Cmentarz żydowski większym priorytetem niż pomoc dla starszych ludzi

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kierowane przez prof. Piotra Glińskiego szokuje! Jeszcze w tym roku przekaże 100 mln złotych na inwestycje kapitałowe dla Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, z których zysk będzie przeznaczany na dbanie o Cmentarz Żydowski w Warszawie.

Minister Gliński powiedział: „Wreszcie te 33 hektary polskiego dziedzictwa narodowego – polskiego i żydowskiego, dziedzictwa Żydów polskich – będzie podlegało cywilizowanej ochronie i doprowadzimy ten cmentarz do porządku”.

Nekropolia należy do Żydowskiej Gminy Wyznaniowej, która bezustannie boryka się z problemami finansowymi, a zatem ministerstwo (czytaj: Polacy) czują się odpowiedzialni za jej należyte funkcjonowanie. Przedstawicielka resortu stwierdziła:

„Utworzenie funduszu wieczystego na rzecz Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej Warszawie jest najistotniejszym w ostatnich latach gestem państwa polskiego, mającym na celu kontynuację opieki i ochrony materialnego dziedzictwa warszawskich Żydów. Pod względem finansowym i organizacyjnym jest to przedsięwzięcie na skalę europejską. Wierzymy, że działanie to  będzie przykładem na najskuteczniejsze i najnowocześniejsze rozwiązania w tej dziedzinie. Projekt  jest niespotykaną szansą na pogłębienie  i popularyzację wiedzy o spuściźnie Żydów polskich, a także wzmocnienie  dialogu polsko-żydowskiego”.

Od razu rodzi się pytanie: czy gminy żydowskie w USA, Francji, Włoszech, na Ukrainie, w Rosji także dbają o polskie cmentarze rozsiane na terenie tych państw?

Te 100 mln złotych zaskakuje tym bardziej, że rząd w budżecie na 2018 r. przeznaczył zaledwie 57,4 mln zł na pomoc i wsparcie blisko 13,5 tysiąca polskich seniorów w wieku 75+.

→ (mb)

24.12.2017

• foto: wikipedia.org, pixabay.com

 

4
4

6 thoughts on “Cmentarz żydowski większym priorytetem niż pomoc dla starszych ludzi

 • 27/12/2017 at 19:17
  Permalink

  Sprawa staje się bardzo poważna i zaczyna mieć zasięg ponadpaństwowy i ponadnarodowy – http://prawy.pl/62820-stanislaw-michalkiewicz-apeluje-do-zydowskich-przyjaciol-polski-by-sklonili-usa-do-wycofania-antypolskiej-ustawy-majacej-na-celu-przejecie-przez-zydow-majatku-polski/
  oraz http://marianmiszalski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=569&Itemid=1
  Co będzie robił w tej sprawie rząd Dobrej Zmiany? Kogo pytać, o te i podobne zagrożenia? Bo nie zapominajmy, że nasi zachodni Przyjaciele mają w Konstytucji, że terytorium Niemiec jest w granicach z 1937 roku!!! O Ukraińcach również należy zapytać i o Litwę, Słowację i Czechy. Sytuacja jest bardzo poważna, wręcz gardłowa. I nie można jej lekceważyć, że to tylko teorie i mrzonki szaleńców.

  4

  1
  Reply
 • 25/12/2017 at 11:41
  Permalink

  jak to działa jest tutaj – http://prawy.pl/62901-dobra-zmiana-coraz-kosztowniejsza/ oraz jest takie wezwanie – http://prawy.pl/62820-stanislaw-michalkiewicz-apeluje-do-zydowskich-przyjaciol-polski-by-sklonili-usa-do-wycofania-antypolskiej-ustawy-majacej-na-celu-przejecie-przez-zydow-majatku-polski/
  Kilka lat temu, a może i kilkanaście już, bo ten czas leci, rozmawiałem z osobą. opiekującą się i dozorującą w pewnym mieście, żydowskim cmentarzem i powiedziała mi, że Państwo Izrael, Żydzi oraz organizacje żydowskie, zupełnie nie interesują się i nie finansują, a mogą i powinny, tym cmentarzem. Widać było, że jej wstyd, jak bardzo jest zaniedbany cmentarz i nic temu nie może zaradzić. Jedynie sporadycznie polskie władze samorządowe lub konserwator zabytków w nagłych wypadkach finansowały prace porządkowe. Podobne sytuacje są w całej Europie, a szczególnie w Polsce. Może warto zapytać jak to wygląda w Piotrkowie? Tylko kogo? Tak wygląda hojność Narodu Wybranego wobec pamięci swoich zmarłych i miejsc pochówków rodaków???!!!!! Żenada i hańba. Zresztą podobnie jest z cmentarzami z I wojny światowej i żołnierzy radzieckich z II wojny. Zaniedbane i zapuszczone. A przecież są ambasady państw, których obywatele i rodacy spoczywają na tych cmentarzach, gdzie organizacje kombatanckie i młodzieżowe, szczególnie skautowskie tych państw, które mogłyby dwa, no raz do roku przyjechać i zrobić porządki, a w ciągu roku finansować firmy do stałych porządków? Historię mamy jako ludzkość w nosie, mimo, że jest nauczycielką życia. Bo ten problem dotyczy nie tylko Żydów i ich cmentarzy, to dotyka KAŻDEGO narodu, wiem, bo widziałem. Są wyjątki potwierdzające regułę. Pozdrawiam.

  4

  2
  Reply
 • 24/12/2017 at 18:19
  Permalink

  Nie życzę sobie, aby z moich podatków były finansowane jakiekolwiek dary dla narodu żydowskiego! Jakim prawem dostają oni od naszego rządu pieniądze i to w takiej kwocie? Mało brakowało a Przestępcza Organizacja sprzedałaby lasy żydom. PO postawiła muzeum żydowskie za 300 mln. Teraz PiS coś knuje. Co Gliński i Morawiecki robili na kolacji szabasowej u agenta żydowskiego wywiadu Jonny’ego Danielsa? Tydzień po tej kolacji premier Szydło została odwołana.
  Daleko szukać nie trzeba, a naszym podwórku powstaje mediateka, a co bedzie z obecną biblioteką ? Oddadzą ją żydkom? Ktoś powinien przejrzeć na oczy, bo to co sie dzieje pod stołem polityki w naszym kraju, to bardzo śmierdząca sprawa. Po której stronie stoi rząd Prawa i Sprawiedliwości? Rząd sie zmienił, a obca agentura dalej miesza sie w naszą polityke. PiS chce pomagać narodowi zdrajców, kolaborantów i katów Polaków, bo nie zapominajmy, że wiekszość komunistycznych prokuratorów i sędziów była pochodzenia semickiego. Z resztą sami później uciekli do Izraela.

  16

  8
  Reply
  • 25/12/2017 at 16:23
   Permalink

   Co za bzdury wypisujesz!? Wstyd!

   3

   4
   Reply
  • 03/01/2018 at 12:11
   Permalink

   Żydzi rządzą w Polsce.

   1

   1
   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.