Łódź i okolice. Literacko w listopadzie

Listopad, to chyba najmniej lubiany miesiąc w roku. Późno robi się jasno za oknem i wcześnie zapada zmrok. Najlepiej przespać ten miesiąc, albo zabrać się za czytanie książek.

Do literatury starają się nas zachęcić organizatorzy licznych imprez. Bo literacko w Łodzi i regionie w listopadzie naprawdę dużo się dzieje. Czasem nie wiadomo nawet, które wybrać spotkanie, jakby wszyscy się umówili, że listopad to znakomity miesiąc na promocję literatury.

Zacznę od XI edycji Festiwalu Puls Literatury, odbywającej się pod hasłem: „Nie/Podległość Awangardy”. Zaczyna się on 23 listopada i trwa do 3 grudnia, spotkania autorskie, warsztaty translatorskie, promocje czasopism literackich, konkursy i koncerty odbywać się będą głównie w łódzkim Domu Literatury. Ale Puls Literatury to także wydarzenia w regionie: w Brzezinach, Parzęczewie, Radomsku i Poddębicach. W tych miejscowościach odbywają się finały konkursów poetyckich i prozatorskich.

Warto też wspomnieć o Nagrodzie Literackiej im. Juliana Tuwima. Publiczność może zagłosować na swojego faworyta przez internet lub za pomocą kart do głosowania. Tegoroczni nominowani to: Józef Hen, Ewa Lipska, Piotr Matywiecki, Dorota Masłowska, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk i Krzysztof Varga. Gościem specjalnym festiwalu będzie w tym roku laureatka literackiej Nagrody Nobla z 2009 roku Herta Müller.

Poleski Ośrodek Sztuki przy ulicy Krzemienieckie 2a również w listopadzie organizuje Festiwal Literatury (14 – 24.11.2017). W Łodzi będzie można spotkać się z: Ewą Lipską, Ziemowitem Szczerkiem, Sylwią Chutnik, Anną Bikont i Ryszardem Krynickim, są także organizowane warsztaty poetyckie i literackie dla dzieci.

Łódź pozazdrościła innym miastom targów książki i sama po raz siódmy takie targi organizuje, noszę one nazwę: „Salonu Ciekawej Książki”. Salon odbędzie się w dniach 24-26 listopada w Hali Expo, organizatorzy kuszą wszystkich miłośników czytania bogatą ofertą wydawnictw, nowościami, promocyjnymi cenami, spotkaniami z pisarzami i panelami dyskusyjnymi poświęconym literaturze. Zapewne będzie można kupić już jakiś książkowy prezent pod choinkę.

Na swój jubileusz zaprasza sieradzkie Koło Literackie „Anima”, które kończy 15 lat, jego opiekunką i założycielką jest Maria Duszka. Do pełnoletności jeszcze trochę brakuje, ale na pewno będzie to ciekawy wieczór z licznymi literackimi i muzycznymi niespodziankami. Spotkanie odbędzie się 24 listopada o godzinie 18 w Spółdzielczym Domu Kultury w Sieradzu.

→ Magdalena Cybulska

16.11.2017

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

2
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.