Kto lepszy do rządzenia? Mężczyźni czy kobiety?

Mężczyźni lepiej nadają się do polityki niż kobiety – tak uważa ponad jedna trzecia mężczyzn i niemal jedna czwarta kobiet zbadanych przez IRWiR PAN.

Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk wytypował cztery powiaty, w których zbadał w sumie 480 gospodarstw domowych i 1480 mieszkających w nich osób. W trakcie badań padły m.in. pytania dotyczące postrzegania ról kobiecych, także dotyczące pełnienia przez nie funkcji publicznych i obecności w polityce.

„Sprawy kobiet są wystarczająco reprezentowane w polityce i nie odczuwam braku troski polityków o sprawy kobiet” – z takim stwierdzeniem zgodziło się 45,9 proc. badanych mężczyzn i 32,5 proc. badanych kobiet.

Więcej niż jedna trzecia (35,6 proc.) badanych mężczyzn i niemal jedna czwarta (23,6 proc.) badanych kobiet uznała, że „większość mężczyzn lepiej nadaje się do uprawiania polityki niż większość kobiet”.

„Kobiety powinny zająć się prowadzeniem domu, a rządzenie krajem zostawić mężczyznom”. Takie przekonanie wyraziło 36 proc. mężczyzn i 18 proc. kobiet pytanych przez IRWiR PAN.

Wyniki badań zostały zaprezentowane w piątek podczas konferencji naukowej „Między wójtem a proboszczem. Kobiety w polskich samorządach 1990-2016” zorganizowanej m.in. przez Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Konferencję poprzedziła publikacja książki o tym samym tytule, której autorkami są prof. Joanna Regulska, dr Magdalena Grabowska i Emilia Rekosz-Cebula.

→ aba / Kurier PAP

29.01.2018

• foto: premier.gov.pl

• źródło: kurier.pap.pl

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.