Konfrontacje historyczne. Władysław Gomułka

Spotkanie historyczne, jakie odbyło się 21 lutego 2018 r. w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, poświęcono życiu i działalności Władysława Gomułki (1905-1982), niegdysiejszego I Sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Gościem wieczoru był Piotr Gajdziński – historyk, dziennikarz i publicysta, autor biografii towarzysza „Wiesława” zatytułowanej „Gomułka. Władza ciemniaków”. Wcześniej Gajdziński dał się poznać jako autor innych wartościowych pozycji poświęconych m. in. Jaruzelskiemu, Gierkowi, Balcerowiczowi…

Rozmowę z pisarzem prowadził łódzki historyk dr Mikołaj Mirowski, zadając ciekawe, wnikliwe pytania dotyczące poszczególnych etapów życia Gomułki i jego poczynań politycznych.

 

Ponad dwugodzinna dyskusja, także z udziałem publiczności, odsłoniła nieznane dotąd fakty z życiorysu partyjnego przywódcy – postaci niejednoznacznej, nie poddającej się łatwej ocenie. Można zaryzykować twierdzenie, że gdyby Gomułka nie nakazał stłumienia protestów studenckich w 1968 roku i nie wysłał wojska przeciwko stoczniowcom w 1970 r. byłby najlepiej ocenianym przywódcą komunistycznym.

→ (mb)

24.02.2018

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• więcej o konfrontacjach: > tutaj

 

 

11
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.