Umarł król, niech żyje król. Zmiana na stanowisku premiera RP

Po wczorajszej decyzji Komitetu Politycznego Prawa Sprawiedliwości o odwołaniu ze stanowiska prezesa rady ministrów Beaty Szydło, dziś, 8 grudnia 2017 r., w godzinach porannych ustępująca premier pożegnała się z mównicy sejmowej.

I choć Szydło nie szczędzono komplementów, a ona sama starała się jak mogła zachować dobrą minę, widać było że nie potrafiła ukryć rozczarowania decyzją Jarosława Kaczyńskiego.

Wszystko można zarzucić Beacie Szydło, ale nie brak pracowitości, lojalności, ideowości i zaangażowania politycznego. Z tego punktu widzenia jest to porażka pani premier.

Na osłodę otrzyma prawdopodobnie fotel wicepremiera, jednak jakie będą jej kompetencje jeszcze nie wiadomo.

Mateusza Morawieckiego (ur. 1968), wicepremiera i ministra odpowiadającego za finanse i rozwój kraju typowaliśmy jako następcę Jarosława Kaczyńskiego na fotelu prezesa PiS.

Morawiecki nie posiada dostatecznego doświadczenia politycznego, ale jego atutami są: inteligencja, wykształcenie, stanowczość i przewidywalność. Brak znajomości partyjnych „dołów” gwarantuje, że nie będzie tworzył powiązań koleżeńsko-towarzyskich.

Jego kandydatura na szefa rządu, to prawdopodobnie test odporności i siły, ponieważ będzie musiał „zaprowadzić porządek” w podległych mu resortach. Nadmierne rozprężenie, dążenie do niezależności przez niektórych ministrów, konflikty z prezydentem, zatargi z Unią Europejską – to oznaki braku dostatecznego nadzoru nad podwładnymi. Być może Jarosław Kaczyński chce usunąć z rządu osoby, których działalność nie zawsze była dobrze odbierana i jest mu do tego potrzebny profesjonalista bez sentymentów.

Morawiecki zna swoje możliwości, nie musi dowartościowywać się częstymi wizytami w programach radiowych i telewizyjnych, jako polityk nie przejadł się Polakom, czego nie można powiedzieć o części jego kolegów z rady ministrów.

Umiejętnie budowany wizerunek medialny sprawił, że młody minister finansów zdobył szacunek i uznanie społeczeństwa i był to pierwszy taki wypadek po 1989 roku.

Niesprawiedliwe i niesłuszne wydaje się nam określanie Morawieckiego, jako kolejnego „zderzaka” mającego wypełniać wolę prezesa Kaczyńskiego, jak artykułują to przedstawiciele opozycji i część komentatorów, ponieważ szef ugrupowania nie jest samolubnym dyktatorem, ma świadomość swoich ograniczeń i wie, że są ogromne przestrzenie, które może urządzić jedynie doświadczony manager, szczególnie jeśli chodzi o gospodarkę i jej nowe technologie.

→ Mariusz Baryła

8.12.2017

• foto: screen / GT

• czytaj także: > „Rozmowa z Mateuszem Morawieckim – wicepremierem, ministrem rozwoju i finansów”

• o M. Morawieckim czytaj więcej: > tutaj

PEŁNA TREŚĆ DECYZJI KOMITETU POLITYCZNEGO PIS

Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości dokonał oceny dwóch lat działalności rządu koalicji Zjednoczonej Prawicy. Komitet Polityczny uważa, że w tym okresie – mimo wielkich trudności oraz pełnego determinacji przeciwdziałania ze strony wrogich idei dobrej zmiany sił wewnętrznych, jak i zewnętrznych – osiągnięte zostały wielkie sukcesy w kluczowych dla polskiego życia dziedzinach” – tak zaczyna się dzisiejsza decyzja Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Poniżej całość dokumentu.

Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości dokonał oceny dwóch lat działalności rządu koalicji Zjednoczonej Prawicy. Komitet Polityczny uważa, że w tym okresie – mimo wielkich trudności oraz pełnego determinacji przeciwdziałania ze strony wrogich idei dobrej zmiany sił wewnętrznych jak i zewnętrznych – osiągnięte zostały wielkie sukcesy w kluczowych dla polskiego życia dziedzinach.

Odniesiono je w sferze społecznej i ekonomicznej, na niwie oświaty i kultury oraz na polu bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego państwa i polityki zagranicznej.

Szczególną rolę w ich uzyskaniu odegrała Pani Premier Beata Szydło. Wykazała się Ona ogromną sprawnością polityczną, niezwykłym talentem medialnym, wyjątkową determinacją i odwagą, a także niezwykłą pracowitością.

Bardzo poważne zasługi mają także inni Członkowie gabinetu Pani Premier Beaty Szydło oraz Klub Parlamentarny Zjednoczonej Prawicy. Na szczególne podkreślenie zasługuje również zgodna współpraca podmiotów koalicji. Niezastąpione było poparcie kierujących się patriotyzmem szerokich rzesz Polaków żyjących w Polsce i za granicą.

Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości składa gorące podziękowania Pani Premier Beacie Szydło.

Żywimy ogromny szacunek dla dokonań Pani Premier oraz darzymy Ją wielką sympatią, jaką zaskarbiła sobie swoją pracą dla Polski.

Ostatnie miesiące bieżącego roku przyniosły liczne istotne przeobrażenia w sytuacji wewnętrznej i międzynarodowej. Ewolucji uległy także wpisane w wielki projekt dobrej zmiany zadania stojące przed Zjednoczoną Prawicą. Powyższe czynniki spowodowały konieczność skorygowania składu rządu, w tym również jego kierownictwa.

Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości oceniając niezwykle wysoko prawdziwy patriotyzm oraz poczucie odpowiedzialności za Polskę Pani Premier Beaty Szydło, przyjmuje Jej rezygnację z funkcji Prezesa Rady Ministrów. Komitet Polityczny podkreśla również potrzebę Jej dalszego służenia Polsce na eksponowanym stanowisku rządowym.

Równocześnie Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości wysuwa kandydaturę Pana Mateusza Morawieckiego, dotychczasowego wicepremiera, na stanowisko Prezesa Rady Ministrów.

 

 

1
2

4 thoughts on “Umarł król, niech żyje król. Zmiana na stanowisku premiera RP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.