Rynek Trybunalski bez samochodów

Dzięki konsekwentnej działalności piotrkowskiej policji udało się w znacznym stopniu ograniczyć ruch pojazdów samochodowych w Rynku Trybunalskim i uliczkach do niego przyległych.
Kliknij, aby powiększyć.

W tej części miasta obowiązuje zakaz ruchu z wyłączeniem aut zaopatrzenia w godzinach 7-15, ale tylko na czas załadunku / rozładunku, mieszkańców chcących zaparkować swój samochód na terenie posesji oraz służb miejskich. Osoby niepełnosprawne, które chcą wjechać w obręb Starego Miasta, gdzie obowiązuje znak B-1 mogą to zrobić, ale zakazuje się im postoju.

Wszystko jest czytelnie opisane, a mimo to wielu kierowców zachowuje się tak, jakby przepisy ich nie dotyczyły; sądzą na przykład, że dowóz i odbiór dziecka z przedszkola można uznać za dostawę towaru, podobnie zakupy w sklepie, czy, jak w przypadku taksówkarzy, podwiezienie klienta pod drzwi knajpy. Osobną grupę stanowią kierowcy okolicznych restauracji, którzy są przekonani, że odebranie z lokalu kotleta z kapustą i ziemniakami zalicza się do załadunku / rozładunku.

Szczegółowo opisaliśmy ten problem pół roku temu w artykule „Stare Miasto – bezmyślni kierowcy, leniwa policja i straż miejska (dużo zdjęć)”. Po jego publikacji patrole policji zaczęły regularnie pojawiać się na starówce, posypały się upomnienia i mandaty karne.

Mimo to nie wszyscy jeszcze zrozumieli, że wjazd i parkowanie w tej okolicy jest niepożądane z przynajmniej trzech powodów: ekologicznego (spaliny, smog), bezpieczeństwa mieszkańców (wąskie uliczki uniemożliwiają przejazd służb ratunkowych, szczególnie wozów straży pożarnej), bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów (skrzyżowania równorzędne, brak chodników, ruch jednokierunkowy).

Wokół Rynku znajduje się wiele miejsc parkingowych, w zdecydowanej większości bezpłatnych. I kierowcy muszą nauczyć się z nich korzystać. Dotyczy to także pracowników magistratu i jednostek jemu podległych.

→ (mb)

22.11.2017

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• czytaj także: > „Prawidłowa reakcja piotrkowskiej policji”

 

 

2
5

Jedna myśl na temat “Rynek Trybunalski bez samochodów

 • 23/11/2017 o 09:29
  Permalink

  Dupę niestety trzeba podwieźć pod same drzwi. Jak zrobią jeszcze szersze wjazdy, to i do środka się samochodami wpakują. Niestety, niektórzy mają awersję do chodzenia, a szkoda, bo ruch to zdrowie.

  4

  2
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.