Furman” z „Alternatywy 4”, „Franz von Nogay” z „C.K. Dezererów”, „kamerdyner Edward Skorupa” z „Tygrysów Europy”… Ostatni raz na planie pojawił się w 2016 r. grając w serialu „Na Wspólnej”.

Wojciech Pokora, wielki polski aktor i dobry człowiek pozostanie w naszych sercach i w naszej pamięci, jako część świata, który powoli zapada się w przeszłość.

 

→ (mb)

4.02.2018

• foto: kadr z serialu „Alternatywy 4” / screen GT

• więcej o tych, którzy odeszli: > tutaj

 

 

 

71
0

Jedna myśl na temat “Śmierć Wojciecha Pokory

 • 04/02/2018 o 22:33
  Permalink

  panie boze tak sie nie robi, czy tam trzeba ludzi bawic, dlaczegos nam go zabral, co to za teatr bez Pana Pokory, „Marysiu” to nie widzowie dzis placza po tobie a sieroty

  2

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.