Pamiętamy o bohaterach – niemal 120 tysięcy kartek wysłanych do Powstańców Warszawskich w ramach akcji BohaterON

Rekordowa edycja kampanii BohaterON – włącz historię! Niemal 120 tysięcy kartek z życzeniami dla Powstańców Warszawskich, w tym co trzecia spersonalizowana – te dane najlepiej pokazują skalę pamięci Polaków o bohaterach walk o stolicę.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się 22 listopada na PGE Narodowym w Warszawie, organizatorzy akcji podsumowali jej tegoroczną odsłonę. Kluczowym momentem było przekazanie na ręce obecnych na sali Powstańców Warszawskich adresowanych do nich pocztówek.

Kartkę do Powstańca Warszawskiego mógł wysłać każdy. Od 1 sierpnia do 2 października – w symbolicznym czasie pamięci o Powstaniu Warszawskim – pocztówki były dostępne w wybranych placówkach Poczty Polskiej, wybranych kolekturach LOTTO, w samolotach LOT, na Lotnisku Chopina w Warszawie, w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej i na PGE Narodowym. Pocztówkę można było również wysłać online za pośrednictwem strony www.bohateron.pl – i to był strzał w dziesiątkę.

Kampania BohaterON nie tylko umożliwiała napisanie kilku słów do Powstańców Warszawskich, ale również miała na celu poszerzenie wiedzy historycznej. We wrześniu i październiku w całej Polsce odbyły się seminaria dla nauczycieli i edukatorów współorganizowane z Instytutem Pamięci Narodowej. Wzięło w nich udział 162 pedagogów, którzy poznali sposoby na ciekawe realizowanie lekcji historii oraz dowiedzieli się, jak przeprowadzić rozmowę ze świadkiem historii i jak takie nagranie wykorzystać podczas zajęć z młodzieżą.

Komunikacja kampanii – podobnie jak w ubiegłym roku – została oparta na motywie popularnego serialu „Czas honoru”. Ambasadorami akcji byli aktorzy grający główne role w tej produkcji: Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki i Maciej Zakościelny. Ponadto do wysłania symbolicznych kartek w mediach społecznościowych zachęcało szerokie grono aktorów, sportowców, muzyków i dziennikarzy, m.in. Mateusz Damięcki, Adam Małysz, Adam Andrzej Ostrowski i Patrycja Markowska.

Okazją do podsumowania tegorocznej edycji kampanii BohaterON – włącz historię! była uroczysta gala, która odbyła się 22 listopada w Centrum Konferencyjnym PGE Narodowego w Warszawie – partnera wydarzenia. Wzięło w niej udział wielu znamienitych gości – Powstańcy Warszawscy, przedstawiciele Komitetu Honorowego akcji, partnerzy, przedstawiciele polskiego rządu, dyplomacji, Wojska Polskiego, policji, reprezentanci wybitnych polskich spółek oraz mediów. Głos w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy zabrał minister Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było przekazanie na ręce obecnych na sali Powstańców Warszawskich kartek wykonanych przez dzieci z przyszpitalnych szkół oraz pocztówek i listów wysłanych z całego kraju i z zagranicy. Wydarzenie uświetnił koncert piosenek powstańczych w wykonaniu Garwolińskiego Teatru Muzycznego „Od Czapy”. Goście mogli również zobaczyć autorską wystawę Krzysztofa Zygzaka Chojnackiego „Pamięć i Duma” – dioramy i fotografie poświęcone Powstaniu Warszawskiemu.

Szersze informacje o kampanii są dostępne na stronie: www.bohateron.pl

→ Agata Biernat

Członek Komitetu Organizacyjnego

25.11.2017

• zdjęcie górne: Irena Pasnik Powstaniec_Warszawski i Agnieszka Lesiuk podczas gali finałowej kampanii BohaterON 22.11.2017, foto: BohaterON

 

 

 

2
1

3 myśli na temat “Pamiętamy o bohaterach – niemal 120 tysięcy kartek wysłanych do Powstańców Warszawskich w ramach akcji BohaterON

 • 26/11/2017 o 12:19
  Permalink

  Myślę, że to ważna sprawa wiąże się z informacją o Bohaterach Powstania Warszawskiego – http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/191819,nie-odbudujemy-obiektu-ktory-byl-nielegalny.html
  W związku z przytoczonym wywiadem nasuwają się pytania – w Polsce jest, jak różne źródła podają, od 1000000 do 3000000 Ukraińców, legalnie i nielegalnie pracują, czy polskie służby wywiadowcze i kontrwywiadowcze kontrolują tych ludzi, czy są w ogóle przy takiej masie mieć piecze nad nimi; przecież wśród nich SĄ, to więcej niż pewne, ludzie pracujący dla służb specjalnych: ukraińskich, rosyjskich, niemieckich i innych? Czy są oni rozpoznani jako ewentualni „tylko” szpiedzy, czy również groźni sabotażyści albo dywersanci? Czy wiadomo ilu jest w Piotrkowie Ukraińców? Czy są pod kontrolą naszych służb? Jest takie wyliczenie statystyczne, że zawsze w każdej społeczności ok. 10% jest na usługach wywiadu czy policji. Dlatego są moje pytania i wątpliwości. Warto zapytać o te sprawy w poniedziałek, 27.XI.2017, posłów rządzącej partii na spotkaniu w MOK, w Piotrkowie w alejach 3 maja. Czy tak się stanie? Oby! I oby odpowiedzi były zadowalające!!!! Dobrego dnia i rozpoczynającego się tygodni!

  2

  1
  Odpowiedz
  • 26/11/2017 o 21:59
   Permalink

   ludzie pracujący dla służb specjalnych nie mają sukcesów jeśli nie współpracują z obywatelami
   kraju do którego trafili. Obiektywny obserwatorze nie chlap dziobem, tylko miej oczy otwarte,
   a wszystko będzie ok i szpiona złapiemy..

   1

   1
   Odpowiedz
 • 26/11/2017 o 11:07
  Permalink

  Przeszłość, historia ma wpływ i znaczenie, na dziś i przyszłość. Ludzie w swojej masie nie bardzo, to pojmują i nie potrafią wyciągać wniosków przyczynowo-skutkowych. To dotyczy nie tylko prostego, szarego tłumu obywateli, również elit intelektualnych, politycznych i kulturowych. Celnie zostało to opisane i skomentowane – https://www.pch24.pl/totalitaryzm–serio-,56392,i.html Czy trudno zrozumieć podstawowe sprawy? Tak! Gdyż nie zna się swoich dziejów, przeszłości państwa, historii narodu. Jeżeli dotyczy niewiedza ELIT (????), to tym bardziej szarych, prostych ludzi. Dużo dobrego wszystkim.

  2

  1
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.