Kto pożyczył Kulczykowi pieniądze na zakup akcji CIECH-u?

Wczorajsze zatrzymanie przez funkcjonariuszy CBA osób odpowiedzialnych za prywatyzację spółki chemicznej CIECH, w czasie gdy na czele rządu Platformy Obywatelskiej stał premier Donald Tusk, wywołało lawinę komentarzy i spekulacji.

Z historią przejęcia pakietu kontrolnego akcji CIECH-u przez firmę KI Chemistry s.à.r.l z siedzibą w Luxemburgu (> link), należącą do grupy kapitałowej Kulczyk Investments można zapoznać się w materiale pt. „Jak Kulczyk z Platformą CIECH-em handlowali?”.

Uwagę mediów skupiło głównie kryminalne i polityczne podłoże transakcji, w której, przypomnijmy, uczestniczył Skarb Państwa. Jednak z niewiadomych powodów pominięto role, jakie odegrały dwa podmioty.

Chodzi o Bank Zachodni WBK (BZ WBK) – trzeci pod względem wielkości bank w Polsce, który w części zapewnił finansowanie operacji oraz o Dom Maklerski BZ WBK – pośredniczący w skupie walorów CIECH-u.

W komunikacie przedstawionym na początku 2014 r. podano, że na ten cel zarezerwowano 1 026,07 mln zł (jeden miliard, dwadzieścia sześć milionów, siedemdziesiąt tysięcy zł). Kulczyk Investments nie dysponował wystarczającą ilością gotówki w związku z tym zwrócił się o pomoc do BZ WBK… i bank kredytu udzielił.

Trzeba trafu, że od siedmiu lat stanowisko prezesa zarządu zajmował Mateusz Morawiecki, który w 2010 r. trafił do Rady Gospodarczej przy Premierze Donaldzie Tusku, a niedługo potem był najpoważniejszym kandydatem na stanowisko ministra finansów.

Morawiecki, jako doświadczony manager, musiał mieć świadomość, że zarówno dla Kulczyka, jak i dla banku porozumienie ze Skarbem Państwa, to doskonały deal. 

Akcje chemicznego potentata wyceniono poniżej ich wartości, najpierw na 29,50, później na 31 zł. W tym czasie rekomendacje instytucji finansowych dla tych walorów utrzymywały się na poziomie „trzymaj” bądź „kupuj”.

Łukasz Prokopiuk, analityk IDM S.A, cytowany 5 marca 2014 r. przez portal finansowy „forsal.pl” stwierdził: – Oferta KI Chemistry na akcje Ciechu jest zdecydowanie za niska. My wyceniamy akcje spółki na 36 zł, czyli znacznie wyżej niż w wezwaniu i niż wynosi cena akcji Ciechu na GPW. Nie wykluczamy, że wycena może jeszcze wzrosnąć po potencjalnej sprzedaży części aktywów, co może istotnie wpłynąć na poprawę bilansu finansowego grupy i obniżenie zadłużenia. Wychodzenie do inwestorów z tak niska ceną nie było najlepszym ruchem. Wydaje się jednak, że grupa Kulczyk Investments dostrzegła wartość jaka drzemie w spółce (> link).

Foto: stooq.pl. Kliknij, aby powiększyć.

Ostatecznie zakup został rozliczony na początku czerwca 2014 r. Półtora roku później, 9 listopada 2015  r., Mateusz Morawiecki zrezygnował z funkcji prezesa zarządu Banku Zachodniego WBK, a 16 listopada w Pałacu Prezydenckim odebrał nominacje na stanowiska: wicepremiera i ministra rozwoju w rządzie Prawa i Sprawiedliwości kierowanym przez Beatę Szydło.

Z informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym banku za 2015 r. (> link) wynika, że Morawiecki otrzymał 1 358 430 zł gratyfikacji obejmującej „część nagrody należnej odpowiednio za lata 2014, 2013 i 2012, której wypłata była warunkowa i została odroczona w czasie”.

Dziś po południu do Biura Prasowego BZ WBK wysłaliśmy e-mail:

W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej przeprowadzonej z Panią kilka minut temu uprzejmie proszę o odpowiedź czy Państwa bank finansował w 2014 r. zakup akcji CIECH przez firmę KI Chemistry s. a r. l. należącą do grupy kapitałowej Kulczyk Investments? Jeśli tak, proszę o podanie kwoty udzielonego kredytu. Proszę również o informację, kto z ramienia banku podpisywał umowę kredytu?

Odpowiedź nadeszła wkrótce:

Szanowny Panie Redaktorze,

Ze względu na obowiązującą nas tajemnicę bankową nie możemy udzielić Panu informacji, o które Pan prosi.

Pozdrawiam,

Ewa Krawczyk

Bank Zachodni WBK
Obszar Komunikacji, Marketingu i Zarządzania Jakością
Biuro Prasowe

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie za 1 akcję CIECH-u płacono dziś na zamknięciu 59 zł.

→ Mariusz Baryła

13.02.2018

• grafika: barma / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• polecamy: > „Ile zarobił Mateusz Morawiecki w BZ WBK?”


Wszelkie materiały dostępne na stronach „Gazety Trybunalskiej” są chronione prawem autorskim; kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez zezwolenia zabronione.

 

 

 

9576
2

10 myśli na temat “Kto pożyczył Kulczykowi pieniądze na zakup akcji CIECH-u?

 • 30/12/2018 o 14:42
  Permalink

  Gdyby dali więcej za cały polski przemysl od soku z marchwi do zbrojeniówki nie wyłączając banków i eksportu to z czego budowaliby fortuny nasi ” w pewnym sensie” starsi bracia? A tak wszystko przejęła właściwą nacja
  Biedny Polak zawsze biedny, choć wcale nie głupi.

  1

  0
  Odpowiedz
 • 23/02/2018 o 09:38
  Permalink

  Paranoja po polsku; umoczyć kogo się da. Wywlekanie „grzechów’ i dziwne połączenie Kulczyka z władzą . Jakie płaskie ,wszystko dla kasy.

  4

  2
  Odpowiedz
 • 22/02/2018 o 17:01
  Permalink

  Taksieplaciksiezomzapoparcie. Wykończyć, umoczycmalospolegliwych. Dawać, dopieszczacbypotemzdolowac, wykonczyc

  1

  1
  Odpowiedz
 • 21/02/2018 o 15:44
  Permalink

  Ciech sprzedano bardzo korzystanie! nie było chętnych, a Kulczyk dał 31 zł przy notowaniu na GPW po 20zl… potem zdrozaly i żal że sprzedali, to śmieszne!!!

  7

  4
  Odpowiedz
  • 21/02/2018 o 16:00
   Permalink

   Załączony do artykułu wykres notowań CIECH-u przeczy Pańskim słowom o cenie 20 zł na GPW. (red.)

   4

   2
   Odpowiedz
 • 21/02/2018 o 15:16
  Permalink

  Dzisiaj możemy spekulować czy kupił tania czy drogo. Faktem jest to, że więcej kupców nie było, bo gdyby byli , mogliby licytować. Dzisiejsza cena akcji to efekt zmian organizacyjnych w spółce i dostosowanie standardów zarządzania do standardów nowoczesnej prywatnej firmy. Gdyby dzisiaj sprzedano np. Orlen na przykład BP , to założę się że wartość firmy na giełdzie tez skoczyłaby o kilkanaście albo kilkadziesiąt procenty Stałoby się min dlatego, że pozbyto by się Obajtków i innych siusiomajtków.
  A tak na marginesie. Sprawa Ciechu jest narzędziem Ziobry do walki z Morawieckim który chce wywalić ze spółek skarbu państwa , w tym z PZU, jego ludzi. Dlatego proszę się nie podniecać.

  14

  0
  Odpowiedz
 • 14/02/2018 o 21:24
  Permalink

  Moim zdaniem slusznie Bank udzielil kredytu. Z|akup przeciez byl naprawde oplacalny a pozyczali Kulczykowi ktory byl osoba wyplacalana. Co innego sama prywatyzacja. Poinno sie uniewaznic prywatyzacje jako przestepcza. Zarekwirowac spolke oraz zyski jakie wygenerowala do dzisiaj. Po czym zastanowic sie jak ukarac sprawiedliwie wszystkie strony. Znajac zycie bedzie sprawa sadowa na 10 lat i 5 mil kary. Wiec bedzie sie oplacalo do znudzenia okradac ludzi na ogromne kwoty. Za podbicie orzelka moneta na legitymacji szkolnej izlapanie na wyludzmiu roznicy miedzy normalnym a ulgowym biletem nastolatka poszla do wiezienia na 3 miesiace Zeby zachowac proporcje to nalezalo by proporcjanalnie do do kwoty wyslac kogos do wiezienia. Urzednicy dostali ochlapy z panskiego stolu wiec tych co zyskali nalezy wsadzic.

  11

  7
  Odpowiedz
 • 14/02/2018 o 15:44
  Permalink

  Jakoś tak się splątaly wątki obu panów na portretach. Oczywiście można by to tlumaczyć zbiegiem okoliczności bo takiego rozwoju historii nikt nie przewidział. Komu z tym gorzej? Kulczykowi to pewnie już nie szkodzi a jak ma się dziś personalnie kredytodawca?

  11

  2
  Odpowiedz
 • 14/02/2018 o 09:17
  Permalink

  Temat dobry, ale nie lepiej zmienic tytuły z „Gazeta Trybunalska” na „Gazeta Polska”?

  10

  8
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.