Zmiany w rządzie. Kto zostanie usunięty? Podajemy nazwiska

„Nowy rząd premiera Morawieckiego zostanie powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę jutro w południe” – napisała dziś na twitterze rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Obserwatorzy sceny politycznej dociekają, kto pożegna się z ministerialnym fotelem; na giełdzie kandydatów do objęcia funkcji kierowniczych w resortach co rusz pojawiają się nowe nazwiska, ale jak będzie w rzeczywistości przekonamy się jutro.

Także w „Gazecie Trybunalskiej” pokusiliśmy się o małą spekulację.

Według nas z rządu odejdą: Waszczykowski – minister spraw zagranicznych, Macierewicz – szef MON, Szyszko – minister środowiska oraz odpowiedzialny za służbę zdrowia Radziwiłł. Pojawią się prawdopodobnie także nowi ministrowie finansów i rozwoju, aby odciążyć premiera.

Co łączy te cztery osoby? Bardzo kiepski wizerunek medialny, który przekłada się na notowania partii rządzącej. Gdyby nie to, Prawo i Sprawiedliwość zbliżyłoby się w notowaniach do około 65-70% poparcia. Premier Morawiecki jest nie tylko świetnym ekonomistą i menedżerem, ale także potrafi korzystać z narzędzi public-relations, które np. Jarosław Kaczyński lekceważył, bo ich nie rozumiał.

Obecny skład rządu. Kliknij, aby powiększyć.

Zmiana na fotelu prezesa rady ministrów, to przede wszystkim nowa jakość, co dla polityków ze „starego portfela” nie musi oznaczać tego samego. Premier żąda dowodów, a nie obietnic. O ile opowieści i zapewnienia ministra Macierewicza mogły działać uspokajająco na prezesa Kaczyńskiego, w przypadku Morawieckiego po prostu nie skutkują. Jeżeli szef rządu potrafił publicznie (czyniąc to w sposób bardzo taktowny) przeciwstawić się swojemu ojcu w sprawie przyjmowania uchodźców, to chyba nikt nie wątpi, że mit Macierewicza nie jest w stanie przesłonić jego realnych możliwości i dokonań.

Współcześnie w polityce obowiązuje jedna zasada: im głębsze i boleśniejsze reformy, tym sposób ich prezentacji bardziej wyrafinowany, aby nie powodował niepokojów społecznych. Wyrafinowany, to nie znaczy kłamliwy. W tym miejscu należy zapytać o przyszłe losy prezesa TVP Kurskiego, który absolutnie nie sprawdził się na tym stanowisku, a czas jego prezesury, można uznać za stracony nie tylko w znaczeniu politycznym, ale także ekonomicznym.

→ Mariusz Baryła

8.01.2017

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl, wikipedia.org, MZ

• czytaj także: > „Mamy nowy-stary rząd!”

• czytaj także: > „Antoni Macierewicz – przyszły prezydent RP”

 

 

168
2

2 thoughts on “Zmiany w rządzie. Kto zostanie usunięty? Podajemy nazwiska

 • 09/01/2018 at 17:03
  Permalink

  (…) zapraszam na oddzial (…)

  4

  1
  Reply
  • 09/01/2018 at 17:26
   Permalink

   Szanowny Panie, w związku z przesyłaniem przez Pana obraźliwych i kompletnie nic nie wnoszących do dyskusji komentarzy, uprzejmie informuję, że jeśli nie zaniecha Pan tej praktyki Pańsku numer IP zostanie zablokowany i nie będzie Pan miał możliwości wchodzenia na strony GT. To pierwsze i ostanie ostrzeżenie. (red.)

   2

   5
   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.