Generał Rowecki „Grot” – wspomnienie

W Piotrkowie Trybunalskim, w samym centrum miasta, przy ulicy Słowackiego nr 1 stoi ładna, zadbana kamienica. To w niej 25 grudnia 1885 r. przyszedł na świat Stefan Rowecki, późniejszy generał „Grot”, komendant Armii Krajowej.

Kilkuletni Stefanek Rowecki. Foto: autor nieznany. Kliknij, aby powiększyć.

Pod koniec XIX w. ulica nosiła nazwę Kaliska, bo jej zachodni odcinek łączył się z traktem biegnącym do tego historycznego miasta.

Rodzina Roweckich składająca się ze Stefana Augustyna Leona Roweckiego – urzędnika bankowego, jego żony Zofii Michaliny Roweckiej z d. Chrzanowskiej oraz synów: starszego Stefana i młodszego Stanisława zajmowała mieszkanie na drugim piętrze. Prowadziło do niego wejście od podwórza.

Okna lokalu wychodziły na ul. Kaliską i posadowiony po jej drugiej stronie klasztor i kościół oo. Bernardynów, którego dzwony musiały budzić malca …

Stojąc na niewielkim, krzywym podwórku, gdzie przez dziesięciolecia nic się nie zmieniło, łatwo usłyszeć dziecięcy gwar, zobaczyć twarze chłopców i dziewczynek bawiących się beztrosko na tej małej przestrzeni…

A ponad ich głowami, przyklejona do szyby na klatce schodowej, pucołowata, zasmucona buzia małego Stefanka, któremu mama nie pozwoliła bawić się z rówieśnikami, bo dzień wcześniej stłukł kolano…

Dziś, z okazji 76. rocznicy utworzenia Armii Krajowej prezentujemy kilka fotografii przedstawiających dom Stefana Roweckiego i jego rodziny.

Z biografią generała można zapoznać się: > tutaj.

→ (mb)

14.02.2018

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• czytaj także: > „76. rocznica powstania Armii Krajowej”

 

 

1
1

2 myśli na temat “Generał Rowecki „Grot” – wspomnienie

 • 14/02/2018 o 17:25
  Permalink

  Czy to jest ten budynek gdzie przez ostatnie kilkanaście lat mieściła się siedziba miejsko-powiatowego komitetu SLD z biurami posłów tej partii? Kto im wynajął lokale pod biura, prywatny właściciel czy miasto w postaci TBS? A właśnie gdzie biedacy z SLD mają swe zebrania partyjne obecnie? Podobno za I Komuny z lat 1945 / 1990 był tam konspiracyjny lokal kontaktowy=operacyjny UB/SB/MO, bo się dobrze robiło filmy i foty kto chodzi do kościół i na procesje?

  4

  2
  Odpowiedz
  • 14/02/2018 o 17:27
   Permalink

   Budynek należy do TBS-u. (red.)

   3

   1
   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.