Zaproszenie. Bierut. Kiedy partia była bogiem

Bierut był szary, bezbarwny, zwyczajny. Nic nie wskazywało, że zrobi karierę. Przed wojną żył w cieniu wybitnych przywódców Komunistycznej Partii Polski. Należał do średniego aktywu, a przeżył stalinowską czystkę tylko dlatego, że przebywał w więzieniu.
Kliknij, aby powiększyć.

Piotr Lipiński stworzył portret człowieka, który stał się twarzą stalinizmu w Polsce. Oparł tekst między innymi na rozmowach ze współpracownikami Bieruta, ostatnimi żyjącymi osobami, które go znały. Opisuje drogę Bieruta do prezydentury, jego działalność przed wojną i w jej czasie, mechanizmy przejmowania przez komunistów władzy, konflikt głównego bohatera z Władysławem Gomułką i całe grono osób, które odegrały najważniejsze role w dwudziestowiecznej historii Polski.

„Gazeta Trybunalska”, jako jeden z patronów medialnych konfrontacji historycznych, serdecznie zaprasza do Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi  na spotkanie z cyklu „Plus czy Minus” zatytułowane: Zagadka tow. Tomasza – dyskusja o książce Piotra Lipińskiego „Bierut. Kiedy partia była bogiem”.

Data i czas: 29 stycznia 2018 r. (poniedziałek), godzina 18:00.

Miejsce: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13.

Gość: Piotr Lipiński – autor książki, reporter piszący o polskiej historii najnowszej, przez niemal dwadzieścia lat związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor takich prac jak: „Anoda. Kamień na szańcu”, „Raport Rzepeckiego”, „Absurdy PRL-u” oraz cyklu: „Bolesław Niejasny”, „Ofiary Niejasnego” i „Towarzysze Niejasnego”, opisującego ofiary i katów epoki polskiego stalinizmu. Kilkakrotnie wyróżniany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i nominowany do nagrody Grand Press. Laureat nagrody Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za dokument „Co się stało z polskim Billem Gatesem”, który stał się punktem wyjścia książki „Geniusz i świnie”, opowiadającej o konstruktorze słynnego polskiego komputera K-202. W 2016 r. ukazało się wznowienie jego książki o procesie Adama Humera „Bicia nie trzeba było ich uczyć” a także reportaż historyczny „Cyrankiewicz. Wieczny premier.” Książka o Cyrankiewiczu została nominowana do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego.

Prowadzenie: dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, Dom Literatury w Łodzi, współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych).

Patronat merytoryczny: Dom Literatury w Łodzi.

Patronat medialny:

TVP Historia, TVP S.A. Oddział w Łodzi, Radio Łódź, Liberte!, Gazeta Trybunalska, Obserwator Międzynarodowy, Koncept – Gazeta Akademicka, Histmag.org, Dziennik Łódzki.

→ (mm) / (mb)

27.01.2018

• grafika: organizatorzy

• czytaj takżę: > „Historia Cyrankiewicza – kolejne spotkanie w Muzeum Tradycji Niepodległościowych”

 

 

2
1

6 myśli na temat “Zaproszenie. Bierut. Kiedy partia była bogiem

 • 29/01/2018 o 13:04
  Permalink

  To właśnie choćby na przykładzie radnego Kozłowskiego wyszło też to „CHOJNIAKOWE (…)”. Gość pewnie odpuścił to obywatelskie śledztwo, bo po bandycku „wbili go w fugę” pozbawiając go pracy!!! CHOJNIAK MUSI ODEJŚĆ, albowiem – wbrew pozorom – sprowadza Piotrków do czwartej ligi gospodarczej w rankingu miast Polski. CHOJNIAK to WIOSKOWY (…) z fałszywym uśmieszkiem i w średnio skrojonym garniturku.

  5

  1
  Odpowiedz
 • 28/01/2018 o 14:44
  Permalink

  Panie Redaktorze, a może tak w ramach ŚLEDZTWA DZIENNIKARSKIEGO warto by było dowiedzieć się o tej „piotrkowskiej reprywatyzacji” coś więcej, o czym pisał w swym komentarzu OB.iektywny OB.serwator. Bo Chojniakowi to ja NIE UFAM- WREDNY TO CZŁOWIEK I OBŁUDY… Pozdrawiam

  8

  1
  Odpowiedz
  • 28/01/2018 o 22:43
   Permalink

   Próbował temat podjąć radny K. Kozłowski, ale jego zapał jakoś dziwnie wygasł.

   2

   0
   Odpowiedz
 • 28/01/2018 o 12:32
  Permalink

  O współczesności z historią w tle i z pytaniami do władz Piotrkowa, lecz one będą trochę później – http://marianmiszalski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=571&Itemid=1 , http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=4128 , http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=4129
  Teraz pytania do władz miasta, do prezydenta i przewodniczącego r.m. – czy w związku z szykującym się „zwrotem” majątku środowiskom żydowskim w Piotrkowie jest plan ich „oddania”, szczególnie z ulicy Starowarszawskiej i okolic Starego Miasta i czy w tym planie jest ujęty zwrot synagogi – biblioteki, dlatego tak mocno jest forsowana budowa osławionej MEDIATEKI? Czy były i są próby „odzyskiwania” mienia w Piotrkowie na sposób reprywatyzacji warszawskiej, tam również m.in., wchodziły w grę domy po wymordowanych obywatelach Polski narodowości żydowskiej; czy była / jest to w P.Tr. duża skala, owych odzyskiwań? Czy w Radzie Miasta i Urzędzie Miasta są odpowiednie komórki od majątku i nieruchomości miejskich, które mają z tego rodzaju ewentualnymi działaniami do czynienia; jeżeli tak, to jak jest duża to skala? Jestem jakoś dziwnie pewien, że na te i podobne pytania nikt i nic nie wie albo wie, a nie powie. BO TAK! Ukłony.

  8

  1
  Odpowiedz
 • 27/01/2018 o 19:39
  Permalink

  Dziękuję za info i zaproszenie. Szkoda, że mieszkańcy Piotrkowa nie mają takich atrakcji w swoim mieście. Czy my zawsze musimy – w ramach uczestnictwa w rozmaitych imprezach edukacyjnych, kulturalnych i rozrywkowych – wyjeżdżać do……. Łodzi, Warszawy, Krakowa etc.?

  9

  1
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.