Konkurs. Konkurs. Nagrody – książki historyczne

Ogłaszamy szybki i łatwy konkurs. Nagrodami się książki autorstwa Piotra Lipińskiego ufundowane przez Wydawnictwo „Czarne”.

Zasady są bardzo proste: proszę w komentarzu pod tekstem napisać, który okres w najnowszej historii Polski wydaje się Państwu najciekawszy i dlaczego.

Najlepsze opinie nagrodzimy interesującymi i ładnie wydanymi biografiami Cyrankiewicza i Bieruta.

Zapraszamy do udziału.

→ (kk)

20.02.2018

• foto: GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

3
0

8 thoughts on “Konkurs. Konkurs. Nagrody – książki historyczne

 • 22/02/2018 at 21:28
  Permalink

  Według mnie, najciekawszym okresem w najnowszej historii Polski było dwudziestolecie międzywojenne. Najpierw walki o granice wyzwolonego kraju, następnie dynamiczne przemiany polityczne, poprzez zamach majowy w 1926 r., lata sanacji, aż po ostatnie miesiące przed wybuchem II wojny światowej. Konieczność połączenia kraju z trzech, przed ponad 100 lat zupełnie odrębnych części (zróżnicowanych gospodarczo, prawnie, społecznie, lepiej skomunikowanych ze stolicami państw zaborczych, niż między sobą!), jest zadaniem które wydaje się obecnie niewyobrażalnie trudne, a było możliwe tylko dlatego, że każdy kto czuł się Polakiem, brał w nim czynny udział. Politycy, artyści, oraz inne ważne postacie, pomimo różnic interesów wystąpili razem na arenie międzynarodowej – dla dobra Polski. A przecież zdobytą z wielkim trudem niepodległość bardzo szybko mogliśmy stracić (wojna polsko-bolszewicka, 1920 r.). Kiedy w 1921 r. podpisano traktat ryski (18.03) i ustabilizowano sytuację dot. Śląska, na jaw zaczęły wychodzić problemy wewnętrzne, których eskalację stanowił mord na prezydencie, Gabrielu Narutowiczu. W międzyczasie rządy zmieniały się niczym rękawiczki, a jednak udało się choćby uchwalić Konstytucję marcową. Oczywiście, rządów demokratycznych zbyt długo nie udało się utrzymać – Marszałek w 1926 wspólnie z Ignacym Mościckim wprowadzili autorytaryzm (formalne ukonstytuowanie w 1935 r.), jednakże nadal był to czas reform gospodarczych. Powstawały nowe, wspólne już dla całej Polski inwestycje. Z drugiej strony, narastały represje wobec opozycjonistów, problem traktowania mniejszości narodowych (które wówczas stanowiły ok. 30% osób zamieszkujących Polskę!), itd. A można by długo jeszcze wyliczać. Wątków, o których tutaj nie wspomniałem jest bowiem mnóstwo (a i o tych, które wymieniłem, można by napisać znacznie więcej). XX-lecie międzywojenne to bowiem fantastyczny obraz tego, jak można zbudować państwo absolutnie z niczego, generalnie jak wiele można zdziałać, jeśli dojdzie do porozumienia społecznego. I jak fatalne skutki wywołuje sytuacja, gdy takiego porozumienia brak.

  3

  0
  Reply
 • 21/02/2018 at 22:45
  Permalink

  Odbiegajac od tematu, zupełnie nie rozumiem w tym wypadku tych kciuków w dół. Jeśli ktoś woli inne okresy naszej trudnej, wspaniałej historii, po prostu niech napisze, jakie to czasy…Chyba, że nie ma pojęcia o historii Polski i tak klepie w dół, bo tylko pismo obrazkowe do niego trafia.

  7

  0
  Reply
 • 21/02/2018 at 19:21
  Permalink

  II WOJNA ŚWIATOWA .Było to wydarzenie bardzo smutne ale też chwilami dumne dla Polaków (np.
  obrona Westerplatte przez nieliczny odział Wojska Polskiego miała trwać do 12 godz.a trwał 7dni ; zdobycie Monte Casino przez Polaków). Podczas II WOJNY ŚWIATOWEJ Polska poniosła największe straty na świecie pod względem ludności jak i architektury . II WOJNA ŚWIATOWA pokazuje co robią i jak kończą ludzie opętani rządzą władzy (Adolf Hitler).

  4

  0
  Reply
 • 20/02/2018 at 17:09
  Permalink

  Dla mnie najciekawszym okresem w najnowszej historii byl okres miedzywojenny i II Wojny Swiatowej. Dlaczego ? Okres ten jakze smutny w historii calego swiata, a szczegolnie dla naszego kraju , pokazal do czego moze doprowadzic chec posiadania wladzy absolutnej i panowania nad swiatem ( wyscig zbrojny , okrucienstwo wobec ludzi, zniszczenia wojenne). Pokazuje takze obecnym pokoleniom jak powinni prowadzic polityke aby wiecej nie dopuscic do tak makabrycznego konfliktu zbrojnego. Niestety mozna zauwazyc w latach obecnych nieustanna chec pokazania calemu swiatu swojej wladzy np. przez Rosje , Koree lub Stany Zjednoczone co niestety moze zle sie skonczyc. Oby jednak nigdy do tego juz nie doszlo

  6

  3
  Reply
 • 20/02/2018 at 16:50
  Permalink

  Okres od 1945 roku do dziś.
  Jak można było wykrzywic umysły i łamać charaktery przez czerwoną propagandę.

  11

  2
  Reply
 • 20/02/2018 at 16:47
  Permalink

  Dla mnie okres od 1945 roku , do dzisiaj. Jak można ” wykrzywic” umysły i złamać charaktery. W dużym stopniu przez propagandę lewacką.

  9

  2
  Reply
 • 20/02/2018 at 15:47
  Permalink

  Zdecydowanie najciekawsze są lata przed i czasy II Wojny Światowej z uwagi na wielość wątków- poprzez przygotowania, przyczyny wybuchu konfliktu, przebieg a później skutki. To tzw temat rzeka, który cały czas można zgłębiać i nadal odkrywać nowe.

  7

  3
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.