Surowa kara za psy bestie

W Ministerstwie Sprawiedliwości jest już gotowy projekt zmian w Kodeksie wykroczeń. Jedna z nich jest skierowana do właścicieli agresywnych psów.

Projekt zaostrza kary za niedopilnowanie niebezpiecznych zwierząt. Jeśli właściciel np. groźnego psa trzyma go na nieogrodzonej posesji lub puszcza go wolno podczas spacerów, co zagraża zdrowiu a nawet życiu innych ludzi, może zostać ukarany grzywną do 5000 zł, a nawet ograniczeniem wolności. Do tej pory za nieostrożność przy trzymaniu zwierzęcia groziła grzywna w wysokości zaledwie do 250 zł.

Sankcję tę należy wyraźnie zwiększyć, ponieważ często dochodzi w Polsce do ataków na ludzi przez zwierzęta pozostawione bez właściwego dozoru. Ofiarami psów bestii niejednokrotnie padają dzieci. Brak dostatecznej reakcji karnej na takie przypadki powoduje więc poważne zagrożenie.

– Pies może być niebezpieczny, jeśli jego właściciel jest niefrasobliwy i nieodpowiedzialny. Musimy prawem wymagać od właścicieli, by gwarantowali bezpieczeństwo swojemu otoczeniu – zaznaczył minister Zbigniew Ziobro.

Projekt nowelizacji ustawy – Kodeks wykroczeń oraz niektórych innych ustaw zostanie teraz skierowany pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Więcej o zmianach w Kodeksie wykroczeń czytaj: > tutaj.

→ (jk) / (mb)

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

6.11.2017

• foto: pixabay.com

• więcej o planach Ministerstwa Sprawiedliwości: > tutaj

 

 

1
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.