Mandaty za palenie śmieci w piecach. Czym nie wolno palić?

Straż Miejska w Gdańsku wraca do pobierania próbek z pieców. Analiza składu chemicznego popiołu rozstrzygnie, czy ich właściciele używają odpadów jako opału.

Zdaniem magistratu to najskuteczniejszy sposób na walkę z tymi, którzy notorycznie zatruwają powietrze. Tylko przy okazji ostatniej kontroli 7 z 10 właścicieli domów, zostało ukaranych przez sąd grzywnami.

Strażnicy Miejscy wraz z rzeczoznawcą powołanym przez Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego rozpoczęli w połowie lutego inspekcje pieców. Pierwsze próbki popiołu zostały pobrane na jednej z prywatnych gdańskich posesji. Kolejne kontrole już wkrótce.

Sprawdzone zostaną piece znajdujące się w nieruchomościach, które najczęściej pojawiają się w zgłoszeniach przekazywanych przez mieszkańców na alarmowy numer 986. Pobrane próbki trafią do specjalistycznego laboratorium. Analiza zebranego materiału wykaże, czy w piecach były spalane odpady.

– Dalsze czynności wobec właściciela pieca będą zależeć od wyniku otrzymanego z laboratorium. Jeśli okaże się, że spalał odpady, skierujemy do sądu wniosek o ukaranie – powiedziała Dorota Gwizdalska, inspektor ds. środowiska Straży Miejskiej w Gdańsku.

Pod koniec poprzedniego sezonu grzewczego podobne kontrole zostały przeprowadzone w dziesięciu domach. W siedmiu z nich stwierdzono w popiele podejrzane substancje. Ich obecność świadczyła o tym, że do pieca wrzucano także odpady. Właścicieli wszystkich siedmiu posesji sąd ukarał grzywnami.

Od 1 października 2017 r. do dziś (poniedziałek, 22 stycznia) na alarmowy numer 986 wpłynęło 357 zgłoszeń, dotyczących podejrzenia spalania odpadów w niewłaściwy sposób. W tym samym czasie na podstawie art. 191 ustawy o odpadach strażnicy miejscy nałożyli 29 mandatów (łączna kwota: 2430 złotych). W 35 przypadkach poprzestali na pouczeniach.

Zgodnie z ustawą o odpadach kto spala odpady poza spalarnią odpadów podlega karze aresztu (do 30 dni) albo grzywny (do 5000 złotych). Strażnik miejski jest uprawniony do wypisania mandatu w wysokości od 20 do 500 złotych.

GROŹNE SKUTKI SPALANIA ODPADÓW:

PYŁY Z METALAMI CIĘŻKIMI POWODUJĄ ZAGROŻENIE BIAŁACZKĄ

TLENKI AZOTU PODRAŻNIAJĄ I USZKADZAJĄ PŁUCA

TLENEK WĘGLA WIĄŻE CZERWONE CIAŁKA KRWI I UTRUDNIA TRANSPORT TLENU W ORGANIZMIE

DWUTLENEK SIARKI POWODUJE TRUDNOŚCI W ODDYCHANIU

CHLOROWODÓR TWORZY Z PARĄ WODNĄ SILNIE ŻRĄCY KWAS SOLNY

CYJANOWODÓR TWORZY Z PARĄ WODNĄ KWAS PRUSKI I BLOKUJE NIEODWRACALNIE ODDYCHANIE TKANKOWE

DIOKSYNY I FURANY POWODUJĄ NOWOTWORY WĄTROBY I PŁUC, USZKADZAJĄ PŁODY, STRUKTURĘ KODU GENETYCZNEGO ORAZ MAJĄ DZIAŁANIE ALERGICZNE

NIE WOLNO SPALAĆ:

ŻADNYCH PRZEDMIOTÓW Z TWORZYW SZTUCZNYCH, BUTELEK, POJEMNIKÓW ORAZ TOREB FOLIOWYCH

ZUŻYTYCH OPON I INNYCH ODPADÓW Z GUMY

ODZIEŻY, OBUWIA

ELEMENTÓW DREWNIANYCH POKRYTYCH LAKIEREM LUB IMPREGNOWANYCH

SZTUCZNEJ SKÓRY

OPAKOWAŃ PO FARBACH, LAKIERACH

OPAKOWAŃ PO ROZPUSZCZALNIKACH LUB ŚRODKACH OCHRONY ROŚLIN

PAPIERU BIELONEGO ZWIĄZKAMI CHLORU Z NADRUKIEM FARB KOLOROWYCH

→ mp / Kurier PAP

24.01.2018

• foto: pixabay.com

• źródło: kurier.pap.pl / UM Gdańsk

 

 

1
0

2 myśli na temat “Mandaty za palenie śmieci w piecach. Czym nie wolno palić?

 • 25/01/2018 o 08:13
  Permalink

  A jakie piece są w piotrkowskie ciepłowni? Ekologiczne, gazowe? A może „kopciuchy” węglowe?

  2

  0
  Odpowiedz
 • 24/01/2018 o 13:34
  Permalink

  Nie prościej – skoro tak na prawdę chodzi o środowisko- jest obniżyć ceny gazu, lub choć zrezygnować z dodatkowych ,dopisywanych ,a wyssanych z palca opłat na rachunku za gaz niż polować na ludzi,których nie stać na opalanie gazem.Bo tak na prawdę to wygląda to na kolejny sposób skubania tych,którzy mają trochę mało kasy ,albo może by tak nasza kochana władza zrezygnowała np z 1000 limuzyn,a to i mniej spalin będzie w powietrzu,a więcej kasy na pomoc najuboższym.

  7

  1
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.