Światłoczuła „Ostatnia rodzina”

Do Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy przyjechało kino. W niedzielę, 22 października 2017 r. I choć dawno minęły czasy, gdy projekcja filmowa gromadziła tłumy odświętnie ubranych mieszkańców i wywoływała odczucia porównywalne z narodzinami pierwszego dziecka, w tej niewielkiej miejscowości, położonej koło Piotrkowa Trybunalskiego, znaleźli się ludzie chcący zobaczyć produkcję ambitną.

„Polska światłoczuła”, to projekt kulturalno-edukacyjny, którego założeniem jest pokazywanie niekomercyjnych dzieł w ośrodkach, gdzie dostęp do kina jest mocno utrudniony, a jeśli nawet ograniczenia nie występują, to nie ma tam miejsca na sztukę trudną, ważną, wyjątkową…

Filmy wyświetlane są na dużym ekranie za pośrednictwem profesjonalnych projektorów i z wykorzystaniem zaawansowanego sprzętu nagłaśniającego. Dodatkowym atutem są spotkania z twórcami, i nie tylko z aktorami czy reżyserami, ale także z osobami, których nazwiska może nie są mocno rozpoznawalne, ale bez ich pracy, zdolności i zaangażowania obrazy filmowe nie wyglądałyby tak jak wyglądają.

„Ostatnią rodzinę” wyreżyserował w 2016 r. 33-letni Jan P. Matuszyński, wcześniej znany z realizacji dokumentalnych. Film opowiada o życiu polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego i jego rodziny: żony, syna, mamy i teściowej. Został obsypany deszczem krajowych i zagranicznych nagród, a wyjątkowe role stworzyli: Andrzej Seweryn, Aleksandra Konieczna, Dawid Ogrodnik i Andrzej Chyra.

Choć „Rodzina” nie jest łatwa w odbiorze, ze względu na tematykę i silne skoncentrowanie, częstokroć sprzecznych emocji, została przez publiczność przyjęta bardzo dobrze. Widzowie chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i uwagami w dyskusji podczas spotkania z charakteryzatorką Anną Gorońską, która przybliżyła sekrety pracy nad filmem, podzieliła się zabawnymi zdarzeniami na planie, opowiedziała o zawodzie charakteryzatorki…

Udany, ciekawy i pożyteczny wieczór. A „Polska światłoczuła” godna kontynuowania, wspierania i promocji.

→ (mb)

2.11.2017

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

3
2

One thought on “Światłoczuła „Ostatnia rodzina”

 • 03/11/2017 at 00:12
  Permalink

  Fenomenalny film.

  1

  1
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.