Alpiniści ratują sąd przed gołębiami

Zabytkowy, ponad 100-letni gmach sądów w Piotrkowie Trybunalskim należy do najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce.

W ostatnich dniach odwiedzający go interesanci byli świadkami zupełnie niecodziennych działań: na zewnątrz budynku, przemieszczali się umocowani na linach trzej mężczyźni w oporządzeniu alpinistycznym.

Ich zadaniem było montowanie na parapetach okien metalowych kolców mających chronić przez gołębiami. Wcześniej musieli dokładnie oczyścić wszystkie parapety i liczne gzymsy. W tej okolicy ilość gołębi z roku na rok wzrasta, co powoduje wyraźne szkody, nie tylko estetyczne.

Prace wykonuje firma Tomasza Ruśkiewicza z Piotrkowa, która już od 10 lat realizuje podobne zamówienia nie tylko w Polsce, lecz też na świecie: w Kanadzie, Norwegii, Niemczech, Francji… Ciekawym zadaniem były roboty na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie. Polegały one m.in. na montażu zabezpieczeń dla pracowników budujących dach obiektu.

Największa wysokość, na której pracował piotrkowianin, to 300-metrowy komin Elektrowni Bełchatów. Podczas prac konserwacyjnych przy ładnej pogodzie mógł nawet dostrzec rodzinne miasto.

– Czy praca na dużych wysokościach jest bardzo ryzykowna? – zapytałem.

– Ryzyka nie ma wielkiego – odpowiedział właściciel firmy – jeśli się wie, jak bezpiecznie wykonywać zadanie. Wykorzystujemy certyfikowany sprzęt do prac wysokościowych przy użyciu technik linowych.

– Czy w tej branży zdarzają się wypadki śmiertelne?

– Tak, jak we wszystkich innych związanych z budownictwem…

Prace przy piotrkowskim sądzie planowane są jeszcze na około dwa tygodnie, choć w przypadku silnych opadów deszczu mogą  się znacznie przedłużyć.

→ Paweł Reising

4.11.2017

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl, archiwum prywatne T. Ruśkiewicza

• Wszystkie prawa zastrzeżone © Gazeta Trybunalska, 2017

 

 

4
2

2 thoughts on “Alpiniści ratują sąd przed gołębiami

 • 06/11/2017 at 19:39
  Permalink

  to nie prościej otworzyć okno oczyścić i przykleić?
  Stawki alpinistów są odpowiednio wysokie, a sensu w ich zatrudnianiu brak.

  4

  2
  Reply
  • 16/11/2017 at 11:04
   Permalink

   Oczywiście, że prościej! Zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ma okien np. na gzymsach 😉

   1

   0
   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.