Macierewicz: System Patriot od 2019 roku

Z rozmów przeprowadzonych w Waszyngtonie wynika, że system rakiet Patriot mógłby być dostępny dla Polski od 2019 roku – mówił w poniedziałek (27.11.2017) w radiowych „Sygnałach dnia” minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Szef MON był pytany, kiedy system rakiet Patriot, który Amerykanie chcą nam sprzedać, „zacznie strzec Polski”. „Trwają w tej sprawie ostatnie, nawet nie negocjacje, tylko decyzje ze strony MON, które z licencji, które z propozycji amerykańskich zostaną uwzględnione przez Polskę” – powiedział Macierewicz.

Dodał, że z rozmów przeprowadzonych w Waszyngtonie półtora miesiąca temu wynikało, że „pełna konfiguracja którą oni zaproponowali, byłaby dostępna od 2019 roku”. „Równocześnie kończymy rozmowy z polskimi firmami, dotyczące tarczy antyrakietowej bliskiego zasięgu o kryptonimie Narew. Ona będzie gotowa 24 miesiące od podpisania umowy, czyli w bardzo podobnym terminie” – zaznaczył szef MON.

Macierewicz zastrzegł, że „w tej dziedzinie nie ma idealnych rozwiązań, zarówno tarcza jak i miecz są przez obie strony doskonalone”. „Rosjanie mają bardzo dobry system atakująco-rakietowy i rzeczywiście bardzo groźny. Wydaje się, że system Patriot jest najskuteczniejszym ze znanych na świecie systemów, zwalczających tego typu rakiety, ale nigdy nie można powiedzieć, że mamy absolutne bezpieczeństwo” – mówił.

Tym niemniej, dodał, my „będziemy mieli najlepsze z tych, jakie istnieją na świecie”.

Ponad tydzień temu Departament Stanu zawiadomił Kongres USA, że jest gotowy sprzedać Polsce zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot wraz z elementami systemu zarządzania polem walki IBCS w ramach pierwszego etapu programu obrony powietrznej Wisła.

→ mp / Kurier PAP

27.11.2017

• foto: pixabay.com

• źródło: kurier.pap.pl

 

 

0
2

2 thoughts on “Macierewicz: System Patriot od 2019 roku

  • 28/11/2017 at 10:24
   Permalink

   Wstyd to nie potrafić się wysłowić w swoim ojczystym języku.

   5

   2
   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.