Śmierć Antoniego Krauze

Kilka godzin temu, 14 lutego 2018 r. w wieku 78. lat zmarł w Warszawie Antoni Krauze – Członek Polskiej Akademii Filmowej, reżyser filmów fabularnych, dokumentalista, scenarzysta, człowiek kina.

Krauze był przede wszystkim autorem znakomitych dokumentów, silnie związanych z polską kulturą i sztuką. Zatrzymał w kadrach historię działalności krakowskiej piwnicy „Pod baranami”, warszawskiego STS-u, a także biografie artystów m. in. Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Preisnera, Witolda Zalewskiego, Jacka Balucha, Janiny Garyckiej, Bohdana Kosińskiego, Jana Zachwatowicza…

Niejako „przy okazji” tworzył filmy fabularne, będące, co warte podkreślenia, ekranizacjami lub adaptacjami dzieł literackich m. in. „Zaklęty dwór”, „Monidło”, „Party przy świecach”, „Akwarium”, „Dziewczynka z hotelu Excelsior”, „Meta”, „Strach”, „Palec boży” i in.

Szerokiej publiczności dał się poznać dopiero w 2011 r. za sprawą historycznego obrazu pt. „Janek Wiśniewski padł”, opowiadającego o masakrze robotników Wybrzeża w 1970 r.

Jednak najgłośniej zrobiło się o Antonim Krauze przy okazji realizacji jego najsłabszego filmu – „Smoleńsk” (2016), produkcji, która w takiej formie nie powinna w ogóle powstać. Choć kilka prawicowych tytułów układało peany na temat tego „dzieła”, rozpływając się nad scenariuszem, reżyserią, grą aktorska – krytycy jak i publiczność nie zostawili na „Smoleńsku” suchej nitki.

Paradoksem jest, że ten niezwykle utalentowany, wrażliwy i inteligentny człowiek zostanie zapamiętany, jako twórca jednego z najgorszych filmów w powojennej kinematografii polskiej.

Należy mieć nadzieję, że kiedy pył opadnie, widzowie powrócą do wcześniejszych realizacji Krauzego choćby takich jak „Prognoza pogody” – ściskającej za gardło opowieści o ucieczce z domu starców jego mieszkańców.

Polecamy do obejrzenia video ze spotkania z reżyserem, które odbyło się 28 października 2016 r.: > link.

→ (mb)

15.02.2018

• zdjęcie górne: Antoni Krauze na planie „Smoleńska” , foto / źródło: filmpolski.pl

• więcej wspomnień: > tutaj

 

 

 

1
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.