Ludzie listy piszą… właścicielka willi „Wanda”

Otrzymaliśmy dziś pismo od pani Danuty właścicielki historycznej willi „Wanda” będące pokłosiem artykułu red. Pawła Reisinga pt. „Kto nie chce Muzeum Legionów Polskich?”.

Tekst Reisinga dotyczy niechęci władz Piotrkowa Trybunalskiego do utworzenia na terenie obiektu Muzeum Legionów Polskich i znajduje się tutaj: > link.

Z listu p. Danuty wynika, że tematu jak dotąd nie podjął także poseł Ziemi Piotrkowskiej, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Publikujemy treść listu wraz z załącznikami.

→ (mb)

23.11.2017

• foto: mapy google

* * *

Witam,

WIELKIE DZIĘKI ZA ZAANGAŻOWANIE I PATRONAT PROJEKTU.

http://gazetatrybunalska.pl/2017/11/kto-nie-chce-muzeum-legionow-polskich/

Korzystając z okazji chce Panów jeszcze poinformować, iż 20 lutego br. wystosowałam pismo do Jarosława Kaczyńskiego (plik bez podpisu w załączniku), który „podjął temat” i przesłał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez MON dnia 03.03.2017 r. (sygnatura sprawy w PIS na Nowogrodzkiej: BP-S-511/17). Do dnia dzisiejszego zarówno premier JK jak i ja nie otrzymaliśmy odpowiedzi na tą interwencję w sprawie MLP z MON. Sygnatura tej sprawy w MON: 3867/CO.

20 listopada br. w rozmowie telefonicznej z panią Agnieszką Chryc (biuro ministra A. Macierewicza), otrzymałam jedynie lapidarną informację, że końcowe stanowisko w przedmiotowej sprawie jest jeszcze opracowywane (8 miesięcy) i … końca nie widać.

Działamy więc WYTRWALE.

Pozdrawiam,

Danuta (nazwisko znane redakcji)

 

 

9
1

13 thoughts on “Ludzie listy piszą… właścicielka willi „Wanda”

  • 01/12/2017 at 22:24
    Permalink

    Skoro WŁADZA SAMORZĄDOWA I CENTRALNA nie wykazuje należytej inicjatywy w kontekście realizacji tego PROJEKTU, to chyba najwyższa już pora – na gruncie oddolnego społecznego poparcia tej inicjatywy – formalnie zarejestrować STOWARZYSZENIE NA RZECZ UTWORZENIA MUZEUM LEGIONÓW POLSKICH W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM i w ten sposób „żądać” od decydentów realizacji SŁUSZNYCH INICJATYW. Stowarzyszenie rejestrowe posiada wszak osobowość prawną – to mam moc sprawczą i bardziej władza liczy się ze stowarzyszeniem niż z „niezorganizowaną społecznością”. To jest chore – ale tak to funkcjonuje! No bo albo jest DEMOKRACJA albo „ludzie władzy” mają społeczeństwo/obywateli/naród w „wielkim poważaniu”. Sugeruję od tego zacząć a następnie, jako poważny podmiot społeczny, podejmować przemyślane kroki (pisma, spotkania, ogólnopolski rozgłos medialny) zmierzające do realizacji CELU. Tylko zachodzi pytanie: kto podejmie to WYZWANIE??? Jak widać na FB, jest wiele potencjalnych OSÓB np.: Robert Rudnicki, Paweł Reising, Piotr Radziszewski, Jacek Sokalski, Marlena Wężyk-Głowacka… To społeczne oczekiwanie trzeba jakoś sensownie skoordynować, bo „skrzykiwać” to się można na jakąś imprezę! A tutaj wszak idzie o WIELKIE DZIEŁO DLA PIOTRKOWA I JEGO MIESZKAŃCÓW … DLA WSZYSTKICH… SURSUM CORDA!!!

    11

    1
    Reply
  • 27/11/2017 at 10:57
    Permalink

    Społeczny Komitet Utworzenia Muzeum Legionów Polskich – od którego wszystko się zaczęło w 2009 roku – w połączeniu z przedstawicielami środowisk patriotycznych ( np. KLUB GAZETY POLSKIEJ W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM), w czasach PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI z pewnością osiągnie CEL. Ale trzeba działać z przebojem !!!

    16

    2
    Reply
  • 26/11/2017 at 08:25
    Permalink

    Trzeba być konsekwentnym. Na początku lat 90 w XX wieku, Panie „ex piotrkowia” , zmieniono nazwy kilkudziesięciu ulic w Piotrkowie, ze względu na ich komunistyczne pochodzenie i honorowanie komunizmu/komunistów, w tym ulice Żarskiego. Robiono tak w większości miejscowości w Polsce, a i tak do naszych, niby wolnych i suwerennych czasów dotrwało około 1000 komuszych nazw i trzeba było AŻ Ustawy dekomunizującej przestrzeń publiczną, z tego rodzaju symboli zależności, od zbrodniczej ideologii i państwa Rosja(ZSRR). Logicznie i konsekwentnie myśląc i robiąc, powinno się zdemontować tablice i pomniki, gloryfikujące komunizm i jego ludzi. Pamiętam jakie były boje o zburzenie „żaglówek”. I do dziś szpecą centrum naszego miasta. Jak do tej pory, a ustawa obowiązuje już kilka miesięcy, piotrkowskie władze jakoś do dekomunizacji nazw i symboli się z energią i solidnością nie bardzo zabierają. Ale nie dziwi – koalicja „Prawica razem dla Piotrkowa” z SLD jest mocna, rzetelna nawzajem i lojalna względem siebie. Kłaniam się! I Panie „ex piotrkowie” proszę trochę poznać historii i włączyć myślenie, szersze spojrzenie mieć na fakty i wyciągać z nich dalekie wnioski, a nie patrzeć na czubek własnego nosa. Mimo wszystko pozdrawiam!

    5

    2
    Reply
    • 26/11/2017 at 22:10
      Permalink

      Kiedy wyjechałem na zawsze z miasta w gazetach czytałem o rondzie Gierka. Żagielki, pod który
      chadzaliśmy wypić jabola kupionego w Marioli, przemieniono na słuszne żagle wiary i oddano pod opiekę JP II.. Był poseł Marek Jurek z dzieciątkiem, teraz jest minister z odchyleniami.
      Zmiana nazw ulic, to pryszcz, burzenie pomników Stalina, to oczywistość, ale komu może przeszkadzać jedyny znany Sulejowianin Rudnicki? Chyba tylko nawiedzonym naprawiaczom, do których nigdy nie miałem zaufania podejrzewając, że to neofici z zakopaną w ogródku czerwoną legitymacją.
      Serdecznie pozdrawiam.

      2

      3
      Reply
    • 02/12/2017 at 15:29
      Permalink

      Panie Obiektywny! Nie mam nic przeciwko burzeniu pomników zbrodniarzy(Stalin), ludzi niegodnych
      (Świerczewski), będących wytworem propagandy(Polichno).
      Ale czy odmienne poglądy na życie w społeczeństwie demokratycznym zasługują na potępienie?
      Nie wiem nic o koalicjach, bo jestem ex, a jeśli chodzi o historię, to członek(nie mylić z organem) ,,czerwonego rządu” Marchlewski wydawał Żeromskiego po niemiecku, i w Berlinie nadal jest ulica jego imienia. Jeśli chodzi o czubek mojego nosa, to czuję smrodek neofity.

      0

      1
      Reply
  • 25/11/2017 at 10:36
    Permalink

    Dwie sprawy poruszę, może kogoś z czytelników i Redakcji „G.T.” zainteresują.

    1) W poniedziałek, 4.XII.2017, św.Barbary, o godzinie 18.oo, w Domu Nauczyciela przy ulicy Sienkiewicza 16, w Piotrkowie Trybunalskim będzie piotrkowska premiera filmu, w reżyserii Grzegorza Brauna, pt. „Luter” po jego projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem. Może być bardzo ciekawie, a na pewno obrazoburczo.
    2) Tydzień temu była delegacja z partnerskiego miasta z Niemiec, z Esslingen i ….. no właśnie, proszę przeczytajcie sami i się do tego, bez emocji i spokojnie, z logiką odnoście: http://prokapitalizm.pl/skandaliczne-przemowienie-burmistrza-esslingen-w-piotrkowie.html Chyba jest interesująco i nie do końca standardowo. Co na to mieszkańcy Piotrkowa, choć trochę interesujący się swoim miastem, polityką i Polską? Co na to posłowie, senatorowie i radni z PiS oraz Kukiz’15 z piotrkowskiej ziemi, bo na reakcję przedstawicieli z PO, PSL, Nowoczesnej, SLD nie ma co liczyć? A może o esslingowskim wydarzeniu, z niemiecką polityką historyczną i wpływu, w tle, spytać PiSiorów w poniedziałek, 27.XI.2017, w piotrkowskim MOK?
    Dobrej soboty i niedzieli, pomyślności wszelkiej!

    6

    4
    Reply
    • 26/11/2017 at 22:23
      Permalink

      Przeczytałem przemówienie burmistrza Esslingen. Zamiast zachowywać się jak księżniczka na ziarnku grochu proponuję wziąć się do roboty i wykorzystać możliwości , które stwarza partnerstwo z tym miastem i współpraca, którą oferuje burmistrz, Tyle w temacie.
      Jeśli ktoś chce czynić użytek w 2017 roku ze słów Roty Konopnickiej, to lepiej by było
      gdyby poszedł na ryby.

      2

      2
      Reply
    • 27/11/2017 at 09:27
      Permalink

      Dziękuję za Pana komentarz promujący spotkanie i pokaz filmu. Nadmienię, że dokładny tytuł filmu to „Luter i rewolucja protestancka”. Szczegóły dotyczące pokazu i spotkania dostępne są na:
      https://www.facebook.com/events/1963491020558738/
      https://braunmovies.com/pokazy/
      http://trybunalscy.pl/node/9417
      Czy będzie ciekawie, a na pewno obrazoburczo?
      Przyjmując definicję ze słownika języka polskiego:
      obrazoburczy – niszczący ideały, zadający kłam ogólnie przyjętym opiniom
      rzeczywiście, film ten zadaje kłam ogólnie przyjętym opiniom o Lutrze i jego rewolucji. Nie będę więcej zdradzał, zachęcam do obejrzenia filmu, a po nim do podzielenia swoją opinią.

      2

      1
      Reply
  • 24/11/2017 at 18:39
    Permalink

    Dobrze byłoby zainteresować sprawą media ogólnokrajowe. Nacisk prasy tej tradycyjnej i elektronicznej ma jednak swoją siłę. Takie media jak „Do Rzeczy”, „Sieci prawdy”, TV Republika, TV Trwam, Radio Maryja, Radio Puls, prawy.pl, PCh24.pl, „Nasz Dziennik”, …. i wiele innych podobnych może być bardzo dobry i skuteczny. Czy ktoś to robi?

    13

    2
    Reply
    • 24/11/2017 at 23:38
      Permalink

      Słuszna uwaga! W ten Projekt powinien zaangażować się Każdy, kto go popiera- na miarę swoich możliwości i kontaktów. Nie oczekujmy od jednej dzielnej kobiety-pani Danuty, że ona „zagra, zatańczy etc. ” , a inni będą się tylko przyglądać z boku i czekać aż dokona się cud. Dobrze, że chociaż w skali lokalnej Gazeta Trybunalska nagłaśnia temat bo pozostałe media piotrkowskie kładą na to niemiecką laskę. Sugeruję aby Pan Mariusz Baryła GT – z racji posiadanych rozlicznych kontaktów dziennikarskich – przeprowadził wywiad z Macierewiczem i Chojniakiem a następnie napisał soczysty artykuł i opublikował go w Gazecie Polskiej. Następnie można rzeczywiście uruchomić inną prasę. No ale czy to dojdzie do skutku, to – z tego co tu widzę – zależy już chyba tylko od GT Mariusza Baryły. A swoją drogą to lokalne społeczeństwo powinno się PRZEBUDZIĆ i wymagać od rządzących. Trzymam kciuki za powodzenie projektu i zachęcam WSZYSTKICH do działania w tym zakresie.

      13

      1
      Reply
    • 25/11/2017 at 12:13
      Permalink

      To się nazywa obiektywne podejście do tematu!
      A może by tak spokojnie bez wrzasku, uzyskując realne poparcie dla pomysłu
      w drodze przekonywania siłą argumentów merytorycznych?
      Bo bez tego, to następna ekipa zamknie placówkę, tak jak teraz jakiś patriota
      chce zerwać tablicę z budynku.

      0

      10
      Reply
  • 23/11/2017 at 16:54
    Permalink

    W poniedziałek 27.11.2017 w piotrkowski MOK spotkanie z parlamentarxystami PIS w tym z Ministrem MON, może warto tam zadać to pytanie osobiście .

    18

    2
    Reply