Z archiwum B: Sprawa księdza Bochyńskiego (2013)

„Z archiwum B”, to cykl zawierający materiały pochodzące z czasów przed powstaniem „Gazety Trybunalskiej”.

Właśnie minęły cztery lata od wybuchu skandalu związanego z ks. dr Ireneuszem Bochyńskim, ówczesnym rektorem kościoła akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie.

6 listopada 2013 r. red. Baryła pisał na facebooku:

„Ireneusz Bochyński ksiądz-biznesmen z piotrkowskiego kościoła Panien Dominikanek 16 października 2013 r. udzielił wywiadu lokalnemu pismu „Tydzień Trybunalski”. Rozmowa tym razem nie dotyczyła sukcesów inwestycyjnych księdza, lecz jego stosunku do pedofilii panującej w Kościele, metod wychowawczych oraz relacji między dziećmi, a dorosłymi.

W Piotrkowie słowa Bochyńskiego przeszły zupełnie bez echa, wzbudziły natomiast ogromne emocje w internecie, za sprawą prawicowego portalu „fronda.pl”. który jako pierwszy nagłośnił sprawę. Jeden z tytułów krzyczy: „Tezy ks. Bochyńskiego dyskwalifikują go w kontekście jakiejkolwiek pracy wychowawczej.” Temat został błyskawicznie podchwycony przez pozostałe media, a sam rektor kościoła zapadł się pod ziemię”.

wywiad: http://www.epiotrkow.pl/…/Odwaznie-i-kontrowersyjnie-o-pedo…
fronda.pl: http://www.fronda.pl/a/skandaliczna-wypowiedz-ksiedza-dziec…
ks. Isakowicz-Zaleski: http://www.fronda.pl/a/ks-isakowicz-zaleski-dla-frondapl-te…

Dwa dni później, 8 listopada powstał kolejny materiał, który publikujemy w całości. Więcej „Z archiwum B”: > tutaj.

→ (red.), 13.11.2017

#archiwumB

ks. Bochyński w prokuraturze

Kilka minut temu serwis „tvn24.pl” poinformował o przesłuchaniu Bochyńskiego w piotrkowskiej prokuraturze. Jej rzecznik, Błaszczyk, nie wykluczył możliwości wszczęcia postępowania procesowego, jeśli będzie tego wymagał zebrany do tej pory materiał.

Tymczasem, niedawni sympatycy ks. Bochyńskiego jednoznacznie i dosadnie wypowiadają się na jego temat. W krytyce duchownego przodują posłowie: Radziszewska z PO i Ostrowski z SLD. Ten ostatni zupełnie niedawno, bo w kwietniu tego roku, podczas odbywających się na terenie kościoła Panien Dominikanek Piotrkowskich Targów Pracy nie ustawał w komplementowaniu księdza i jego dokonań. Dziś zaczyna cierpieć na amnezję.

Stwierdzenie Radziszewskiej, że: „Być może księdzu siedzą w głowie takie rzeczy, ponieważ sam jest winien czynów pedofilskich.” – uważam za wyjątkowo brutalne i niesprawiedliwe. Brzydzę się ludźmi, którzy tego typu niełatwe sytuacje, wykorzystują wyłącznie do zbijania kapitału politycznego.

Jestem pewien, że większość obywateli miasta nie życzy sobie, aby Radziszewska wypowiadała się w ich imieniu, tak jak zrobiła to wczoraj mówiąc o Bochyńskim: „Zawiódł wszystkich mieszkańców Piotrkowa, sprawił nam ogromny zawód”.

To, co dzieje się w tej chwili wokół rektora, jest przede wszystkim sprawdzianem lojalności, odwagi, godności i honoru osób, które były i są z nim związane. Jak na razie ten trudny egzamin zdaje jedynie grupa wiernych, skupiona wokół kościoła akademickiego. Dowodzą tego słowa poparcia umieszczane na profilu księdza. Oto fragment wpisu autorstwa Łukasza Sokołowskiego:

„Myślę, że to dobra lekcja pokory i odbieram to, jako skarcenie przez Boga kapłana, który szedł słuszną i prawą drogą tylko przez dzisiejszy świat i wyniesienie na salony nieco zbłądził. Jako chrześcijanie pamiętajmy druga szansa należy się każdemu a zwłaszcza osobie, która tyle zrobiła dla naszego miasta i dla nas samych. W potocznym rozumowaniu Irek zjadł snikersa, który był bardzo gorzki, bo za bardzo gwiazdorzył. Wszyscy Ci, którzy wierzą na pewno wybaczą i jak już skończy się cały ten medialny bajzel najnormalniej przyjdą na mszę do swojego księdza do księdza, który dla młodzieży piotrkowskiej był ostatnią nadzieją w kościół.” (Łukasz Sokołowski do Ireneusz Bochyński 11 godz. temu).

Mariusz Baryła

8.11.2013 , 14:06

• foto: Mariusz Baryła / graffiti24.pl, 2012
• copyright © 2013 Mariusz Baryła. Wszystkie prawa zastrzeżone

• tvn24.pl: http://www.tvn24.pl/ks-bochynski-w-prokuraturze-zaslonil-sie-tajemnica-spowiedzi,369905,s.html

• Radziszewska: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/byc-moze-ksiedzu-siedza-w-glowie-takie-rzeczy-poniewaz-sam-jest-winien-czynow-pedofilskich,369736.html

 

 

1
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.