Na sygnale. Fałszywe policjantki, oszust internetowy, dzielna 94-letnia babcia

Codziennie polska policja zatrzymuje sprawców rozmaitych przestępstw.

Wybraliśmy trzy informacje pochodzące z różnych rejonów Polski.


Fałszywe policjantki

Policjanci z Ostrowa Wielkopolskiego zatrzymali dwie kobiety podejrzane o oszustwa metodą „na policjanta”.

Mieszkanki województwa dolnośląskiego w wieku 34 i 35 lat, podając się za funkcjonariuszki policji i posługując się fałszywym dokumentem i odznaką policyjną, wchodziły do mieszkań, pozorując przeprowadzenie przeszukania lub czynności związanych z ujawnieniem nakładki na bankomat.

Ofiarą oszustek padły dwie mieszkanki Ostrowa Wielkopolskiego. Zatrzymane pod pretekstem przeszukania, zabrały pieniądze w kwocie 7 tysięcy złotych. W kolejnym przypadku, jedna z oszustek poprosiła o kartę bankomatową i numer PIN i poszła do bankomatu „zablokować kartę”. Po wszystkim, pokrzywdzona ustaliła, że z jej konta wypłacono pieniądze w kwocie 500 złotych.

Kolejna osoba, którą próbowały „odwiedzić”, zachowała czujność i o wszystkim powiadomiła policję. Funkcjonariusze zatrzymali kobiety w pobliżu jednego z bloków. „Fałszywe policjantki” trafiły do prawdziwego policyjnego aresztu.

Materiał dowodowy zgromadzony przez policjantów pozwolił na przedstawienie zatrzymanym zarzutów dotyczących oszustwa.

Sprawa jest rozwojowa, policjanci nie wykluczają, że kobiety dokonały jeszcze kilku tego typu przestępstw. Wobec zatrzymanych prokurator zastosował policyjny dozór i poręczenie majątkowe.

→ aba / Kurier PAP

• źródło: policja.gov.pl


Oszust internetowy

Zatrzymany w województwie dolnośląskim przez kolneńskich i białostockich policjantów oszust internetowy wyłudził co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mężczyzna oszukał kilkadziesiąt osób z całej Polski na około 43 tys. zł. Teraz za swoje czyny 20-latek odpowie przed sądem.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kolnie, wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, w wyniku pracy operacyjnej ustalili i zatrzymali 20-letniego mieszkańca powiatu jeleniogórskiego.  Był on poszukiwany przez Policję na zlecenie kilku prokuratur w kraju. Mężczyzna ten na portalach internetowych oferował do sprzedaży telefony komórkowe w cenie około 1 tys. zł za sztukę. Jednak przesyłki nigdy nie trafiały do klientów, natomiast wpłacone za nie pieniądze gromadziły się na koncie oszusta.

W styczniu tego roku, do Komendy Powiatowej Policji w Kolnie zgłosiła się osoba, która została oszukana na jednym z portali internetowych. Kupiła ona telefon za kwotę 1100 zł, ale zamówionego towaru nie otrzymała. W ten sposób podejrzany oszukał w ciągu kilku miesięcy kiladziesiąt osób z całego kraju.

W minioną środę, 14.02.br., kolneńscy kryminalni, wspólnie z policjantami Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, wkroczyli do jednego z mieszkań w powiecie jeleniogórskim. Zatrzymano tam 20-letniego meżczyzę. Podejrzany usłyszał zarzuty dotyczące oszustw internetowych, do których się przyznał. Nadal trwają ustalenia, co do dalszego procederu przestępczego mężczyzny.

Teraz mieszkańcowi województwa dolnośląskiego za popełnione czyny grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności. Dzisiaj sąd zastosował wobec 20-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu.

→ KWP w Białymstoku / mw

• źródło: policja.pl


94-letnia babcia obroniła się przed gwałcicielem

Policjanci z jednego z komisariatów na terenie powiatu nowotarskiego zatrzymali mężczyznę, który po zakrapianej alkoholem imprezie usiłował zgwałcić 94-letnią matkę gospodarza. Ta, broniąc się, złapała stojącą obok łóżka szklaną butelkę z lekarstwem i kilkakrotnie uderzyła nią gwałciciela. Zdezorientowany napastnik uciekł.

13 lutego br. policjanci otrzymali zgłoszenie o usiłowaniu gwałtu w jednej z miejscowości powiatu nowotarskiego. Na miejscu okazało się, że zgłaszający z dwoma kolegami spożywał w domu alkohol. Kiedy wyszedł na podwórko, jeden z gości chciał zgwałcić jego 94-letnią matkę.

Kobieta nie dała wyrządzić sobie krzywdy, złapała za stojącą koło łóżka szklaną butelkę lekarstwa i kilkakrotnie uderzyła nią potencjalnego gwałciciela. Mężczyzna nie spodziewał się takiej reakcji starszej Pani, wystraszył się i uciekł do swojego domu.

Kobieta o zdarzeniu natychmiast poinformowała syna, który powiadomił Policję. W trakcie usiłowania gwałtu w pomieszczeniu znajdował się również 47 latek, który jednak nie był świadomy co się dzieje, ponieważ spał upojony alkoholem. Policjanci udali się do domu napastnika i zatrzymali 57-latka. Prokurator wobec zatrzymanego zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji i zakazu kontaktowania się w jakikolwiek sposób z pokrzywdzoną. Za usiłowanie gwałtu podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

→ KWP w Krakowie / mg

• źródło: policja.pl


→ (kk)

16.02.2018

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

1
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.