Cmentarz żydowski większym priorytetem niż pomoc dla starszych ludzi

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kierowane przez prof. Piotra Glińskiego szokuje! Jeszcze w tym roku przekaże 100 mln złotych na inwestycje kapitałowe dla Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, z których zysk będzie przeznaczany na dbanie o Cmentarz Żydowski w Warszawie.

Minister Gliński powiedział: „Wreszcie te 33 hektary polskiego dziedzictwa narodowego – polskiego i żydowskiego, dziedzictwa Żydów polskich – będzie podlegało cywilizowanej ochronie i doprowadzimy ten cmentarz do porządku”.

Nekropolia należy do Żydowskiej Gminy Wyznaniowej, która bezustannie boryka się z problemami finansowymi, a zatem ministerstwo (czytaj: Polacy) czują się odpowiedzialni za jej należyte funkcjonowanie. Przedstawicielka resortu stwierdziła:

„Utworzenie funduszu wieczystego na rzecz Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej Warszawie jest najistotniejszym w ostatnich latach gestem państwa polskiego, mającym na celu kontynuację opieki i ochrony materialnego dziedzictwa warszawskich Żydów. Pod względem finansowym i organizacyjnym jest to przedsięwzięcie na skalę europejską. Wierzymy, że działanie to  będzie przykładem na najskuteczniejsze i najnowocześniejsze rozwiązania w tej dziedzinie. Projekt  jest niespotykaną szansą na pogłębienie  i popularyzację wiedzy o spuściźnie Żydów polskich, a także wzmocnienie  dialogu polsko-żydowskiego”.

Od razu rodzi się pytanie: czy gminy żydowskie w USA, Francji, Włoszech, na Ukrainie, w Rosji także dbają o polskie cmentarze rozsiane na terenie tych państw?

Te 100 mln złotych zaskakuje tym bardziej, że rząd w budżecie na 2018 r. przeznaczył zaledwie 57,4 mln zł na pomoc i wsparcie blisko 13,5 tysiąca polskich seniorów w wieku 75+.

→ (mb)

24.12.2017

• foto: wikipedia.org, pixabay.com

 

4
4

8 myśli na temat “Cmentarz żydowski większym priorytetem niż pomoc dla starszych ludzi

 • 10/05/2018 o 18:17
  Permalink

  No to po kolei.
  Cmentarz żydowski, to również cmentarz obywateli polskich. Jest taki w Piotrkowie.
  Na Starym cmentarzu jest część prawosławna, o którą dbamy, choć są tam kozacy polegli podczas powstania styczniowego. Dzieje się tak, ponieważ jesteśmy, a przynajmniej tak uważamy, narodem cywilizowanym. Są obszary gdzie poglądy osobiste należy tonować. Dbanie o ślady historii i kultury, choć nie przymus, to jednak jakby obowiązek.
  Pan Michałkiewicz jest z tych , co to wiedzą lepiej i zawsze mają rację, ale niczego nie zbudował.
  Lobby żydowskie, to wymysł z czasów PRL-u i Zimnej wojny. Owszem istnieje lobby ewangelickie, które dla uspokojenia sumienia za dopuszczenie do Holocaustu, jest bardziej pro żydowskie niż
  sami Żydzi. Póki co nie grozi nam żadna ustawa amerykańska, ale uważam, że mienie pożydowskie zostało brzydko przywłaszczone i trzeba coś z tym zrobić.
  A najlepiej, to bądźmy przyzwoici i róbmy swoje.

  1

  0
  Odpowiedz
 • 10/05/2018 o 13:29
  Permalink

  „… przekaże 100 mln złotych na inwestycje kapitałowe dla Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, z których ZYSK będzie przeznaczany …”; umiecie czytać ze zrozumieniem !? Plujecie na wszystkich dookoła, ale uruchomić myślenia Wam się nie chce. Widzicie wycinek rzeczywistości, a zachowujecie się jakbyście wszystkie rozumy pozjadali.

  0

  0
  Odpowiedz
 • 27/12/2017 o 19:17
  Permalink

  Sprawa staje się bardzo poważna i zaczyna mieć zasięg ponadpaństwowy i ponadnarodowy – http://prawy.pl/62820-stanislaw-michalkiewicz-apeluje-do-zydowskich-przyjaciol-polski-by-sklonili-usa-do-wycofania-antypolskiej-ustawy-majacej-na-celu-przejecie-przez-zydow-majatku-polski/
  oraz http://marianmiszalski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=569&Itemid=1
  Co będzie robił w tej sprawie rząd Dobrej Zmiany? Kogo pytać, o te i podobne zagrożenia? Bo nie zapominajmy, że nasi zachodni Przyjaciele mają w Konstytucji, że terytorium Niemiec jest w granicach z 1937 roku!!! O Ukraińcach również należy zapytać i o Litwę, Słowację i Czechy. Sytuacja jest bardzo poważna, wręcz gardłowa. I nie można jej lekceważyć, że to tylko teorie i mrzonki szaleńców.

  5

  1
  Odpowiedz
 • 25/12/2017 o 11:41
  Permalink

  jak to działa jest tutaj – http://prawy.pl/62901-dobra-zmiana-coraz-kosztowniejsza/ oraz jest takie wezwanie – http://prawy.pl/62820-stanislaw-michalkiewicz-apeluje-do-zydowskich-przyjaciol-polski-by-sklonili-usa-do-wycofania-antypolskiej-ustawy-majacej-na-celu-przejecie-przez-zydow-majatku-polski/
  Kilka lat temu, a może i kilkanaście już, bo ten czas leci, rozmawiałem z osobą. opiekującą się i dozorującą w pewnym mieście, żydowskim cmentarzem i powiedziała mi, że Państwo Izrael, Żydzi oraz organizacje żydowskie, zupełnie nie interesują się i nie finansują, a mogą i powinny, tym cmentarzem. Widać było, że jej wstyd, jak bardzo jest zaniedbany cmentarz i nic temu nie może zaradzić. Jedynie sporadycznie polskie władze samorządowe lub konserwator zabytków w nagłych wypadkach finansowały prace porządkowe. Podobne sytuacje są w całej Europie, a szczególnie w Polsce. Może warto zapytać jak to wygląda w Piotrkowie? Tylko kogo? Tak wygląda hojność Narodu Wybranego wobec pamięci swoich zmarłych i miejsc pochówków rodaków???!!!!! Żenada i hańba. Zresztą podobnie jest z cmentarzami z I wojny światowej i żołnierzy radzieckich z II wojny. Zaniedbane i zapuszczone. A przecież są ambasady państw, których obywatele i rodacy spoczywają na tych cmentarzach, gdzie organizacje kombatanckie i młodzieżowe, szczególnie skautowskie tych państw, które mogłyby dwa, no raz do roku przyjechać i zrobić porządki, a w ciągu roku finansować firmy do stałych porządków? Historię mamy jako ludzkość w nosie, mimo, że jest nauczycielką życia. Bo ten problem dotyczy nie tylko Żydów i ich cmentarzy, to dotyka KAŻDEGO narodu, wiem, bo widziałem. Są wyjątki potwierdzające regułę. Pozdrawiam.

  4

  2
  Odpowiedz
 • 24/12/2017 o 18:19
  Permalink

  Nie życzę sobie, aby z moich podatków były finansowane jakiekolwiek dary dla narodu żydowskiego! Jakim prawem dostają oni od naszego rządu pieniądze i to w takiej kwocie? Mało brakowało a Przestępcza Organizacja sprzedałaby lasy żydom. PO postawiła muzeum żydowskie za 300 mln. Teraz PiS coś knuje. Co Gliński i Morawiecki robili na kolacji szabasowej u agenta żydowskiego wywiadu Jonny’ego Danielsa? Tydzień po tej kolacji premier Szydło została odwołana.
  Daleko szukać nie trzeba, a naszym podwórku powstaje mediateka, a co bedzie z obecną biblioteką ? Oddadzą ją żydkom? Ktoś powinien przejrzeć na oczy, bo to co sie dzieje pod stołem polityki w naszym kraju, to bardzo śmierdząca sprawa. Po której stronie stoi rząd Prawa i Sprawiedliwości? Rząd sie zmienił, a obca agentura dalej miesza sie w naszą polityke. PiS chce pomagać narodowi zdrajców, kolaborantów i katów Polaków, bo nie zapominajmy, że wiekszość komunistycznych prokuratorów i sędziów była pochodzenia semickiego. Z resztą sami później uciekli do Izraela.

  16

  8
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.