76. rocznica powstania Armii Krajowej

14 lutego 1942 r. na rozkaz Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego powstały w 1939 roku Związek Walki Zbrojnej przekształcił się w Armię Krajową.
Generał Rowecki, lata 30. XX w. Foto: archiwum. Kliknij, aby powiększyć.

Komendantem nowej formacji został urodzony w Piotrkowie Trybunalskim gen. Stefan Rowecki „Grot” (1895-1944). AK podlegała polskiemu rządowi w Londynie, a jej głównym zadaniem była walka zbrojna z okupantem niemieckim i sowieckim.

Żołnierze Armii Krajowej pomimo upływu 73 lat od zakończenia drugiej wojny światowej są nadal symbolem męstwa, patriotyzmu, odwagi i niezłomności.

Przez lata poniżani, więzieni, mordowani przez sowieckich i ubeckich katów mogli wreszcie odetchnąć powietrzem wolności…

W tym szczególnym i ważnym dla Narodu polskiego dniu nasze myśli niech otoczą tych, którzy jeszcze żyją, którzy przenieśli przez granicę zła ziarno wolności i wiary w niepodległą Polskę…

W 76. rocznicę powstania największej formacji zbrojnej w okupowanej Europie „Gazeta Trybunalska” składa najwyższe wyrazy uznania i wdzięczności Pani dr Halinie Kępińskiej-Bazylewicz ps. „Kora” – łączniczce AK.

→ Mariusz Baryła

14.02.2018

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• o H. Kępińskiej-Bazylewicz więcej: > tutaj

 

 

 

5
3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.