Ludzie listy piszą… nieprzyzwoity tytuł publikacji

Tym razem nie list, a komentarz pod notatką „Strona internetowa o nowelizacji ustawy o IPN” zwrócił naszą uwagę.

Czytelnik pisze:

A jak oceniacie tytuł u konkurencji piotrkowski24.pl . Artykuł o problemach w pracy jakiegoś gościa i ,Praca czyni wolnym”. Obrzydliwe. Nawiązywanie do Arbeit macht frei. Masakra (> link).

Kliknij, aby powiększyć. Foto: piotrkowski24.pl / screen GT

Zajrzeliśmy na przywołaną witrynę. Rzeczywiście, pod datą 7 lutego znajduje się tam materiał Marka Gajdy zatytułowany „Praca czyni wolnym…” (> link). Poruszona jest w nim ważna kwestia dotycząca stosunków pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.

Mimo to uważamy, że tytuł jest absolutnie niedopuszczalny, gdyż jak słusznie zważył Czytelnik, budzi jednoznaczne skojarzenia z cynicznym napisem nad bramą prowadzącą do niemieckiego obozu śmierci Auschwitz.

Taka konotacja z firmą logistyczną upoważnia ją do domagania się wysokiego odszkodowania od autora artykułu, który przekroczył granicę dobrego smaku.

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy było to działanie zamierzone, czy zwykła niefrasobliwość, ale cała ta sytuacja dobitnie wskazuje, że świadomość i kultura historyczna u części Polaków jest bardzo niska.

Jest to o tyle wymowne, że atmosfera wokół stosunków polsko-niemiecko-żydowskich jest w ostatnich dniach bardzo napięta i osoby, które nie posiadają dostatecznej wrażliwości powinny unikać używania zwrotów mogących wzbudzić zażenowanie czy oburzenie.

→ (mb)

8.02.2018

• grafika barma / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• więcej tekstów interwencyjnych: > tutaj

 

 

33
3

3 myśli na temat “Ludzie listy piszą… nieprzyzwoity tytuł publikacji

 • 08/02/2018 o 20:40
  Permalink

  Mi tytuł nie przeszkadza. Może się kojarzyć z obozem pracy ale… czy to dosłownie jest ten napis czy tłumaczenie ? A następnie zdanie jest nie skończone bo jest wielo kropek. Wątpię żeby autor był tak głupi ,przy dzisiejszej medialnej sprawie z niemieckim obozem pracy w Polsce,żeby dosłownie przyrownywal do tak ciężkiej zbrodni. Poza tym czytając inny artykuł tego samego autora o tablicy Smoleńskiej na grobie pomordowanych podczas 2 wojny w obronie okolic Wolborza to śmiem twierdzić że gościu zna umiar i nieśmiało by wiązać te 2 rzeczy razem.

  2

  1
  Odpowiedz
 • 08/02/2018 o 17:14
  Permalink

  A co z tablicą Piotrków filmowy na Rwańskiej? W opisie mordowanie Żydów przypisano granatowej policji, a więc Polakom, mimo że w opisywanej scenie do ukraińska policja dokonuje eksterminacji. Czy przypadkiem odpowiedzialni za powieszenie tej tablicy nie przypisują Polakom udziału w Holokauście? Kto jest autorem tablicy i kto za nią odpowiada?

  6

  1
  Odpowiedz
  • 08/02/2018 o 18:38
   Permalink

   Przyjrzymy się tematowi. (red.)

   5

   2
   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.