Łódź. Rycerze i żołnierze czyli Święto Odzyskania Niepodległości 2017

Od kilku lat obchody Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości w Łodzi mają przyciągnąć różne grupy wiekowe, organizowane są imprezy na placach, w domach kultury, bibliotekach a nawet przy centrach handlowych.

Kiedyś to święto kojarzyło mi się tylko z nudną telewizyjną transmisją, składania wieńców oraz kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Potem były długie i patetyczne przemówienia. Przed telewizorem budziliśmy się przy salwach honorowych i paradzie wojskowej. Teraz próbuje się urozmaicić ten ważny dzień. W Łodzi można było zwiedzać schrony na Brusie i przy zoo, uczestniczyć w pikniku niepodległościowym przy Manufakturze i w imprezie na dworcu Łódź Fabryczna, w śpiewankach niepodległościowych (te to chyba objęły cały kraj, naród śpiewa ochoczo pieśni patriotyczne), czy wziąć udział w Łódzkim Biegu Niepodległości.

„Pociąg do niepodległości” taką nazwę nosiło wydarzenie na dworcu Łódź Fabryczna. Największą atrakcją miał być wjazd pociągu w barwach narodowych, mogliśmy także zobaczyć wystawę karykatur marszałka Józefa Piłsudskiego i przyjrzeć się grupom rekonstrukcyjnym. Odwiedzającym dworzec przy wejściu rozdawano biało-czerwone chorągiewki, aby mieli czym machać i powitać pociąg, który chyba trochę się spóźnił, bo wszyscy czekali na peronie przebierając nogami. Był to skład Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, który ochrzczono „Marszałkiem”, na ścianach pociągu były rysunki nawiązujące do odzyskana przez Polskę niepodległości.

Przed Manufakturą rozstawiły się namioty służb mundurowych, wojska i grup rekonstrukcyjnych. Oczywiście były pojazdy wojskowe (samochody, motocykle), jeźdźcy na koniach, którzy budzili chyba największe zainteresowanie, wojskowa grochówka z kotła, grała orkiestra oraz odtańczono poloneza. Przyjechał także sam marszałek Józef Piłsudski, następnie zgrabnie wskoczył na scenę i życzył Łodzi wielu sukcesów. W trakcie pikniku można się było nauczyć zasad pierwszej pomocy, jak władać mieczem, czy strzelać z karabinu. Obok żołnierzy w nowoczesnym umundurowaniu przechadzali się rycerze, jeden husarz i panowie w kolorowych kontuszach. Było można przywdziać hełm współczesnego żołnierza lub ten cięższy, średniowieczny. Niektórzy siadali za kółkiem wozu wojskowej straży pożarnej lub podziwiali nowoczesny sprzęt wojskowy.

Chyba z takiego pikniku najbardziej zadowolone były dzieci, które mogły wszystkiego dotknąć i przyjrzeć się uważnie mundurom lub zbrojom.

→ Magdalena Cybulska

12.11.2017

• foto: Magdalena Cybulska / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• więcej tekstów Magdaleny: > tutaj

 

 

2
1

One thought on “Łódź. Rycerze i żołnierze czyli Święto Odzyskania Niepodległości 2017

 • 14/11/2017 at 16:18
  Permalink

  11 listopada 2017 roku idę, między godziną 8.oo, a 9.oo, ulicą Sienkiewicza obok Domu Handlowego „Sezam” i widzę czterech ludzi pracujących na rusztowaniu, malując czy tynkując remontowany i modernizowany handlarski dom. Pomyślałem sobie, jacy ci Polacy pracowici i patriotyczni, dzień świąteczny czczą wydajną i pożyteczną pracą dla innych. Nic tylko bić brawo i zaniemówić z podziwu. Jednocześnie ucieszyłem się, że nie było nikogo z Inspekcji Pracy, Sanepidu, Straży Miejskiej lub Policji, związków zawodowych i podobnych władz, bo mogliby zabronić im w dzień święta państwowego pracować, a właścicielowi firmy budowlanej albo szefowi nadzorującemu roboty, wlepić mandat za nieprzestrzeganie ustawowego dnia wolnego i nie byłoby możliwe czczenie pracą święta odzyskania suwerenności państwowej. Czyż nie jest to piękne przeżycie i jak bardzo budujące i radosne? Pozdrawiam. A samochód dostawczy firmy miał rejestrację piotrkowską. Tylko zapomniałem zapisać numery, bo po nich wiedziałbym kto to, tak ślicznie dawał przykład jak należy szanować swoją Ojczyznę i w dniu jej święta pracować. Chociaż jeden znajomy wzruszył ramionami i powiedział, co tak przeżywasz, pewnie to byli Ukraińcy i im wszystko jedno kiedy pracują. Cieszę się z tak przeżywanego święta przez rodaków albo cudzoziemców. Bardzo. Radość mnie rozpiera.

  2

  1
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.