Piotrków. Ostatnie pożegnanie kasztanowców z ulicy Cmentarnej

Od wielu, wielu lat ulica Cmentarna w Piotrkowie kojarzyła się z dostojnymi kasztanowcami stojącymi po obu stronach jezdni, na całej jej długości.

W ich cieniu z powagą kroczyły kondukty pogrzebowe, orkiestry grały marsze żałobne. Wiosną korony drzew umajały się białymi kwiatostanem, a jesienią na chodnik spadały tysiące kasztanów.

Jednak w środę, 20 grudnia 2017 roku, wszystko to odeszło do przeszłości. Cmentarna została zamknięta z powodu trwającej wycinki.

Pretekstem było rzekome zagrożenie przewróceniem się drzew. No cóż, jeśli rok temu poprzycinano korzenie, aby pnie dokładnie otoczyć nową, jasną kostką chodnikową, to nie ma się co dziwić. Poza tym w Piotrkowie trudno dostrzec, żeby ktoś troszczył się o stare drzewa.

Nowy widok odsłonił niewysokie kikuty wystające z betonu. Z pełną premedytacją wyrwano żywe, zielone serce z tej części miasta. To bardzo przykre, gdyż 10 maja 2016 r. urząd miasta informował nas, że drzewa nie zostaną usunięte (czytaj: > „Starodrzew na ulicy Cmentarnej”).

→ (pr) / (mb)

21.12.2017

• foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• czytaj także: > „Ulica Cmentarna – list od Czytelnika”

• więcej o ulicy Cmentarnej można znaleźć: > tutaj

 

 

5
4

10 myśli na temat “Piotrków. Ostatnie pożegnanie kasztanowców z ulicy Cmentarnej

 • 25/12/2017 o 22:04
  Permalink

  O tym wycinaniu drzew służalcze media finansowane przez ekipę Krzysztofa Ch. chyba dostały zakaz informowania mieszkańców?

  8

  0
  Odpowiedz
 • 25/12/2017 o 16:27
  Permalink

  Duże drzewa rosnące na chodnikach są zagrożeniem dla ludzi i należy je zamienić na krzewy. Popieram wycinkę.

  2

  5
  Odpowiedz
 • 21/12/2017 o 17:59
  Permalink

  Do ex Piotrkowiak. Jak u Barei, prawda? Tylko nie śmiać, a płakać się chce.

  9

  2
  Odpowiedz
  • 22/12/2017 o 08:27
   Permalink

   Jest w tym też trochę naszej winy, bo pozwalamy. Kilka lat temu kiedy rzeź drzew przydrożnych
   prowadzono w całej Polsce, przy drodze którą jeżdżę do pracy (7km) zaznaczono wszystkie drzewa
   do wycinki, ponad 300. Narobiłem rabanu powiadamiając prokuraturę, ochronę środowiska i jeszcze kilka ważnych urzędów. Ostatecznie poległo 90 drzew z obowiązkiem nasadzeń młodych.

   6

   2
   Odpowiedz
 • 21/12/2017 o 17:25
  Permalink

  Czy naprawdę nie ma na nich wszystkich odpowiedniego paragrafu? Jak długo trwać będzie ta samowola?

  12

  3
  Odpowiedz
 • 21/12/2017 o 14:04
  Permalink

  bardzo przemyślana akcja. Pomijam już fakt wycinki drzew, bo u nas o to najłatwiej,
  ale genialny pomysł remontu chodnika i następnie karczowania po kasztanowcach,
  jest wart upowszechnienia. Dobra robota…. bo dwa razy płacona!

  16

  3
  Odpowiedz
 • 21/12/2017 o 13:51
  Permalink

  O młode drzewa też się nikt nie troszczy. Nowe nasadzenia sprzed kilku lat przy ul. Słowackiego i Szkolnej między Al. Armii Krajowej i ul. Kostromską – kilkanaście procent drzew uschło. Podobnie z posadzonymi w tym roku 800 drzewami przy al. 800-lecia Miasta Piotrkowa Trybunalskiego – do jesieni uschło już kilkadziesiąt z nich, bo żaden baran z UM nie wpadł na to, że świeżo posadzone drzewa należałoby, zwłaszcza w upalne lato, podlać!

  „Można jeszcze lepiej, bo kocham Piotrków! Całym sercem…”

  Na przyszły rok ludzie prezydenta szykują kolejną rzeź drzew. Tym razem chodzi o ul. Rzemieślniczą: http://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/artykul/budzet-piotrkowa-na-2018-rok-jakie-zaplanowano-inwestycje,4348197,artgal,t,id,tm.html

  „Ponad 4,2 mln zł zapisano ponadto na przebudowę ul. Kasztelańskiej (od zamku w Bykach do ul. Wiatracznej) i 1,7 mln zł na budowę ul. Rzemieślniczej i Asnyka. Tu ciekawostką, choć smutną dla mieszkańców, będzie to, że wzdłuż Rzemieślniczej wycięte będą wszystkie drzewa. – Niestety, drzewa uniemożliwiają prawidłowe zagospodarowanie tej ulicy, tzn. urządzenie chodników i miejsc parkingowych o właściwych parametrach – wyjaśnia dyrektor Majczyna.”

  Odnoszę wrażenie, że prezydent ma jakąś wielką niechęć do drzew. Może w dzieciństwie spadł z drzewa i ta trauma już mu została, więc wykorzystuje każdą okazję to zemsty na tych roślinach?

  16

  4
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.