Zaproszenie. Promocja monety z wizerunkiem rotmistrza Pileckiego

W piątek 6 października 2017 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się promocja monety z wizerunkiem patrona szkoły, wydanej z końcem września przez Narodowy Bank Polski w ramach serii „Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni”.

O godz. 11.00 uczniowie klas pierwszych wezmą udział w prowadzonych przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi quizie i zajęciach z puzzlami edukacyjnymi „IV rozbiór Polski”, przypominających postać Rotmistrza.

Rotmistrz Witold Pilecki ps. „Witold” to kolejna postać upamiętniona monetą okolicznościową przez Narodowy Bank Polski w ramach serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” poświęconej bohaterom polskiej wolności.

Srebrna dziesięciozłotówka Witold Pilecki ps. „Witold”, którą od 28 września sprzedaje NBP, to trzecia moneta z serii upamiętniającej Żołnierzy Niezłomnych. W lutym bieżącego roku do rąk kolekcjonerów trafiły dwie pierwsze z 23 planowanych monet: inaugurująca serię moneta „Żołnierze Niezłomni” oraz „Danuta Siedzikówna »Inka«”.

Rewers monety poświęconej jednemu z największych bohaterów, zaprojektowany przez Urszulę Walerzak, przedstawia wizerunki: Witolda Pileckiego „Witolda”, orła wojskowego, biało-czerwonej flagi z symbolem Polski Walczącej oraz napis „Zachowali się, jak trzeba”. Na awersie, wspólnym dla całej serii, zaprojektowanym przez Dobrochnę Surajewską, przedstawiono rozerwane kraty więzienne oraz stałe elementy monety: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nominał, napis: Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji. Srebrna dziesięciozłotówka wyemitowana zostanie w nakładzie do 15 tysięcy sztuk. Jej cena emisyjna to 120 złotych.

→ (mk) / Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi

4.10.2017

• foto: nbp.pl

 

 

1
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.