Piotrków. Legendarni kupcy opuszczają Stare Miasto

29 lat działał w Piotrkowie przy ul. Szewskiej sklep z konfekcją damską pp. Aldony i Andrzeja Krakowiaków. W tych dniach zostanie przeniesiony do zachodniej części miasta. Dlaczego?
Kliknij, aby powiększyć.

Przyczyn jest kilka, ale najważniejsza ma podłoże ekonomiczne: brak wystarczającej liczby nabywców. Pozostałe, wymienione przez Krakowiaka to: fatalny stan techniczny kamienicy, upokarzający wygląd zewnętrzny budynku, problemy klientów ze znalezieniem miejsc parkingowych, negatywny wpływ centrów handlowych…

Stare Miasto przestało być atrakcyjne dla przedsiębiorców w chwili pogorszenia się sytuacji finansowej mieszkańców Piotrkowa. Punktem przełomowym był 1 stycznia 1999 roku, kiedy w kraju zaczęła obowiązywać reforma administracyjna. Miejscowość utraciła status województwa, co pociągnęło za sobą usunięcie z jej terenu kilku instytucji państwowych, a tym samym redukcję zatrudnienia. Straty ponieśli nie tylko pracownicy w nich zatrudnieni, ale także podmioty świadczące usługi i dostarczające towary na potrzeby jednostek wojewódzkich.

Kliknij, aby powiększyć.

W następnych latach było coraz gorzej, miasto przestało rozwijać się gospodarczo i stan ten trwa do dnia dzisiejszego. Gwoździem do trumny okazało się otwarcie galerii handlowej (2009), co dla władz Piotrkowa (czytaj: urzędników) było symbolem prestiżu, a dla dziesiątek czy setek rodzin utrzymujących się z detalicznego handlu, powodem do rozpaczy. Tak potężna galeria najpierw doprowadziła do bankructwa drobnych sprzedawców, by w efekcie zacząć zjadać swój własny ogon. Aktualnie świeci pustkami.

Centrum Piotrkowa staje się martwe po godzinie 18. Na Starym Mieście niedługo będzie więcej lokali wolnych niż zajętych. Smutno tu i żałośnie. Kiedyś przynajmniej w bramach stali pijaczkowie, a po Rynku biegały psy…

Organizowane w okresie letnim masowe imprezy nie przyczyniają się do ożywienia starówki, czynią więcej szkody niż pożytku, szczególnie dla trzech ostatnich restauratorów, którzy jeszcze w Rynku wegetują…

Piotrków Trybunalski jest chyba jedynym ośrodkiem w Polsce, który nie potrafi zagospodarować starej części miasta. Przyczyny tego stanu rzeczy zostały już dawno zdiagnozowane, lecz jak na razie nie ma lekarstwa na ekonomiczne dyletanctwo władz miasta.

→ (mb)

1.02.2018

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• czytaj także: > „W Piotrkowie Trybunalskim nawet lombardy upadają”

• czytaj także: > „Wiadomości lokalne. Turystyczny jak Piotrków”

 

 

5
3

2 myśli na temat “Piotrków. Legendarni kupcy opuszczają Stare Miasto

 • 02/02/2018 o 13:15
  Permalink

  Ciekawe ilu prywatnych rzemieślników i handlowców oraz badylarzy z lat 1945 – 1990 było tajnymi współpracownikami i kontaktami operacyjnymi oraz innymi „pracownikami” dla służb specjalnych komunistycznego państwa, jakim była Polska Rzeczpospolita Ludowa, w Piotrkowie Trybunalskim i powiecie piotrkowskim? Odpowiedzi na te pytanie mogłoby być mocno sensacyjne i zaskakujące, a na pewno smutne i przygnębiające. Powtarzam tylko prawda nas wyzwoli i jest ciekawa! To pytanie dotyczy nie tylko wyżej wymienionych, ono jest jeszcze ciekawsze do zawodów – nauczycieli, lekarzy, prawników, urzędników, artystów różnych dziedzin sztuki, czyli elity intelektualnej Piotrkowa i okolic. Czy jest chociaż jeden młody historyk, który to zjawisko naukowo opisałby i udokumentował, 28 lat po słynnej transformacji ustrojowej i rzekomym upadku komunizmu? Nie widać i nie słychać!

  4

  1
  Odpowiedz
 • 01/02/2018 o 16:15
  Permalink

  No i ten zakaz wjazdu, żeby ciszy nie zakłócić szmerem opon na granitowej kostce.

  1

  7
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.