Warszawa 13. najludniejszą metropolią Unii Europejskiej

Z liczbą ludności na poziomie 3,1 mln miejski obszar funkcjonalny Warszawy był 13. z kolei w Unii Europejskiej – podał europejski urząd statystyczny.

Z najnowszego rocznika statystycznego Eurostatu wynika, że w 2015 r. Warszawa (3,1 mln) i Budapeszt (2,9 mln) były jedynymi miastami z Europy Wschodniej, które figurowały na liście 20 największych – pod względem liczby ludności – miejskich obszarów funkcjonalnych Unii Europejskiej.

Jak podał Eurostat, sześć z 20 największych takich obszarów znajdowało się w Niemczech, po trzy we Włoszech i Wielkiej Brytanii, a dwa w Hiszpanii. Największymi miejskimi obszarami funkcjonalnymi UE były: Londyn (12,1 mln), Paryż (11,9 mln) i Madryt (6,5 mln). Pierwszą 20. zamykają: Bruksela i Frankfurt nad Menem (po 2,6 mln).

Łącznie w 20 największych obszarach funkcjonalnych europejskich miast mieszka niemal co piąty mieszkaniec z 508 mln obywateli Unii (17,8 proc. populacji UE).

Według danych GUS, oprócz stolicy, w czołówce największych polskich miejskich obszarów funkcjonalnych znalazły się: Katowice (2,56 mln), Kraków (1,4 mln) oraz Trójmiasto (1,14 mln).

Analitycy Eurostatu wskazują, że wiele z największych miast Unii, zwłaszcza stolice, przyciąga zarówno migrantów wewnętrznych, jak i zewnętrznych, a ich liczba ludności ma tendencję do wzrostu w szybszym tempie niż średnia krajowa. Często wiąże się to z niekontrolowanym procesem rozlewania się miast (eksurbanizacją).

Regionalny rocznik statystyczny Eurostatu zaprezentowano przy okazji Tygodnia Miast i Regionów w Brukseli organizowanego przez Komisję Europejską i Europejski Komitet Regionów.

→ Mateusz Kicka / Kurier PAP

28.10.2017

foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• źródło: kurier.pap.pl 

 

 

 

1
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.