Oświadczenie prezesa Rady Ministrów. Morawiecki tłumaczy decyzję o zmianie ustawy o IPN

Dziś wieczorem na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ukazało się oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego odnoszące się do nowelizacji ustawy o o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

 

Drodzy Rodacy, Szanowni Państwo,

Nasz Naród został naznaczony ogromnym cierpieniem podczas II Wojny Światowej. Cały kraj był pod niemiecką i sowiecką okupacją. Praktycznie każda polska rodzina opłakiwała stratę swoich najbliższych.

Polska była pierwszą ofiarą III Rzeszy. Śmierć i cierpienie w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych były wspólnym doświadczeniem Żydów, Polaków oraz wielu innych narodów.

Holocaust był niewyobrażalną zbrodnią. Próby jej negowania zawsze powinny spotykać się z jednoznacznym potępieniem. Polskie prawo od lat ściga osoby, które próbują zaprzeczać cierpieniom, jakich doświadczyły ofiary nazistowskiego terroru. Podobne rozwiązania funkcjonują w wielu innych krajach Europy i świata.

Kłamstwo oświęcimskie to nie tylko negowanie niemieckich zbrodni, ale również inne sposoby fałszowania historii. Jedną z najgorszych form tego kłamstwa jest pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców – i przypisywanie tej odpowiedzialności ich ofiarom.

Chcemy walczyć z tym kłamstwem, w każdej jego postaci. Właśnie dlatego nowelizujemy ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej.

Obozy, w których wymordowano miliony Żydów nie były polskie. Ta prawda musi być chroniona, ponieważ jest częścią prawdy o Holokauście.

Szanowni Państwo!

Nasz Rząd potępia wszystkie zbrodnie II wojny światowej popełnione na polskiej ziemi – bez względu na to, jakiej narodowości byli ich sprawcy i do jakiego narodu należały ofiary.

Nigdy nie będziemy ograniczać wolności debaty o Holokauście, jesteśmy to winni wszystkim, którzy go doświadczyli. 

Od lat robimy wiele, aby być strażnikiem pamięci o zbrodniach totalitaryzmów – zarówno na terytorium naszego kraju jak i poza jego granicami.

Obóz KL Mauthausen-Gusen był jednym z wielu niemieckich obozów koncentracyjnych. To kolejne miejsce obok sowieckiego Katynia, gdzie na masową skalę mordowano polską inteligencję. Ginęli tam też Żydzi i przedstawiciele innych narodów.

Po wojnie obóz zniszczono, a tam, gdzie znajdowała się jego brama – stanęła willa. Jednak dzięki polskiemu zaangażowaniu, pamięć o zbrodniczej przeszłości Gusen została uratowana.

Państwo polskie i Polacy dbają o to, by niemieckie obozy koncentracyjne przetrwały jako Świadectwo Męczeństwa Narodów – dla pamięci o zamordowanych i ku przestrodze żyjącym.

Walcząc z nieprawdziwymi twierdzeniami o udziale Państwa Polskiego w niemieckiej machinie zbrodni, Polska staje po stronie prawdy.

Drodzy Rodacy,

Holokaust był również niewyobrażalną polską tragedią. Wśród sześciu milionów polskich obywateli, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej, trzy miliony ludzi pochodziło ze społeczności polskich Żydów. To powoduje, że Polska jak żadne inne z państw Europy ma obowiązek stać na straży prawdy o zbrodniach Holokaustu.

Dlatego nieustannie przypominamy światu o misji rotmistrza Pileckiego w Auschwitz, bohaterstwie Żegoty, polskiej organizacji ratującej Żydów, czy bezwzględnych karach Polskiego Państwa Podziemnego za denuncjowanie lub mordowanie Żydów. Kara śmierci dla Polaków ukrywających Żydów była dowodem na to, że niemieccy Naziści wiedzieli, że Polacy będą pomagać swoim żydowskim współbraciom.

To nasz Rodak, Jan Karski, próbował bezskutecznie obudzić sumienia zachodniej opinii publicznej, informując ją o niemieckich zbrodniach.

Rozumiemy emocje ze strony Izraela. Trzeba wiele pracy, abyśmy naszą wspólną, często skomplikowaną historię, potrafili opowiedzieć razem. Kultura Żydów Polskich jest nieodłącznym elementem naszego, polskiego Dziedzictwa.

Dziś, gdy świat znów zmaga się z problemem antysemityzmu, Polski Rząd mówi jasno: nie ma miejsca na nienawiść i zakłamywanie historii.

Szerzenie prawdy o Holokauście to nie tylko zadanie Izraela, to również zadanie Polski. To walka o uniwersalną prawdę, która jest przestrogą dla całego świata.


W piątek, 26.01.2018 r., Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o IPN. Dziś o godzinie 2.00 w nocy bez poprawek zatwierdził ją Senat. Dokument zawierający nowe prawo (> link) został przekazany do Kancelarii Prezydenta RP, który podejmie decyzję o jej podpisaniu lub odrzuceniu.

W art. 1 pkt. 6 znalazł się zapis:

Po art. 55 dodaje się art. 55a i art. 55b w brzmieniu:

„Art. 55a. 1. Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie określone w art. 6 Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego załączonej do Porozumienia międzynarodowego w przedmiocie ścigania i karania głównych przestępców wojennych Osi Europejskiej, podpisanego w Londynie dnia 8 sierpnia 1945 r. (Dz. U. z 1947 r. poz. 367), lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 3. Wyrok jest podawany do publicznej wiadomości.

2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności.

3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w ust. 1 i 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej lub naukowej.

Art. 55b. Niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu zabronionego niniejszą ustawę stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca w razie popełnienia przestępstw, o których mowa w art. 55 i art. 55a.”.

Do nowych przepisów bardzo krytycznie odniósł się rząd Izraela, Departament Stanu USA, środowiska żydowskie, media i in.

→ (kk)

1.02.2018

• foto: premier.gov.pl

• źródło: premier.gov.pl

 

 

180
1

4 myśli na temat “Oświadczenie prezesa Rady Ministrów. Morawiecki tłumaczy decyzję o zmianie ustawy o IPN

 • 04/02/2018 o 21:08
  Permalink

  No tak na zasadne pytania jest brak odpowiedzi i najlepiej rzucać kpinę, szyderę, ośmieszenie. A tak w ogóle to pierwsze obozy koncentracyjne gdzie powstały, na terenie jakiego współczesnego państwa, na jakim kontynencie, kto wówczas tam rządził czyli rzeczywiście kto bił Murzynów? I drugie pytanie gdzie, w jakim państwie, na jakim kontynencie, pod rządami kogo obozy koncentracyjne zostały rozwinięte w wielkie przedsiębiorstwo wyzyskujące więźniów?

  3

  1
  Odpowiedz
  • 05/02/2018 o 10:03
   Permalink

   Czy to ma jakiekolwiek znaczenie dla tematu ,,polskie obozy”. Żadnego.
   Szukanie usprawiedliwienia w czynach innych, może uspokoić sumienie własne,
   ale nie zdejmuje odpowiedzialności.

   1

   0
   Odpowiedz
 • 04/02/2018 o 17:23
  Permalink

  Jak się nie chce przyjmować rzeczowych argumentów i suchych faktów to żaden nie będzie przyjmowany.
  http://isakowicz.pl/16821-2/
  http://isakowicz.pl/w-obronie-polski-przed-szkalowaniem/
  http://isakowicz.pl/oswiadczenie-zarzadu-chrzescijanskiego-stowarzyszenia-rodzin-oswiecimskich/
  Tak na marginesie historii II wojny pytania:
  1) czy we wrześniu 1939 na Polskę napadły narodowo socjalistyczne Niemcy wraz z sojuszniczą Słowacją i jeszcze bardziej sojuszniczą, bo ideologicznie również(SOCJALIZM) Rosją?
  2) czy w Norwegii był rząd kolaborancki niejakiego Quislinga?
  3) czy Węgry, Rumunia, Bułgaria, Włochy miały duże jednostki wojskowe na froncie wschodnim, w walce z Rosją Stalinowską, jak się dwaj bandziory, Hitler i Stalin za łby wzięli?
  4) czy Francja pod tzw. rządami z Vichy współpracowała z Niemcami i wysłała ochotnicze jednostki na front wschodni?
  5) czy były wojskowe jednostki Waffen-SS składające się z ochotników z Belgii (dywizja walońska, dywizja flamandzka??), Holandii, Danii, Norwegii
  6) czy Włochy pod dyktaturą Mussoliniego były sojusznikiem Niemiec, jako państwo ideologicznie lewicowo pokrewne – FASZYZM, a po 1943 roku było Włoską Republiką Socjalną?
  7) czy były rosyjskie wojska takie jak Własowcy, Kałmucy, RONA na niemieckiej służbie w II wojnie?
  8) czy Chorwacja jako państwo marionetkowe współdziałało jak sojusznik z Nimecami?
  9) czy Serbia miała kolaborantów działających z Niemcami?
  10) czy były formacje policyjne i Waffen – SS z Litwy(szaulisi??), Łotwy i Estonii?
  11) czy Ukraińcy mieli ochotniczą Waffen-SS”Galizien” działającą z Niemcami oraz strażników KL?
  Pytań i konkretnych odpowiedzi oczekuje PRAWDA i osoby chcące tej prawdy. I pytanie 12) ostatnie – JAK NA TYM TLE WYPADA POLSKA KOLABORACJA Z NIEMCAMI I ZBRODNIE POLSKIE, rzekome zbrodnie i rzekoma kolaboracja, oczywiście???
  Jak jest wojna, to pierwszą ofiarą jest PRAWDA. Czy w tym wypadku też tak jest, będzie i jak dotychczas było, od czasu 1948 roku, kiedy powstało Państwo Izrael?
  pozdrawiam i życzę samego dobra

  3

  1
  Odpowiedz
  • 04/02/2018 o 19:04
   Permalink

   Brakuje pytania: kto bił murzynów?

   2

   2
   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.